A jednak się da. W ponowionym przetargu na utrzymanie dróg PRUiM powściągnął finansowy apetyt. Tylko w przyszłym roku miasto zaoszczędzi dzięki temu ponad 12,5 mln zł!

Nie blisko 32,6 mln zł, jak chciał pierwotnie wykonawca, a 20 mln potrzebować będzie ZDM na utrzymanie dróg w 2020 roku. Jeżeli cena utrzymałaby się w kolejnych dwóch latach, w kasie Gliwic zostałoby blisko 38 mln zł oszczędności.    

Przypomnijmy, że w pierwszym przetargu na utrzymanie dróg w okresie 2020-2022 jedyny oferent, PRUiM zaproponowało cenę 98 mln zł. ZDM założył na ten cel ok. 62 mln. W związku z wygórowanymi oczekiwaniami firmy, postępowanie zostało więc unieważnione. Co było pewnym zaskoczeniem, bo to tej pory drogowcy ulegali dyktatowi wykonawcy. 

W powtórzonym pod koniec listopada przetargu ZDM skrócił termin zlecenia do roku. Jak tłumaczą jego przedstawiciele, zmiana miała być zachętą dla większej liczby firm, bo nie wszystkie chcą się wiązać  umową na dłuższy czas. Kontrakt znów jednak zainteresował tylko PRUiM. Tym razem miejska spółka wykazała jednak umiarkowanie. Chce za realizację zadania 20 mln zł, czyli o 7 mln mniej od założeń  ZDM. 

Aktualna cena jest również znacząco niższa, niż wynikałoby to z propozycji przy pierwszym zamówieniu. 97,8 mln zł na trzy lata w skali roku daje o 32,6 mln. Jeżeli koszty utrzymania dróg pozostałyby bez zmian, w dwóch kolejnych latach  miasto zaoszczędziłoby z tego tytułu aż blisko 38 mln zł!  

(pik)
wstecz

Komentarze (2) Skomentuj

  • krzysztof 2020-01-03 18:25:19
    I tak za frankiewicza były karmione spółeczki przez lata , a ten na małą literkę f płakał że mu bieda w gały zagląda A TO OSZUST I NIC WIĘCEJ KIEDY PÓJDĄ SIEDZIEĆ TE NIEMOTY
    • m 2020-01-04 09:18:52
      kszysztof tak glosno nie muw bo ja tez kiedys tez napisalem ta pewnych panuw ze sa zlodziejami toh hcieli mie zlinczowac na internecie dobrze im sie udalo narud otumanic pieknymi sloganami mam kuzyna ktury jak cospowiem na temat bylych szkodnikuw to wyzywa mie od pisowcuw zreszta kto ma w polsce ine zdanie tojest pisowiec