Jakie objawy są wskazaniem do wykonania RTG klatki piersiowej, jak wygląda jego przebieg oraz gdzie wykonać to badanie?

Rentgen klatki piersiowej to bardzo popularne badanie radiologiczne. Jego celem jest możliwość oceny stanu dróg oddechowych, płuc, serca, naczyń  krwionośnych, a także układu kostnego (żeber, kręgosłupa, obojczyków).

Po co wykonuje się rentgen klatki piersiowej?

Badanie RTG może być zlecone przez lekarza w przypadku podejrzenia m.in. zapalenia płuc, rozedmy, gruźlicy, nowotworu płuc, chorób serca, arytmii, nadciśnienia, zmian miażdżycowych, niewydolności serca, choroby niedokrwiennej lub po wypadku, w którym uszkodzona została klatka piersiowa.

Wskazania do badania RTG klatki piersiowej

Lekarz może wystawić skierowanie na to badanie w sytuacji, gdy pojawiają się niepokojące objawy:

  • uporczywy, długo utrzymujący się kaszel,
  • duszność, trudności w oddychaniu,
  • ból lub ucisk w klatce piersiowej,
  • krwawienie z układu oddechowego (podczas kaszlu),
  • mechaniczny uraz, który spowodował deformację klatki piersiowej.

Badanie to bywa również wykonywane profilaktycznie np. w ramach medycyny pracy, a także osobom, które przebywają w szkodliwych warunkach i narażone są np. na pylicę. Palacze papierosów powinni wykonywać RTG klatki piersiowej raz do roku.

Przeciwwskazania do wykonania rentgenu

Nawet jeśli wybierasz się do prywatnej kliniki, zawsze musisz posiadać aktualne skierowanie od lekarza. Promienie rentgenowskie nie są obojętne na ludzki organizm. Dlatego właśnie nie powinno się go wykonywać więcej jak 2 razy w roku, nie zaleca się go kobietom w ciąży, ani małym dzieciom.

Jak przebiega badanie, jak długo trwa oraz czy jest bolesne?

RTG jest szybkim i całkowicie bezbolesnym badaniem. Będziesz musiał rozebrać się od pasa w górę, zdjąć wszystkie przedmioty metalowe, biżuterię, a następnie stanąć na wprost płyty urządzenia do badania. Technik radiolog wykona zdjęcie i poprosi o to, byś stanął bokiem, z uniesioną ręką. Będzie Cię również instruował o ewentualnej konieczności wstrzymania powietrza. Podczas wykonywania zdjęcia, nie wolno się poruszyć.

Więcej informacji o tym jak się przygotować do badania, a także jak ono wygląda, znajdziesz na: https://badania.znanylekarz.pl/blog/rentgen-rtg-klatki-piersiowej-jak-przebiega-jak-sie-przygotowac .

Badanie nie wpłynie w żaden sposób na Twoje samopoczucie, ani sprawność fizyczną. Nie potrzebujesz zabierać ze sobą osoby towarzyszącej, możesz nawet normalnie prowadzić samochód, jeść i wrócić do pracy.

Wynik badania to zdjęcie oraz opis. Zdjęcie jest gotowe od razu, na opis być może będziesz musiał chwilę poczekać. Wyniki RTG koniecznie skonsultuj z lekarzem, który wystawił Ci skierowanie.

Gdzie wykonać rentgen klatki piersiowej?

Jeśli posiadasz skierowanie, możesz udać się do dowolnej placówki, która wykonuje tego typu badania. Niestety istnieją duże różnice, zarówno w cenie, jak i czasie oczekiwania na swoją kolej. Kolejki na NFZ bywają bardzo długie, więc może się okazać, że lepiej będzie udać się do prywatnego ośrodka. By jednak nie chodzić od przychodni do przychodni, ani nie tracić czasu na telefony, sprawdź opcje dostępne w Twoim mieście. Na stronie Badania.znanylekarz.pl  znajdziesz placówki, wraz z cenami oraz wolnymi terminami. Za pośrednictwem tej strony, możesz od razu umówić wizytę.


Materiały partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj