Osocze w czasie pandemii to nie tylko towar deficytowy, ale przede wszystkim dar na wagę życia od ozdrowieńców. Jeśli pokonałeś koronawirusa, to upewnij się, czy możesz zasilić szeregi osób, które pomogą innym. 
Wprawdzie w terenowym oddziale RCKiK w Gliwicach ozdrowieńcy nie mogą oddać osocza, bowiem nie ma odpowiednich urządzeń (wcześniej nie było na nie zapotrzebowania), ale z dnia na dzień do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zgłaszają się kolejne osoby, które pokonały wirusa i tym samym spełniają kryteria zdrowotne oraz formalne do kwalifikacji, aby oddać swoje osocze. 

Osocze zawiera ważne przeciwciała, neutralizujące wirusa SARS-CoV-2, który w konsekwencji wywołuje chorobę COVID-19, a te przeciwciała po przetoczeniu blokują namnażanie się wirusa w organizmie pacjentów. Osoby, które wyzdrowiały, a tym samym chciałyby oddać swoje osocze, powinny pierwsze kroki skierować na stronę internetową www.rckik-katowice.pl, gdzie znajdują się informacje, czy spełniają kryteria do oddawania krwi i jej składników. Jeżeli zostaną one spełnione, należy zadzwonić na infolinię – tu następuje konsultacja z lekarzem, by finalnie, po braku jakichkolwiek przeciwwskazań, umówić się na wizytę. 

Pomoc ozdrowieńców  

By oddać osocze, należy zgłosić się do RCKiK w Katowicach przy ulicy Raciborskiej 15 z dowodem osobistym oraz wynikiem potwierdzającym zachorowanie na koronawirusa. Warto pamiętać, aby w tym dniu być wypoczętym, po lekkim posiłku oraz odpowiednio nawodnionym. Osocze pobiera się metodą plazmaferezy, a pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze i resztę składników. Po pierwszym razie zostaje oznaczony poziom przeciwciał - ile jest w osoczu. W przypadku wysokiego poziomu ustala się kolejną wizytę, a maksymalnie może być ich pięć. Pobiera się od 600 do 650 ml osocza. Zabieg trwa 30-40 minut. Następnie  600 ml dzieli się na mniejsze porcje, po około 200 ml. I tym sposobem powstają trzy kolejne porcje dla trzech osób. 

Zainteresowanie rośnie 

- Od początku pandemii zgłosiło się ponad 230 ozdrowieńców, od tylu osób pobraliśmy osocze - mówi lekarz Anna Cendrzak-Basista z RCKiK w Katowicach.

Natomiast statystyki w Gliwicach wskazują, że liczba ozdrowieńców stale rośnie i przekroczyła już 1400. Może kolejni, którzy pokonali wirusa, zdecydują się, by pomóc innym. 

Patrycja Cieślok

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj