Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach rozstrzygnął tegoroczny konkurs pn. „Piękna wieś województwa śląskiego”.
Jego celem jest  kształtowanie świadomości obywatelskiej i kulturowej mieszkańców, pielęgnowanie i rozwijanie tożsamości lokalnej, pobudzanie aktywności gospodarczej, popularyzacja obrzędów i zwyczajów ludowych, zachowanie wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego przy uwzględnieniu potrzeb przyszłych pokoleń, a także kształtowanie i utrzymanie ładu przestrzennego.  

Wirtualna ocena

W tym roku na pulę nagród przeznaczono 120 tysięcy złotych, które przyznawano w pięciu kategoriach. Z uwagi na sytuację epidemiczną nie odbywały się tradycyjne wizje w terenie. Zgłoszenia były oceniane przez komisję konkursową na podstawie przesłanych przez uczestników materiałów multimedialnych.    
              
Jury wyłoniło laureatów. Wśród nich znalazły się dwie miejscowości z gminy Rudziniec. W rywalizacji o tytuł najpiękniejszej wsi województwa śląskiego Bycina zajęła trzecią lokatę i gratyfikację pieniężną – 15 tys. zł, zaś w kategorii najlepsza strona internetowa sołectwo Kleszczów zdobyło drugie miejsce i nagrodę w kwocie 1500 zł.

Prędkościomierz i żagiel

Bycina na potrzeby konkursu przygotowała 15-minutowy film pt. „Moje miejsce na ziemi” oraz dokumentację opisowo-zdjęciową. 

– To dla nas ogromne wyróżnienie, zwłaszcza że na konkursowe przygotowania mieliśmy niewiele czasu – cieszy się Inga Kubas, sołtyska Byciny. – Jesteśmy sołectwem z charakterem i po raz kolejny go pokazaliśmy. Za wygraną kupimy zasilany solarami wyświetlacz prędkości na DK 40, która biegnie przez naszą wieś. Może to trochę zwiększy bezpieczeństwo na tej drodze. Dodatkowo chcemy zakupić kuchnię elektryczną z piekarnikiem do świetlicy, dla naszego koła gospodyń wiejskich.

– Bardzo cieszymy się, że nasza strona internetowa ponownie została doceniona przez konkursowe jury – mówi z kolei Helena Anita Derner, sołtyska Kleszczowa. – Warto bowiem przypomnieć, że w ostatnich pięciu latach już po raz drugi zostaliśmy wyróżnieni w tej kategorii. Nasza witryna internetowa to przede wszystkim kopalnia rozmaitych informacji, które zebraliśmy nie tylko z myślą o mieszkańcach Kleszczowa. Za nagrodę zamierzamy kupić żagiel ogrodowy na plac zabaw w naszej wsi, termos oraz krzesła do świetlicy.

Andrzej Sługocki

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj