Styczeń
* Gliwiczanie potrafią zachować umiar w zabawie. Sylwester mija bez większych ekscesów. W trakcie „domówki” w Wielowsi dochodzi za to do bójki. Trzech kierowców traci prawo jazdy za prowadzenie po pijanemu. 

* ZM Bumar dostały kontrakt. Zakład do 2018 r. przerobi prawie 2,5 mld zł przeznaczonych na modernizację 128 niemieckich czołgów Leopard. Firma, która ledwo ciągnie, po takim zastrzyku gotówki staje na nogi. 

* Sprowadzają się pierwsi lokatorzy 17 nowych mieszkań w Pyskowicach, które oddano w połowie grudnia. Czynszówka powstała w ramach systemu TBS.

* Prokuratura w Gliwicach umarza sprawę rolników z Wielowsi, podejrzewanych o znęcanie się nad psem stróżującym w gospodarstwie. Doniesienie złożono pół roku wcześniej – suczka trzymana była na nasłonecznionym polu, bez wody, w rozpalonej słońcem beczce. Prokuratura nie dopatruje się świadomego znęcania.

* 15 stycznia „Nowiny" mają 60 lat! W tym czasie wydaliśmy 3012 numerów, a z gazetą było lub jest związanych zawodowo blisko 70 osób. Huczne urodziny obchodzimy w gościnnych progach Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko.

* WOŚP zagrała w Gliwicach 22. raz. Na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz poprawę opieki medycznej dla seniorów zebrano w naszym mieście ponad 168 tys. zł.

* 800 drzew do wycinki. Powodem zagłady Hala Gliwice – zapewnienie dojazdu do areny wymaga poszerzenia i przebudowania dróg.

* Łup ważący tony i 8 lat więzienia zarobił złodziej metalowej kładki po hucie Gliwice. 

* Doroczna nagroda prezydenta – Gliwicki Lew – dla prof. Andrzeja Karbownika. Zygmunt Frankiewicz docenił wkład rektora Politechniki Śląskiej w rozwój uczelni i miasta.

* Gliwice przegrywają miliony na megahalę widowiskowo-sportową. Prawomocny wyrok sprawia, że szanse na odzyskanie od marszałka Śląska 141 mln zł topnieją praktycznie do zera.

* Rektor Politechniki Śląskiej zwycięzcą plebiscytu „Nowin” na Człowieka Ziemi Gliwickiej 2015. Laur Gliwicjusza to wyraz uznania za „realizację nowoczesnego modelu rozwoju Politechniki Śląskiej”. W gronie wyróżnionych: szef śląskiej policji (obecnie komendant główny) generał Jarosław Szymczyk oraz społecznik Wojciech Kotylak. Gali 15 stycznia towarzyszy świętowanie 60-lecia „Nowin”.

* Nowym komendantem policji w Knurowie zostaje podinsp. Janusz Słowiński, dotychczasowy zastępca komendanta II komisariatu w Gliwicach.

* Uroczyście otwiera się Dom Pamięci Żydów Górnośląskich. Piąty już oddział gliwickiego muzeum zajmuje odrestaurowany dom przedpogrzebowy przy ul. Poniatowskiego. Metamorfozę zabytkowego obiektu doceniają mieszkańcy Śląska – inwestycja zdobywa główną nagrodę w plebiscycie marszałka na najlepszą przestrzeń publiczną w kategorii rewitalizacja.

Luty
* Bezrobocie przestaje być problemem w Gliwicach. W ciągu roku liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 1,2 tys. osób. 

* Od 16 lutego III komisariat działa w nowej siedzibie przy ul. Pszczyńskiej. Budowa i wyposażenie najnowocześniejszego posterunku w regionie kosztowały prawie 15 mln zł. Zabrakło jednak na alkomaty dla kierowców, którzy chcieliby sprawdzić swoją trzeźwość na wszelki wypadek.

* Kopernik na gazie. Osiedle siedzi na bombie. Zasilający dzielnicę gazociąg cieknie jak rzeszoto. Gazownicy łatają tylko dziury. Na generalny remont brakuje pieniędzy. Do tej pory awarie udawało się usuwać na czas. Czy tak będzie zawsze? – pytamy w imieniu mieszkańców.

* Doroczny konkurs na najlepszą i najgorszą inwestycję rozstrzygnięty. Złoty Gwóźdź dla gliwickich wodociągów za remont zabytkowej willi Neumanna przy ul. Rybnickiej. Nagroda o odwrotnym znaku wartości – Zardzewiały Gwóźdź – głosami naszych czytelników wędruje do miasta, za brak pomysłu na zagospodarowanie budynku dawnej dyrekcji huty Gliwice.

Marzec
* W straży miejskiej wrze. Podwładni zarzucają szefowi mobbing. Komendant Józef Bismor się broni. Fakt faktem – fala odejść z formacji narasta od 2012 r.

* Opel z Gliwic samochodem roku 2016. Dziennikarze motoryzacyjni z całej Europy przyznali ten tytuł modelowi astra V. Auto produkowane jest m.in. w gliwickiej fabryce GM.

* Smok z Gliwic. Mierzy ponad 20 metrów, waży blisko 120 ton i potrafi poruszać się w pełnym obciążeniu 120 km/h. Na tory wyjeżdża lokomotywa Dragon, pierwszy tego typu pojazd kolejowy w Europie – posiada dwa napędy, elektryczny i spalinowy. Lokomotywa zasługuje na uwagę jeszcze z innego powodu – powstała w gliwickim oddziale firmy Newag.

* Szkieletor przy ul. Zwycięstwa nie do poznania. Dawna betonowa skorupa stała się eleganckim, przeszklonym biurowcem. I ma już pierwszego lokatora – na parterze działają okienka jednego z dużych banków.

* 18 dnia tego miesiąca jubileusz 55-lecia świętuje Zespół Szkół Specjalnych w Pyskowicach.

* Od 20 marca działa drogowa trasa średnicowa. Idąca jak po grudzie budowa gliwickiego odcinka kosztowała 1,3 mld zł.

* Wiceburmistrz Pyskowic, Wiesław Leszczyński, żegna się ze stanowiskiem. To skutek prawomocnego wyroku, który uznaje go winnym sfałszowania oświadczeń majątkowych.

* Eryk Sobel, kapelmistrz orkiestry dętej z Wielowsi, Stowarzyszenie Pyskowickie Narodziny opiekujące się oddziałami ginekologicznym i noworodkowym w szpitalu rodzimego miasta, chór parafii św. Michała Archanioła z Żernicy oraz Marcin Kwaśniok z Pniowa, działacz samorządowy i sportowy – to laureaci dorocznej nagrody Bene Meritus (dobrze zasłużeni), ustanowionej przez Powiat Gliwicki. 

Kwiecień
* Nowoczesna kamienica, kompleks mieszkaniowo-handlowy, hotel, a może coś innego? To zależy od firmy Elipsa, nowego właściciela terenu między ulicami Raciborską i Przy Bramie Raciborskiej. Za kwotę 0,5 mln zł licytuje plac o powierzchni 800 m kw. To jedna z ostatnich tak atrakcyjnych, leżących w samym sercu Gliwic, działek.

* Gliwiczanin, były szef garnizonu w naszym mieście, komendant komend wojewódzkich, m.in. w Katowicach, nadinspektor Jarosław Szymczyk awansuje na pierwszego policjanta Rzeczpospolitej Polskiej.

* Prof. Arkadiusz Mężyk, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego, wygrywa wybory na rektora Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Głosami elektorów musi mu ustąpić prof. Adam Czornik.

* Miasto chce zamienić zielone tereny przy ul. Słowackiego w suche poldery Ostropki. Mieszkańcy nie chcą. Zdecydowanie wyrażane protesty pozwalają odwlec decyzję w czasie.

* Kończy się remont jednostki przy ul. Akademickiej. Korzyścią dla strażaków jest większy komfort pracy i bezpieczeństwa oraz niższe rachunki za ciepło (budynek przeszedł termomodernizację), a dla rejonu Politechniki Śląskiej – ładna, kolejna już, wizytówka.

Maj
* Niech żyje GTM! Kochamy Was, artyści – mieszkańcy pikietują na Rynku przeciw planom likwidacji dawnej operetki. Protesty nic nie dają. GTM skończy żywot jesienią, a jego miejsce zajmie Miejski Teatr w Gliwicach. Bez muzyki w nazwie, ale z muzyką (i sztuką dramatyczną) w repertuarze.

* ŚKUP na mus. KZK GOP, wobec znikomego zainteresowania biletem elektronicznym, wciska go pasażerom siłą. To początek akcji. Do jesieni będą wycofane wszystkie bilety imienne w formie papierowej. Na pierwszy ogień, w maju, idą niektóre bilety na okaziciela.

* Pyskowice z nowym wiceburmistrzem. Miejsce odwołanego w związku ze złamaniem prawa Leszczyńskiego zajmuje Adam Wójcik, dotychczasowy zastępca dyrektora domu kultury.

* Tragedia w Knurowie. Pijany mąż (41 lat) morduje żonę siekierą. Pozostawione w mieszkaniu ciało zostaje znalezione dopiero po kilku dniach. 

* Mamy wicemistrza Polski! Piast Gliwice kończy sezon na drugiej pozycji. Szał radości kibiców na stadionie i ulicach miasta.

* Co dalej z placem po synagodze? Odpowiedź to wielka niewiadoma – właściciel nie ma inwestora, teren odpowiednich warunków do zabudowy, a miasto – pomysłu, jak uratować naznaczone historią i tragedią miejsce. Plac w obecnym stanie straszy.

* Miasto w rękach studentów. Na cztery dni nastaje czas zabaw, sportu i muzyki. Gwiazdami Igrów są zespoły Lipali i Lao Che.

* Miasto rozdaje karty autostradowe. Elektroniczne winiety dostało 10 tysięcy mieszkańców. W ten sposób operator systemu elektronicznego poboru opłat na autostradzie chce zachęcić do rozwiązania. 

* Wybuch gazu na Hutniczej. Eksplozja kompletnie niszczy mieszkanie. Prawdopodobnym powodem jest wyciek gazu z nielegalnej instalacji.

* Tragedia na A1. 22-letni kierowca, tuż przed zjazdem na Zabrze, uderza w tył naczepy jadącego przed nim tira. Mężczyzna nie ma szans.

* W Knurowie startuje budżet obywatelski. Mieszkańcy po raz pierwszy mogą zadecydować, na co zostanie wydana część miejskich pieniędzy.

Czerwiec
* Michał Gala, genialny chemik, uczeń I LO, zdobywa indeks Massachusets Institute of Technology, najlepszej uczelni wyższej świata.

* Gliwickie muzeum z nagrodami marszałka. Książka autorstwa Damiana Recława „Przemysł Górnego Śląska na dawnej fotografii" zwycięża w kategorii „publikacja”. Z kolei wyróżnienie zdobywa projekt edukacyjny „Jak dziecko do obrazu”. 

* Plagą podmiejskich dzielnic stają się dziki. Lochy z małymi potrafią wejść w środek ludnego osiedla, jak Kopernika.

* Filia Caritas to pomysł kurii biskupiej na zagospodarowanie budynku dawnej szkoły przy ul. Ziemowita. Plany, ze względu na wymagający znacznych nakładów stan obiektu, ziszczą się jednak nieprędko. 

* Trwa renowacja zabytkowej willi przy ul. Rybnickiej. Rezydencja, dawna siedziba młodzieżowego domu kultury, adaptowana jest na potrzeby biur strefy ekonomicznej.

* Koniec podatkowego raju dla Opla. Po dwóch dekadach zwolnienia od daniny za nieruchomości fabryka zacznie przynosić pieniądze miastu. Chodzi o miliony złotych rocznie.

* Beata Sadownik, prezes Szpitala Wielospecjalistycznego w Gliwicach, Dianą 2016. Zaszczytny tytuł Diany Dziesięciolecia zdobywa w plebiscycie „Nowin Gliwickich” i Forum Kobiet Ziemi Gliwickiej Karolina Kropornicka, prezes Śląskiego Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane.

* Rozpoczyna się remont pomieszczeń urzędu. Za odnowienie wnętrz i elewacji siedziby magistratu zapłacimy 8,5 mln zł.

* W piątek, 17 czerwca, nad Śląskiem przechodzi nawałnica. Cierpią również Gliwice. Na szczęście nie ma ofiar w ludziach.

* Pierwsze ofiary lata. W ciągu dwóch dni w jeziorze czechowickim toną dwie osoby: 18-latek oraz 5,5-letnia dziewczynka.

* Opel bije rekordy sprzedaży. Gliwicka fabryka w pierwszym półroczu sprzedaje ponad 19 tys. samochodów, a tylko w samym czerwcu – blisko 3,6 tys. Dla zakładu to najlepsze pierwsze półrocze od 2004 i najlepszy miesiąc od 2000 r. 

* Nadkomisarz Marek Słomski, oficer prasowy policji, zostaje wybrany przez gliwickich dziennikarzy najlepszym rzecznikiem. Na drugim miejscu znalazł się Mariusz Kopeć ze Śląskiej Sieci Metropolitalnej.  

Lipiec
* Newag dziękuje Gliwicom. Tutejszy oddział firmy produkującej pojazdy kolejowe z Nowego Sącza ulega likwidacji. Decyzja to dramat dla pracowników. Pracę traci 280 osób. 

* Reprezentacyjna ulica Zwycięstwa ma nowe latarnie. W dzień jest ładniej, w nocy… ciemniej. Energooszczędne lampy nie dają tyle światła, co stare.

* „Krak” znów z fontanną. Po kilkuletniej przerwie do życia wraca wodotrysk przy placu Krakowskim. Efektowna, trzypoziomowa fontanna staje się wśród najmłodszych atrakcją lata w mieście.

* Nowy komendant policji w Gliwicach. Zostaje nim nadkomisarz Marek Bajcer.

* I znów są na naszych ulicach. Muzykanci, połykacze ognia, żonglerzy. Festiwal sztuki kuglarskiej Ulicznicy wystartował. Na pierwszy ogień idzie… ogień.

* Coś dla koneserów sztuki z filharmonii. Lipiec to miesiąc 17. Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego.

* Śląska policja świętuje w Gliwicach. Nasz garnizon zostaje gospodarzem wojewódzkich obchodów Święta Policji i otrzymuje sztandar.

* W Gliwicach powstanie nowy szpital. Jako pierwsi piszemy o planach rozbudowy Gliwickiego Centrum Medycznego.

* Gliwice na drodze Światowych Dni Młodzieży. Do naszego miasta ściągają pielgrzymi z całego świata. W sumie mieszkańcy gliwickiego regionu przyjmują ok. 2,3 tys. uczestników spotkania z papieżem Franciszkiem.

* Młodsza aspirant Michalina Labusek, dzielnicowa z III komisariatu, laureatką 9. edycji ogólnopolskiego konkursu „Policjant, który mi pomógł”. Po raz pierwszy policjant z Gliwic zaszedł w plebiscycie tak wysoko. O nagrodzie zadecydowała pomoc okazana kobiecie w wyrwaniu się z przemocy domowej.

* Tory znikną z ul. Daszyńskiego. Rozpoczyna się likwidacja pozostałości po linii tramwajowej na tym odcinku. 

* Gliwice pod wodą. 31 lipca dochodzi do oberwania chmury nad Śląskiem. W naszym mieście zalewa ulice, chodniki, drogi dojazdowe do osiedli, szpital wielospecjalistyczny. W powiecie podtopienia. Straż interweniuje prawie 100 razy.

* Nie żyje Henryk Błażusiak, długoletni szef gliwickich wodociągów. 

Sierpień
* Remonty drogowe docierają na ul. Dworcową. Firma Skanska rozpoczyna przebudowę, wartą  4,3 mln zł, jednego z przęseł mostu w ciągu ulicy.

* Starostwo powiatowe bierze wzór z miasta Gliwice i rozdaje piloty do autostradowych bramek.

* 15 milionów złotych, a może nawet więcej, potrzeba na rozbrojenie ekologicznej bomby. Chodzi o dokończenie rekultywacji składowiska odpadów komunalnych w Pyskowicach, które – choć miejskie – w ostatnich latach działa na dzikich zasadach.

* Kolejne bankructwo. Upada Energoprojekt, jedno z najstarszych biur projektowych w naszym mieście.

* Następny sukces Centrum Onkologii w Gliwicach. Lekarze pod kierunkiem prof. Adama Maciejewskiego przeprowadzają udany zabieg miejscowej replantacji skóry twarzy, czaszki i szyi u 26-letniej pacjentki, której maszyna rolnicza wciągnęła włosy, zrywając skórę z głowy.

* Historyczny dzień dla Przychodni Akademickiej. 16 sierpnia poradnia rozpoczyna działalność w nowym miejscu – nowoczesnym obiekcie przy ul. Łużyckiej 5.

* Awans gliwickiej urzędniczki. Ewa Pokorska, dotychczasowy miejski konserwator zabytków w Gliwicach, powołana przez wojewodę na stanowisko konserwatora wojewódzkiego.

* Niesamowity huk, strumienie ognia z dysz silnika, obłędna prędkość. Przelot myśliwca MiG-29 to największa atrakcja pikniku, którym Aeroklub Gliwice postanowił uczcić 60 lat istnienia swojego i 100 lat lotniska w naszym mieście.

Wrzesień
*Rodzina Różewiczów nie chce, by teatr w Gliwicach nosił imię poety. Samorząd, szanując wolę bliskich Tadeusza Różewicza, Honorowego Obywatela Gliwic, wycofuje się z decyzji.

* Piast w dołku. Fatalny obrót ma tegoroczny sezon dla niebiesko-czerwonych. Piłkarze zaliczają porażkę po porażce. Dalsza część rozgrywek nie przynosi wielkiej zmiany. Wicemistrzowska drużyna szoruje po dnie tabeli.

* Szpital wielospecjalistyczny świętuje 30. urodziny. Na przestrzeni tych lat tutejsi lekarze przyjęli na świat 43 655 dzieci, w tym 150 bliźniaków. Jednostka zatrudnia 180 pracowników i posiada 4 oddziały: ginekologii, położnictwa i patologii ciąży, intensywnej opieki medycznej noworodka, laryngologii i okulistyki oraz anestezjologii.

* Przedłuża się remont podziemnego przejścia pod torami między ulicami Bohaterów Getta Warszawskiego i Toszecką. Dzisiaj już wiadomo, że termin zakończenia prac, pierwotnie planowany na wiosnę minionego roku, przesunie się na koniec bieżącego.

* Gliwice wyprodukują prąd z wody. Energetyczna rewolucja czy fantastyka – piszemy o pomyśle wybudowania małej elektrowni wodnej na Kłodnicy.

* 20 lat strefy ekonomicznej w Gliwicach, 20 lat historii fabryki Opla. Miasto świętuje podwójną rocznicę. Na koncercie jubileuszowym dla mieszkańców gra zespół Perfect.

* Policjant z Gliwic, aspirant sztabowy Zbigniew Kaliszewski, podczas wakacyjnego wypoczynku w Ustce ratuje tonącego w morzu 8-latka.

* Trwa 9. Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej. Na deser – uczta dla melomanów – światowa współczesna premiera opery „Arminio” J. A. Hassego w wykonaniu {oh!} Orkiestry Historycznej. A 18 października rusza siódma odsłona festiwalu PalmJazz, prawdziwej gratki miłośników jazzu.

* Fabryka Opla rozpoczyna produkcję astry holden – odpowiednika marki Opel na rynki Australii i Nowej Zelandii.

Październik
* Czarny Poniedziałek w Gliwicach. Setki kobiet i mężczyzn protestują na placu Krakowskim przeciw zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych.

* Wielowieś ma nowy dworzec autobusowy. Budowa nowoczesnego węzła przesiadkowego kosztowała ponad 0,8 mln zł.

* Dawny szpital wojskowy traci oddział chirurgii. Teoretycznie to tylko zawieszenie funkcjonowania, ale dyrekcja nie mówi nawet o przybliżonym terminie przywrócenia jego pracy. Powodem zamknięcia jest grupowe odejście lekarzy.

* Nie oddamy naszego czołgu. Akcja mieszkańców w obronie czołgu – pomnika przy ul. Powstańców Warszawy przynosi skutek. Władze Gliwic reagują i interweniują, gdzie trzeba. T-34 najprawdopodobniej nie trafi do bydgoskiego Muzeum Wojsk Lądowych, ale zostanie na swoim miejscu.

* Spółka gazownicza oddała nową siedzibę w Gliwicach. Biura obsługujące sprawy związane z przyłączeniem do sieci wyprowadziły się z obskurnych pomieszczeń przy ul. Na Piasku do nowoczesnego budynku przy Rolników.

* Gliwiccy cichociemni mają swój pomnik. Obelisk stanął przy kościele garnizonowym. W ten sposób uczczono sześciu spadochroniarzy, bohaterów II wojny światowej, którzy mieli związki z naszym miastem.

* Poczta główna zmienia adres. Nie potwierdzają się zapewnienia, że okienka zostaną w starym miejscu. Od października po listy i przesyłki chodzimy na Zwycięstwa 28, do gmachu zajmowanego wcześniej przez bank.

Listopad
* Zmiana na stanowisku prezesa Piasta Gliwice. Miejsce Adama Sarkowicza, który wraca na krzesło dyrektora zespołu szkół przy ul. Zimnej Wody, zajmuje Marek Kwiatek, mieszkaniec Tychów, w ostatnich latach związany zawodowo z zakładami obronnymi Bumar.

* To już pewne: gliwickim rowerem miejskim pojedziemy na wiosnę 2017. System wypożyczalni zorganizuje firma Nextbike.

* Krytykujemy nowy wygląd frontu siedziby magistratu. Dziwaczna betonowa konstrukcja całkowicie zmienia charakter budynku dawnego Hotelu Górnośląskiego. Dobrą architekturę zmieniono w karykaturę.

* Przedszkole na medal. Nowy pawilon placówki w Gierałtowicach wygrywa plebiscyt marszałka województwa na najlepszą przestrzeń publiczną wśród nowych inwestycji. Segment kosztował 3 mln zł. Niemało, ale robi znakomite wrażenie.

* W Gliwicach powstanie pierwsza droga rowerowa. Połączenie z centrum do Sośnicy zaprojektowano jednak tak, że przejazd prowadzi od przeszkody do przeszkody. Największa z nich to schody w ciągu alei Przyjaźni.

* Martyna Pszonak, uczennica gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4, wygrywa organizowany przez nas konkurs wiedzy o Gliwicach. Drugie miejsce zajmuje Paweł Białek (ZSTiO), trzecie Michał Jańta, reprezentant gospodarzy – ZSO nr 11.

* Miało być Orła Białego, Sikorki lub Sowy. Będzie – Zbigniewa Pańczyka. Radni podejmują uchwałę o nazwaniu nowego ronda na Sikorniku imieniem nieżyjącego, pierwszego niekomunistycznego prezydenta Gliwic. Decyzja zapada wbrew dotychczasowej praktyce nazewniczej i woli mieszkańców osiedla.

* A w nowym, 2017 roku podatki po staremu. Miasto trzeci rok z rzędu utrzymuje stawki podatku od nieruchomości.

* I znów symboliczna zmiana w krajobrazie Zwycięstwa. Lokal po sklepie mięsnym Wędzonka, swego czasu niezwykle popularnym, dzielą między siebie Żabka i apteka.

* Dożywocie za morderstwo. Blisko dwa lata od zdarzenia wyrok słyszą zabójcy 30-letniego Sebastiana. 22-letni Patryk M. oraz 28-letni Paweł K. zmasakrowali głowę mężczyzny betonową płytą, tzw. trylinką. Ciało zostawili na tyłach kamienicy przy ul. Zygmunta Starego. 

* Tragiczny wypadek na zbiegu ulic Wrocławskiej – Konarskiego – Kłodnickiej. W wyjeżdżający z podporządkowanej drogi samochód uderza motocyklista. Kierowca gna jak szalony, przelatuje przez przejście dla pieszych, niemal taranuje przechodnia. Kierowca jednośladu ginie.

* Rasistowski atak w Gliwicach. W nocy z 18 na 19 listopada pod jednym z klubów grupa chuliganów bije trzech cudzoziemskich studentów Politechniki Śląskiej. Powodem jest kolor skóry zaatakowanych – pochodzą z Konga, Tanzanii i Gambii.     

* Oficjalnie zostaje otwarta wyremontowana siedziba Przychodni Rejonowej nr 2. Budynek zmienił się nie do poznania. Ruderę zastąpił nowoczesny, przestronny i kolorowy obiekt.

Grudzień
* Początek końca księżycowego krajobrazu w centrum. Na placu za pocztą inwestor, spółka Global City Re Poland, rusza z budową biurowo-usługowego obiektu. Pomysł na kolejne akwarium na starówce (projekt przewiduje zastosowanie szklanych elewacji) nie wszystkim się podoba.

* Pracownicy zakładu Isover żądają podwyżek, grożąc strajkiem. Spór nabrzmiewa od lipca, a jego źródłem jest zmiana harmonogramów pracy. Mediacje nie przynoszą przełomu. Co będzie dalej? – z tym pytaniem załoga wkracza w nowy rok.

* Koniec „skrzyżowania śmierci” w Wilczy (gmina Pilchowice). Prostą krzyżówkę przerobiono na węzeł ze światłami, dodano pasów do skrętów w lewo. Te rozwiązania poprawią bezpieczeństwo – wcześniej w tym miejscu dochodziło do wielu kolizji i wypadków, również śmiertelnych.  

* W śródmieściu otwarto nowy sklep. Nowość ma znaczenie symbolu. W miejsce dawnego pawilonu handlowego z galanterią wchodzi ze swoim dyskontem niemiecka sieć Aldi.

* Nowy dworzec kolejowy. Nareszcie! Z roczną zwłoką oddano do użytku wyremontowaną stację Gliwice. Podróżni dostają obiekt w wersji premium. Tylko w hali głównej tak jakoś pusto. I brudno. I ciemno...

* Okazuje się, że siostra Oliwki, pobitej na śmierć przez mamę w Łodzi, mieszka w Gliwicach, z ojcem. Z powodu braku właściwej opieki dziewczynka trafia do domu rodziny zastępczej.

* Dramatyczna sytuacja w Gliwickim Centrum Medycznym. W szpitalu przy ul. Kościuszki zamyka się oddział chirurgii dziecięcej. Z innych oddziałów – ortopedii, pediatrii, chirurgii ogólnej – odchodzą lekarze. Szpital tonie w długach, a sytuacja finansowa przekłada się na poziom leczenia. Na równi pochyłej jest również Szpital Miejski nr 4 (dawny wojskowy).

* Fotograficzna Siekierazada, czyli akcja „Nowin Gliwickich” w proteście przeciw zachowaniu ochrony dworca kolejowego. Ochroniarze zabronili naszemu fotoreporterowi wykonania zdjęć odnowionego obiektu. W odpowiedzi wzywamy czytelników, by przyszli z aparatami i robili zdjęcia. Apel spotyka się ze sporym odzewem. Hasło akcji nawiązuje do incydentu sprzed kilku dni, kiedy pewien osobnik zdewastował siekierą elektroniczny rozkład jazdy.

* Neptun, Lew Czuwający i inne pomniki w maseczkach filtrujących powietrze. Tak wygląda akcja społeczników ze Stowarzyszenia Ośrodek Studiów o Mieście, którzy chcą zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza w Gliwicach.

* Budżet 2017 – mniej inwestycji, więcej długów. W nowym roku Gliwice wydadzą blisko 1,3 mld zł, przy dochodach 1,1 mld. Największą pozycję w kosztach stanowi oświata i wychowanie – 279 mln. Na inwestycje miasto przeznaczy 383 mln, dużo mniej, niż w roku minionym, za to zadłużenie Gliwic dojdzie już do poziomu 400 mln.

* Młoda kobieta odbiera kluczyki pijanemu kierowcy. 28-latka zauważa, że jadący przed nią opel porusza się zygzakiem. Podczas postoju na światłach wyskakuje więc ze swojego auta i uniemożliwiła dalszą jazdę mężczyźnie. 

* W końcu są. Nowe miejskie toalety. Dwa schludne kontenery samoobsługowe stanęły przy ul. Poniatowskiego i Jana Pawła II. I tym optymistycznym akcentem kończy się rok 2016.