Remonty na Toszeckiej i Portowej wydłużyły czas przejazdu między Pyskowicami a Gliwicami. Z powodu prac trudniej dostać się do centrum mieszkańcom osiedla Kopernika, zator czeka dojeżdżających do strefy ekonomicznej. Na Portowej kierowcy powinni odczuć ulgę w krótkim czasie, prace w rejonie Toszeckiej zaplanowano do końca roku.  
8 maja ruszyła przebudowa skrzyżowania ulic Toszecka – Pionierów – Myśliwska. Dzięki inwestycji za kilka miesięcy łatwiej będzie dojechać do centrum kierowcom z kierunku Pyskowic i z osiedla Kopernika. Na razie muszą liczyć się z korkami. 

Utrudnienia na Toszeckiej

W I etapie, w związku z pracami na odcinku od ul. Wojciecha do Sokoła, na  Toszeckiej wyłączono z ruchu jeden pas w kierunku centrum. Na szczęście ruch w obie strony - do centrum Gliwic i w kierunku Pyskowic – zostanie utrzymany. Nie wiadomo jednak, czy na cały okres remontu.

Z powodu prac szczególne utrudnienia czekają kierowców korzystających z ulic Myśliwskiej i Pionierów. Poruszający się Toszecką od Pyskowic nie mogą skręcić w Myśliwską, a z kolei jadący w przeciwnym kierunku – w Pionierów. Objazd dla pierwszych wyznaczono Pionierów, z nawrotem na rondzie z powrotem na Toszecką. Z kolei wjazd w Pionierów od strony centrum prowadzi ulicami św. Wojciecha, Bończyka, Myśliwską.

- Taka organizacja służy wyeliminowaniu możliwości lewoskrętu z Toszeckiej. Samochody oczekujące na wykonanie manewru wprowadzałyby dodatkowe utrudnienie. Trasa objazdu została ustalona tak, by kierowcy mogli wjechać w Myśliwską i Pionierów, ale kieruje ich ona do przejazdu na wprost – informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Przebudowa, której koszt wyniesie ok. 6,5 mln zł, obejmuje odcinek od skrzyżowania z ul. Wojciecha do zjazdu do restauracji McDonald’s. Modernizacja wpłynie na poprawę płynności ruchu na skrzyżowaniu. Po przebudowie kierowcy poruszający się ul. Toszecką będą mieli do dyspozycji trzy pasy ruchu: dla jadących w lewo, na wprost i w prawo. Dla jadących  na wprost przewiedziano dwa pasy, które potem przejdą w jeden.

Inwestycja poprawi również bezpieczeństwo pieszych. Z myślą o niewidomych i słabowidzących przy przejściach ułożona zostanie specjalna nawierzchnia. Tak zwana kostka integracyjna wyróżnia się fakturą od strony wierzchniej, aby dla osoby niewidomej lub z dużą dysfunkcją wzroku była wyczuwalna za pomocą białej laski oraz pod stopami. Oznaczone w ten sposób przejścia pozwalają wyraźnie wskazać, gdzie kończy się chodnik, a zaczyna niebezpieczna strefa ulicy.

Aktualne zmiany w organizacji ruchu to wstęp do dalszych. Rozwiązania na czas prac korygowane będą w miarę postępu remontu. Bieżąco na ten temat informować  zamierza ZDM na swojej stronie internetowej.

Zakończenie przebudowy newralgicznego skrzyżowania zaplanowano na IV kwartał bieżącego roku. 

Zator, chwilowy, na Portowej

Roboty drogowe przystopowały również ruch na alternatywnym połączeniu wobec Toszeckiej. W tym samym dniu, co modernizacja węzła przy tej ulicy,  ruszył remont na Portowej. Prace polegają na wymianie nawierzchni o długości około kilometra. Roboty dotyczą odcinka, który przeszedł już częściowo modernizacje. W 2017 r. wymieniono asfalt na pasie w kierunku Łabęd, teraz przyszedł czas na jezdnię w stronę centrum.

Roboty prowadzone są w rejonie Śląskiego Centrum Logistyki i nie mają wpływu na płynność ruchu w obrębie połączenia z estakadą Heweliusza. Ma to znaczenie dla poruszających się z osiedla Kopernika w kierunku centrum. Ale remont to już utrudnienie dla kierowców nadjeżdżających od strony Pyskowic, również tych, którzy szukają innego połączenia w związku z remontem Toszeckiej. Natkną się też na niego pracownicy zakładów w strefie ekonomicznej, którzy i bez tej dodatkowej przeszkody każdego dnia, w porze popołudniowej zmiany, grzęzną w sznurze samochodów.  

W pierwszych dniach remontu ruch przebiegał bez zakłóceń. Prace przygotowawcze – frezowano wierzchnią warstwę asfaltu – nie wymagały zamknięcia objętego nimi pasa. Później można spodziewać się jednak zatoru – docelowo w związku z robotami  obowiązywać będzie ruch wahadłowy.

Na szczęście uciążliwości przy Portowej powinny zniknąć w krótkim czasie. Realizację rozpoczętego 8 maja, remont zaplanowano na dwa tygodnie. Do szacowanego  zakończenia prac pozostało więc tylko siedem dni. 

(pik)
Foto Mosqidron 
wstecz

Komentarze (2) Skomentuj

  • gliwiczanin 2019-05-19 18:27:29
    Frankiewicz gloszac, ze "Przyszlosc jest tu" przyznal tym samym, ze nie potrafi rzadzic i zniszczyl miasto. Bo - jak przyznaje Frankiewicz - moze przyszlosc jest tu (jak sie zmieni prezydent), ale terazniejszosc jest zupelnie gdzie indziej. Po 26 lacha jego nieudolnych rzadow nadal terazniejszosc nie jest tu! Prawda jest jednak taka, ze przeszlosc jest tu, zaqnim Frankiewicz zaczal rzadzic. To cos niebywalego, skrajny brak inteligencji, zeby po 26 latach nadal nie wiedziec co to jest miasto, jakimi prawami sie rzadzi i jak nim rzadzic.
    • V. 2019-06-04 10:49:15
      Ty to chyba upośledzony jesteś.