Trzy nowe firmy, inwestycje o wartości blisko 470 mln zł, związane z nimi powstanie ponad 300 miejsc pracy – to plon tylko z końcówki półrocza pracy gliwickiej części Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.  KSSE podsumowała wyniki za dwa pierwsze kwartały. I są one bardzo dobre dla naszego miasta.
W ostatnich tygodniach przed wakacjami KSSE przyznała kolejnych dwanaście zezwoleń. Trzy z nich dotyczą projektów, które będą realizowane w Gliwicach. 

Johnson Mattey Poland uruchomi zakład produkujący katalizatory oraz ich półprodukty. Projekt, o wartości ponad 428 mln złotych, związany z zatrudnieniem co najmniej 250 pracowników, to pierwsza inwestycja podmiotu należącego do działającego w branży motoryzacyjnej brytyjskiego koncernu Johnson Mattey. 
Inna spółka grupy, Johnson Mattey Battery System, prowadzi już w podstrefie gliwickiej zakład produkcji ogniw elektrycznych. 

Z kolei firma Kalpol planuje budowę zakładu obróbki mechanicznej przewodów rurowych ze stali. Holenderski inwestor, w związku z projektem o wartości ponad 20 mln złotych, zamierza zatrudnić co najmniej 25 pracowników. Trzecią nową inwestycją w Gliwicach będzie projekt portugalskiej firmy Microplasticos, który przewiduje uruchomienie produkcji elementów z tworzyw sztucznych dla branży motoryzacyjnej. W powstającym zakładzie (deklarowana wartość nakładów to ponad 21 mln złotych) pracować będzie co najmniej 39 osób. 

Nie są to jedyne inwestycje, które w najbliższym czasie powstaną na terenie Podstrefy Gliwice. Od początku 2017 roku na realizację swoich projektów otrzymały również włoska firma Sest-Luve oraz niemiecki Hirschvogel Components.

Bardzo dobre wyniki za pierwsze półrocze osiągnęła nie tylko gliwicka część  KSSE. Na przestrzeni sześciu miesięcy udzielono 24 zezwoleń dla inwestycji o łącznej, deklarowanej, wartości 1,66 mld złotych, związanych z powstaniem co najmniej 1037 miejsc pracy. 

Tym samym największa polska specjalna strefa ekonomiczna osiągnęła już plan założony na cały 2017 rok. Zakładał on pozyskanie 25 nowych projektów 
o wartości przekraczającej miliard złotych, w efekcie których zostałoby utworzonych ponad tysiąc nowych miejsc pracy. Połowa przyznanych zezwoleń dotyczy firm z sektora MŚP, w tym ośmiu reprezentującym krajowy kapitał.

– Już dobrze rozpoczęty drugi kwartał pozwolił realnie myśleć o szybkiej realizacji tegorocznych planów i zamknięciu 2017 roku jednym z najlepszych wyników w historii. Także w minionych tygodniach utrzymała się wysoka aktywność przedsiębiorców, związana z kolejnymi, planowanymi projektami inwestycyjnymi. Szczególnie cieszy nas obecność reprezentantów małego i średniego biznesu, w tym firm z polskim kapitałem, które zadeklarowały niemal 130 mln złotych inwestycji. Zwiększający się potencjał biznesowy polskich firm jest potwierdzeniem rosnącej siły krajowej gospodarki i pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość – mówi Janusz Michałek, prezes KSSE S.A. 

W najbliższych tygodniach KSSE planuje rozstrzygnięcie trzech kolejnych postępowań. 

(pik)

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj