Gigantyczna bombka na skwerze Doncaster, dwie ogromne choinki (przy ul. Dworcowej oraz nad tunelem DTŚ), fontanna światła na pl. Piłsudskiego, tunel świetlny na placu Grunwaldzkim oraz nowość – karuzela wiedeńska na Rynku. Rozpoczął się montaż ozdób świątecznych. Miasto powinno nabrać bożonarodzeniowego uroku z początkiem grudnia. Wtedy bowiem planowane jest uruchomienie większości instalacji. 

Iluminacja tradycyjnie pojawi się na ulicznych lampach przy ul. Zwycięstwa. Emitująca białe światło będzie korespondować z ozdobami nie tylko na Rynku, ale też ulicach poprzecznych do głównej arterii miasta.

Jak co roku migające choinki zamontowane zostaną na latarniach przy gliwickich rondach. W centrum miasta wielobarwne śnieżynki rozbłysną m.in. na ul. Dolnych Wałów i Siemińskiego. Świetlne dekoracje pojawić się mają przy estakadzie Heweliusza  i kilku najważniejszych w mieście ulicach: Częstochowskiej, Wrocławskiej, Kosów, Chorzowskiej, Pszczyńskiej, Toszeckiej, Kościuszki, Kozielskiej i Tarnogórskiej. 

Szkopuł tylko w tym, że pojawiły się też kłopoty, bo nie wszystkie latarnie w Gliwicach należą do miasta. Niewielką częścią z nich – szczególnie tymi na ulicach wylotowych – zarządza Tauron. Do tej pory energetycy, na podstawie umowy o bieżącym ich utrzymaniu, wieszali dostarczane ozdoby. 

– Dotarły do nas sygnały, że Tauron zamierza wprowadzić nowe zasady współpracy i dlatego napisaliśmy do firmy pismo z prośbą o wyjaśnienie. Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi – mówi Mariola Pendziałek, naczelnik wydziału przedsięwzięć gospodarczych i usług komunalnych w gliwickim magistracie.

Montaż ozdób rozpoczyna Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach. Podobnie jak w roku ubiegłym przed wejściem do urzędu miejskiego, od strony ul. Zwycięstwa, stanie choinka ozdobiona bombkami, świecącymi gwiazdkami i łańcuchami. Świąteczne drzewko pojawi się również na balkonie ratusza.

Nie zabraknie też innych świątecznych akcentów, ulubionych przez gliwiczan. Na pewno pojawi się migocząca gigantyczna bombka na skwerze Doncaster przy urzędzie miejskim. Na przełomie listopada i grudnia ruszą pracę nad ustawianiem dwóch największych dekoracji w Gliwicach: znanej od lat choinki przy ul. Dworcowej oraz ustawionej w minionym roku po raz pierwszy "celebrytki" na skwerze nad DTŚ. Plac Krakowski już zmienia się w las pięknie migoczących światełek, które montowane są na latarniach. Podświetlone zostaną również fontanny. Najbardziej efektowny tunel świetlny można podziwiać na pl. Piłsudskiego. Rozbłysnął „Chłopiec z łabędziem”. Jak zawsze bardzo świątecznie będzie na placu Grunwaldzkim. Efektowny łuk świetlny na spacery zaprosi jednak dopiero w drugiej połowie grudnia.

MZUK stara się upiększać miasto także poza centrum, w poszczególnych dzielnicach. Bożonarodzeniowe dekoracje montowane będą m.in. na Trynku, Sikorniku, w Łabędach, Żernikach, Brzezince. 

Jak co roku magię świąt w Gliwicach poczujemy również dzięki szopce, która aktualnie budowana jest na rynku. 

Prawdziwie świątecznie zrobi się 6 grudnia. W tym dniu rozpocznie się jarmark bożonarodzeniowy na rynku. Budki będą otwarte codziennie między godz. 12.00 a 18.00. W weekendy dłużej – część do godz. 19.00, a niektóre (gastronomiczne) do 21.00. Kupić tam będzie można: biżuterię, ceramikę, antyki, ozdoby świąteczne, ręcznie robione świece, rękodzieło, pierniki, miody, wędliny, sery. Na miejscu spróbujemy świątecznych potraw i grzanego wina.
 
6 grudnia jarmark rozpocznie się od wielkiej imprezy z udziałem świętego Mikołaja. On pojawi się między godz. 16.00 a 19.00. Główną atrakcją 6, 7 i 8 grudnia będzie przepiękna wiedeńska karuzela, zdobiona w stylu retro. Na rynku zaroi się od tancerzy (zaplanowano pokazy w klimacie zarówno bożonarodzeniowym, jak i irlandzkim) oraz wielkich bajkowych maskotek. Fani Świnki Peppy i Myszki Miki nie mogą tego przegapić! 

Będą też koncerty. 6 grudnia aktorzy teatru Buffo – Maria Tyszkiewicz, Artur Chamski i Jerzy Grzechnik – wystąpią z koncertem gwiazdkowym, 7 grudnia zaplanowano show skrzypcowe, a 8. występy góralskiej kapeli Beskid oraz gospelowego zespołu Tree of Sounds.

Kolejny weekend gliwickiego jarmarku będzie pełen cyrkowych sztuczek. Wszystko za sprawą warsztatów w Stacji Artystycznej Rynek, podczas których chętni nauczą się żonglerki, modelowania baloników, a nawet chodzenia na szczudłach! To wszystko już 15 i 16 grudnia od godz. 15.00 do 19.00.

Na finał jarmarku zaplanowano coś wyjątkowego. W sobotę, 22 grudnia odbędzie się spektakl „Królowa śniegu” i koncert kolęd, a w niedzielę, 23 grudnia na rynek wkroczą „Tańczące elfy”. Poza interaktywnym show dla dzieci zaplanowano też przebojowy koncert Natalii Podwin, znanej między innymi z występów w programie „The Voice of Poland”. Specjalny gwiazdkowy koncert wykona grupa Loka. Tego dnia nastąpi także uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, które swoim płomieniem rozświetli nasze święta.

Wstęp na jarmark jest bezpłatny.

(san)
wstecz

Komentarze (4) Skomentuj

 • Wek 2018-11-29 13:28:16
  Szkoda kasy
 • prawnik 2018-12-01 00:09:07
  Frankiewicz umieszcza swiecidelka za kilkaset tys zl w tym zapyzialym, zasmrodzonym, brudnym i ponurym miescie. Stad kilkadziesiat tysiecy gliwiczan ucieklo, Przez srodmiescie tej wiochy plynie smierdzaca kloaka zwana Klodnica. Ale za to kwitnie to: http://gliwice.naszemiasto.pl/archiwum/fortuna-za-grosze,895820,art,t,id,tm.html
  • m 2018-12-02 07:40:37
   sluszna racja wydaje kase na swiedzidelka a za to by podlaczyl bloki pod centralne zeby gliwiczanie mieli czym odychac
  • haha 2018-12-06 00:40:27
   nie ublizaj mojemu ukochanemu miastu! Sam stad wyrywaj, jak nie odpowiada!