- Piękny dożynkowy obrzęd to przede wszystkim święto ziemi, która po raz kolejny obdarowała nas plonami. Mam nadzieję, że tegoroczne płody rolne
zapewnią dostatek na wszystkich stołach w naszej gminie. Dzisiejszy dzień winien być przepełniony radością i satysfakcją z efektów wytężonej pracy – tymi
słowami wójt Rudzińca Krzysztof Obrzut rozpoczął wspólne świętowanie.

Dożynki gminne odbyły się 25 sierpnia na boisku sportowym w Bycinie. W miłej atmosferze i przy pięknej pogodzie mieszkańcy oraz goście dziękowali rolnikom za ich całoroczną pracę. Uroczystości rozpoczęła msza święta dziękczynna w kościele Trójcy Świętej w Bycinie, której przewodniczył ks. proboszcz Mieczysław Jóźwiak. Podczas liturgii pobłogosławiono wieńce i chleby dożynkowe.

Po nabożeństwie barwny korowód pod przewodnictwem starostów dożynkowych, Małgorzaty i Rudolfa Imiela z Byciny oraz  Gminnej Orkiestry Dętej GOK Rudziniec, przeniósł się na miejsce docelowe uroczystości. W pochodzie uczestniczyły również jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Rudzińca, nie zabrakło scenek rodzajowych i prezentacji nowych wozów strażackich. Zakupione przez gminę pojazdy marek Iveco, Renault i Volvo  trafiły do OSP w Rudzińcu, Widowa i Pławniowic. Każde z aut kosztowało ponad 800 tysięcy złotych, a samorząd korzystał z dofinansowania  na ich zakup.

Część oficjalna rozpoczęło o godzinie 15.00 powitanie zgromadzonych przez wójta. Zgodnie z tradycją starostowie przekazali na jego ręce chleb – symbol rolniczej pracy. Po tym nastąpiło wręczenie nagród i podziękowania. - Pięknie dziękuję rolnikom za ich tegoroczny, gospodarki trud. Serdecznie dziękuję sołectwom za wystawienie delegacji. Dziękuję gościom, którzy zechcieli przybyć na tę uroczystość oraz wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tegorocznego święta plonów- mówił K.Obrzut.

W dalszej część wystąpienia padły słowa o znaczeniu pracy na roli i jej efektów dla całego kraju i społeczeństwa. Wójt wspomniał też jak zmienia się Polska, a wraz z nią - Rudziniec. Przypomniał, że obowiązkiem każdego obywatela jest budowanie dobrobytu ojczyzny.

W części artystycznej wystąpiły sekcje taneczne i muzyczne GOK Rudziniec. Na scenę wyszli również Paweł Gołecki z zespołem, SERVOOS Muzyczne Smaki Europy oraz Andy & Lucia. Wieczór należał do zespołu Bravo. Imprezę poprowadził Eugeniusz Witek „Geno”.

Jak co roku na dzieci czekały animacje oraz kolorowe dmuchańce i zjeżdżalnie. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Serdeczna rodzinna atmosfera sprawiła, że liczni przybyli mieszkańcy bawili się do późnej nocy.

Organizatorem dożynek była gmina Rudziniec, GOK Rudziniec oraz Rada Sołecka w Bycinie. Imprezę wspomogli ZBGKiM Rudziniec, Strażacy z Gminy Rudziniec oraz „LKS Ślązak” Bycina.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj