Prof. Arkadiusz Mężyk „Promotorem Polski” i nowym przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. 
Profesor  znalazł się w gronie laureatów tegorocznego tytułu „Promotor Polski” nadawanego przez Fundację Teraz Polska. Wyróżnienie wręczono podczas 12. Europejskiego Kongresu Gospodarczego EEC w Katowicach.

Marka Polska to ludzie 

Od 2017 roku uroczystość stanowi stały punkt programu Kongresu, a  odznaczenie akcentuje wyjątkowy wkład laureatów w kształtowanie pozytywnego wizerunku kraju. Jak tłumaczą organizatorzy markę Polska współtworzą nie tylko produkty, usługi i innowacje, ale także – a może przede wszystkim – ludzie.

To dokonania naukowe i międzynarodowe osiągnięcia Politechniki Śląskiej stały się podstawą dla przyznania nagrody prof. Mężykowi. - Wyróżnienie „Promotor Polski” jest ogromnym sukcesem przede wszystkim wspólnoty akademickiej Politechniki Śląskiej, która w ostatnim czasie rozwija się bardzo intensywnie. Mamy ambitne plany: międzynarodową rozpoznawalność, doskonałe kształcenie i badania naukowe. To z jednej strony ogromne wyróżnienie, ale także zobowiązanie. Przede wszystkim to bardzo prestiżowa marka „Teraz Polska” – godło, które od wielu lat jest rozpoznawalnym znakiem, sygnującym najciekawsze produkty polskiej myśli technicznej. Jest również synonimem sukcesu polskich produktów – mówi prof. Mężyk.

Uczelnia na miarę

Wzrost umiędzynarodowienia politechniki jest jednym z głównych zadań najbliższej rektorskiej kadencji, ale też celem, do którego dąży ona jako uczelnia badawcza. W 2020 roku politechnika po raz pierwszy znalazła się w prestiżowym międzynarodowym rankingu QS World University Rankings. Uplasowała się w nim w przedziale miejsc 801–1000, wyprzedzona jedynie przez Politechnikę Warszawską (pod względem pozycji polskich uczelni technicznych).  Gliwicka uczelnia znajduje się również wśród laureatów 2. konkursu Uniwersytetów Europejskich. Za kadencji prof. Mężyka otrzymała także tytuł Made in Poland 2020 - za istotny wpływ na rozwój gospodarki narodowej poprzez realizowanie innowacyjnych projektów, współpracę z przedsiębiorstwami oraz promowanie polskiego szkolnictwa wyższego.  

Wśród dotychczasowych śląskich laureatów wyróżnienia „Promotor Polski” są: prof. Marian Zembala, Teresa Mokrysz, Marcin Wyrostek, Joanna Wnuk-Nazarowa, Małgorzata Mańka-Szulik, Tadeusz Donocik, Paweł Buszman, Alicja Knast, Tomasz Konior i Artur Rojek. W tegorocznej edycji oprócz JM Rektora Politechniki Śląskiej tytuł otrzymali: Prezes Grupy Wydawniczej – Sonia Draga oraz były prezydent Katowic – Piotr Uszok. 

Rektor Politechniki Śląskiej szefem … rektorów 

Korzystając z formuły zdalnej, rektorzy polskich uczelni wybrali przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. 
na kolejne cztery lata. Został nim prof. Arkadiusz Mężyk. W swoim wystąpieniu podkreślił, że jednym z najważniejszych zadań w nowej kadencji będzie integracja środowiska akademickiego, współpraca, wspólne tworzenie potencjału badawczego i dydaktycznego.  - Niezwykle ważne, szczególnie teraz w warunkach epidemii, jest wzajemne wsparcie środowiska w kwestiach bieżących działań i optymalizacji zasobów, upowszechnianie dobrych praktyk i wiedzy zarządczej. Dalszy rozwój szkolnictwa wyższego wymaga budowania autorytetu i prestiżu polskich uczelni w kraju i za granicą. W kontekście wdrażania zapisów ustawy 2.0 i początku kadencji rektorów, kluczowym zadaniem jest dbałość o zachowanie autonomii uczelni, kultywowanie dobrych tradycji akademickich i zasad etyki zawodu. Osiągnięcie tych szczytnych celów wymaga jednak zapewnienia właściwego finansowania i warunków do rozwoju badań naukowych oraz systemu kształcenia w Polsce – mówił podczas posiedzenia rektor  gliwickiej uczelni.  

KRASP jest instytucją przedstawicielską środowiska szkolnictwa wyższego i nauki powołaną w 1997 r. przez rektorów 73 szkół wyższych - członków działających wówczas konferencji rektorów poszczególnych typów uczelni. Obecnie instytucję tworzą rektorzy 107 szkół wyższych, w tym 11 uczelni niepublicznych. Ponadto, dziewięć szkół ma status uczelni stowarzyszonych. W uczelniach zrzeszonych w KRASP uczy się ok. milion osób, co stanowi 77 procent wszystkich studentów w Polsce. 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj