Medal przyznano na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG® 2021. Badania współfinansowała Unia Europejska ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Politechnika Śląska jako Centrum Nowoczesnego Kształcenia opartego o badania i innowacje”.
W projekcie uczestniczyli pracownicy i studenci gliwickiej uczelni z wydziałów architektury, inżynierii biomedycznej i mechanicznego – technologicznego: opiekun główny: dr inż. Iwona Chuchnowska, opiekunowie pomocniczy: dr inż. Katarzyna Białas , dr inż. arch. Agnieszka Labus oraz studenci: Patrycja Dapa, Wiktoria Dziaduła, Paweł Franitza Sandra Niedzwiedź, Sandra Sładczyk, Michał Skolarczyk. Ekspertem była dr inż. arch. Iwona Benek.

Wynalazek o nazwie "ROBO - asystent jako element wyposażenia centrum kontroli osoby starszej”  to platforma robotyczna w formie wielofunkcyjnego stolika wspomagającego osoby starsze, ułatwiający codzienne czynności oraz komunikację. Składa się z platformy (bazy jeżdżącej z kamerą , półek, szuflad na sprzęt medyczny, rozkładanego blatu oraz zintegrowaną komórką z aplikacjami umożliwiającymi między innymi zapisywanie wyników pomiaru ciśnienia, przypominaniu o piciu odpowiedniej ilości wody oraz podjeżdżanie w odpowiednie miejsce. 

Robo-Oldi usprawni pracę personelu sprawującego opiekę nad osobami zależnymi. Może być wykorzystywany w szpitalach, domach opieki, jak również w domach prywatnych. Projekt został zgłoszony do Urzędu Patentowego RP.

Targi INTARG są jednym z najbardziej renomowanych wydarzeń prezentujących i promujących wynalazki i innowacje - nie tylko w Europie, ale również na świecie. Międzynarodowe jury ocena innowacje, biorąc pod uwagę następujące kryteria: innowacyjność, efekty społeczno-ekonomiczne, zaawansowanie, zapotrzebowanie, możliwości wdrożenia i komercjalizacji w kraju i za granicą, poziom ochrony własności intelektualnej, sposób prezentacji. 

(materiały Politechniki Śląskiej) 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj