Te wakacje są inne. Doszły dodatkowe zabezpieczenia i niepokoje związane z epidemią. Biorąc pod uwagę naturalną potrzebę ruchu oraz twórczego rozwoju, a także wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, Gminny Ośrodek Kultury Rudziniec proponuje szereg wyzwań artystyczno-rekreacyjnych. 
– Na przełomie lipca i sierpnia planujemy uruchomić kreatywne warsztaty plastyczno-rękodzielnicze, zajęcia taneczno-rekreacyjne, gry i zabawy ruchowe, a także wycieczki do zamku w Toszku i pałacu w Pławniowicach – mówi Danuta Czok, dyrektorka rudzinieckiego ośrodka kultury. – Większość działań chcemy przeprowadzić w plenerze, zachowując odpowiedni dystans i stosując się do reżimu sanitarnego. Terminy atrakcji będą wkrótce dostępne na stronach internetowych oraz Facebooku urzędu gminy i naszego ośrodka.

Wakacyjne zajęcia poprowadzi również Gminna Biblioteka Publiczna w Rudzińcu, ale w większości odbędą się one online. Zadania wymagające wizyty w bibliotece zorganizuje się po wcześniejszym umówieniu na konkretną godzinę oraz z zachowaniem zasad higieny.

W sierpniu biblioteka zaprasza czytelników w wieku od 6 do 15 lat do wzięcia udziału w Bibliolecie 2020: „Z książką w plecaku, czyli podróżniczy rollercoaster w bibliotece”. W ich ramach odbędzie się letni triathlon czytelniczy (zadania ze znajomości literatury podróżniczej dla dzieci i młodzieży), książkowe bingo (quiz poświęcony przeczytanym publikacjom o tematyce globtroterskiej) oraz escape room „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź” (zabawa z wykorzystaniem znajomości geografii Polski oraz ciekawostek historycznych i przyrodniczych związanych z wybranymi miejscowościami, które warto zwiedzić).

Jak co roku letnie zajęcia dla dzieci zorganizuje także rudziniecki OPS, jednak będą one miały formułę inną niż w latach poprzednich. Ograniczone zostaną kontakty bezpośrednie i spotkania w dużych grupach. 

Tegoroczne wakacje odbędą się przy wsparciu nowych technologii. Ośrodek proponuje gry terenowe. Można brać w nich udział indywidualnie, w małych grupach lub rodzinnie. W pierwszej kolejności przeszkolenie przejdzie młodzież, której zadaniem będzie stworzenie historii i scenariusza do gier terenowych rozgrywających się na terenie gminy Rudziniec, z wykorzystaniem jej atutów i uroku. Gry oparte zostaną o mapy Google, podobnie jak w PokemonGo. Gracze podążać będą do celu za pomocą nawigacji, ściągając darmową aplikację i wybierając swoją rozgrywkę. Ta zaprowadzi ich do zaplanowanych miejsc. 

W trakcie spacerów uczestnicy wykonają różne zadania, zbierając jednocześnie punkty. Zwycięzcy otrzymają nagrody. Jeśli zabawa się spodoba, będzie kontynuowana po wakacjach.

– Działające na naszym terenie kluby sportowe również zobowiązały się zorganizować zajęcia dla dzieci i młodzieży, ale bez dużych turniejów i z zachowaniem bezpiecznego dystansu – mówi Krzysztof Obrzut, wójt gminy Rudziniec. – Trwają ustalenia z działaczami klubów i w najbliższym czasie ogłosimy harmonogram zajęć. Zachęcamy do śledzenia bieżących informacji na naszych stronach.

(san)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj