Rok 2020 jest dla Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej niezwykle ważny. Po pierwsze, mija setna rocznica założenia u nas harcerstwa, a po drugie, udało się wrócić do ośrodka w Łączy (gmina Rudziniec). W tegoroczne wakacje odbyły się w nim obozy pod nazwą Harcerska Akcja Letnia.
Odbudowany dwa lata temu ośrodek robi wrażenie. Zyskał nowoczesną kuchnię, w której harcerze sami przygotowywali sobie posiłki, prysznice, ławki i ogromny namiot typu gwiazda. Jak zaznacza phm. Katarzyna Moskała, rzeczniczka gliwickiego hufca, bez wsparcia sympatyków harcerstwa oraz rodziców odbudowa bazy nie byłaby możliwa.

Uczestnicy obozów korzystali z przyrodniczych uroków gminy Rudziniec, brali udział w grach terenowych, ćwiczyli umiejętności techniczne, wykonując budki dla owadów, domki dla ptaków, karmniki, uczyli się metod siania i sadzenia roślin (sami uprawiali m.in. melisę i miętę), zbudowali nawet ścieżkę sensoryczną. W tym roku szczególny nacisk położono na ekologię, więc wszystkie odpady były odpowiednio segregowane – o segregacji przypominano zresztą obozowiczom na każdym kroku, zachęcając, by dobre nawyki przenieśli do swoich domów.

Oczywiście z powodu stanu epidemii tegoroczna akcja letnia nie mogła się odbyć bez szczególnych zasad. Ale zdaniem drużynowej Martyny Jorasz-Rensz z drużyny „Żagwie”, ten czas i tak był bardzo udany. 

– Harcerze czuli wielką potrzebę kontaktu z naturą, wyjścia z domu, chętnie brali udział w aktywnościach rozwijających ich indywidualnie, dzięki czemu duża część z nich zdobyła nowe stopnie i sprawności – mówi drużynowa.

Historia bazy w Łączy sięga 1968 roku. Zbudowały ją gliwickie zakłady pracy, m.in. Montochem, Fabryka Drutu i HKR, których dyrektorzy działali jako członkowie Rady Przyjaciół Harcerstwa. Dwa lata później ośrodek przekazano oficjalnie na rzecz hufca w Gliwicach. Działał prężnie aż do 1992, gdy wybuchły pożary lasów. Po latach poddano go gruntownemu odnowieniu, a ponowne otwarcie planowano na rok 2018. Przystosowanie bazy do organizacji obozów trwało jednak dwa lata. W tym czasie odbywały się tu jedynie biwaki czy ogniska. Dopiero w lipcu tego roku zaczęto, jak dawniej, organizować harcerskie obozy. 

(ms)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj