Od zarania dziejów dziczyzna gościła na stołach zarówno ubogich chat, jak i dworów, zamków czy pałaców. Dziś walory tego mięsa nie są w pełni doceniane. Poszukując jednak wyjątkowych dań oraz chcąc zbliżyć się do natury, warto pobudzić zmysły mięsem zwierząt bez antybiotyków oraz sztucznych hormonów. 
Dziczyzna charakteryzuje się cennymi wartościami odżywczymi, jak niska zawartość tłuszczu, wysoka zawartość pełnowartościowego białka oraz najwyższy poziom żelaza, w porównaniu do mięsa zwierząt hodowlanych. Surowa dziczyzna pozbawiona jest też cholesterolu. 

W ramach projektu Lasów Państwowych „Zdrowa żywność z polskich lasów” na terenie ośrodka hodowli zwierzyny „Gajdowe”, będącego w zarządzie Nadleśnictwa Rudziniec w Boguszycach (ul. Leśna 4, tel. 510 059 72), funkcjonuje punkt sprzedaży bezpośredniej dziczyzny. Mięso pochodzi z legalnego i profesjonalnego źródła pozyskiwania zwierzyny. 

Dziczyzna nie zawsze jest dostępna od ręki. Czasem, od momentu zamówienia, trzeba na nią poczekać, ale dzięki temu mięso będzie świeże, prosto z lasu – mówi Wiesław Kucharski, nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec. – Sprzedaż bezpośrednia jest nadzorowana przez lekarzy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gliwicach – dodaje.

Dziczyzna, jaką można zakupić w punkcie, to mięso pochodzące głównie od jeleni, sarn i dzików. W największej ilości dostępna jest jesienią oraz zimą (październik – luty). Wiąże się to z racjonalnym i zrównoważonym gospodarowaniem populacjami zwierząt łownych oraz ograniczeniami pozyskania w okresach ochronnych, spowodowanych m.in. narodzinami i wychowaniem potomstwa.

Regulamin sprzedaży oraz pozostałe informacje znajdują się na stronie internetowej nadleśnictwa: www.rudziniec.katowice.lasy.gov.pl

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj