Ostatnie dni kampanii wyborczej wypełniają konferencje prasowe. Organizują je sztaby Koalicji Obywatelskiej  i Lewicy. Trwa walka na chwytliwe hasła i znane postaci, firmujące kampanie. Ale hitem jest apel gliwickich radnych z ugrupowania prezydenta Zygmunta Frankiewicza. 

10 października na sesji rady miasta języczkiem u wagi będzie z pewnością apel radnych do wojewody śląskiego i premiera. Chodzi o sytuację po wyborach. 

W przypadku wygranej Zygmunta Frankiewicza, który ubiega się o fotel senatora z list Koalicji Obywatelskiej, w Gliwicach przez 90 dni będzie rządził komisarz powołany przez premiera na wniosek wojewody.

Ten scenariusz spędza sen z powiek wielu osobom w mieście: urzędnikom, dyrektorom miejskich instytucji i prezesom miejskich spółek. Jak się okazuje, także radnym z Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. 

Co więcej, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, trwa nieformalna  mobilizacja, by na Frankiewicza... nie głosować.  

- Zapanował powszechny strach o utratę stanowisk - mówi nam osoba blisko związana z urzędem. 

Start Frankiewicza w wyborach okazał się dla jego otoczenia wielkim zaskoczeniem. Wprawdzie prezydent od kilku miesięcy wyraźnie angażował się w polityczne rozgrywki Koalicji Obywatelskiej, podkreślając, że walczy o samorządy, ale wielu jego wyborców ma mu za złe, że w ten sposób wpycha miasto w ręce PiS.  

- To piękny prezent dla tej partii -  komentują  nasi informatorzy. 

Zatem w gliwickiej polityce zrobiło się ciekawie: wygrana lub przegrana Frankiewicza spowoduje zmianę. Jaką? Zdecydują dni po wyborach. 

Co do apelu radnych, zwracają się oni do premiera i wojewody, by na komisarza powołali... jednego z wiceprezydentów. I przywołują „dobry obyczaj”.  

Dodatkowym argumentem jest to, że przejściowy okres pełnienia obowiązków przypada na przełom roku, kiedy to w samorządzie powinny być podjęte ważne decyzje. Radni z ugrupowania prezydenta mają nadzieję, że wojewoda, jako wieloletni radny z Gliwic, uzna ich apel za słuszny. 

Tak potrzebę apelu uzasadnia Michał Jaśniok, radny klubu Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza:

- Jest on wynikiem ciągu wielu niepokojących nas wydarzeń, stworzonych przez PiS. Najpierw, w styczniu, w ekspresowy sposób wprowadzono nowelizację kodeksu wyborczego, która określiła, że prezydenci miast zostają parlamentarzystami nie z chwilą złożenia ślubowania, lecz z chwilą wyboru. Sądzono, że to tradycyjne niedbalstwo obecnie rządzących, bezsensowny przepis wprowadzający chaos, który zostanie poprawiony. Tak się nie stało, co potwierdzają ostatnie pisma komisarza wyborczego. 
Dlaczego to nonsens? Władza może uznać, że prezydent przestał pełnić funkcję w mieście 13 października,  ale fakt ten zostanie stwierdzony na przykład po tygodniu, gdy podliczone zostaną głosy. Przez ten czas nie będzie jasne, czy władzę pełni prezydent, czy komisarz. Nie chcemy, by wzorem Trybunału Konstytucyjnego tworzono sytuację funkcjonowania dwóch osób pełniących ten sam urząd. Stąd apel, by ewentualne powierzenie funkcji komisarza dotyczyło jednego z obecnych zastępców. 
To naturalne działanie, które miało już miejsce w wielu miastach. Niechlubnym wyjątkiem są oczywiście Sośnicowice, gdzie złamano polityczny obyczaj, co dla wizerunku miasta i zarządzania  nim skończyło się źle. Kierujemy więc spokojną prośbę do premiera i wojewody o uszanowanie obyczajów, gdyż stabilność i prawny porządek zawsze działa na korzyść miasta i jego mieszkańców.

Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, zna apel, ale z komentarzem się powstrzymuje: - Być może w najbliższy czwartek wydam w tej sprawie oświadczenie - mówi "Nowinom". 

Wydaje się jednak, że PiS, otrzymawszy taki polityczny prezent, nie przejmie się „dobrym obyczajem”.   

Tymczasem Koalicja Obywatelska wypuściła na ulice ciężarówki z "Ładunkami dumy", czyli  informacjami przypominającymi o dokonaniach rządu PO-PSL w latach 2007-2015. 

Arkadiusz Chęciński, szef  śląskiego sztabu KO, twierdził na konferencji prasowej, że jest się czym chwalić i z czego być dumnym. Dwie ciężarówki objadą całą Polskę. - I dotrą do najmniejszych jej zakątków - zapewnił Chęciński. 

Na ciężarówkach można przeczytać, ile kilometrów autostrad i dróg ekspresowych  oddano do użytku za czasów PO i PSL, ile powstało wówczas boisk dla dzieci, o ile wzrosła płaca minimalna. 

Z kolei Borys Budka, "jedynka" z Katowic, wspomniał, że w ciągu ośmiu lat Platforma udowodniła, iż liczy się z potrzebami ludźmi młodych i przedsiębiorców. Suchą nogą przeszła też przez kryzys gospodarczy.

Konferencję przygotował także sztab Lewicy. W naszym okręgu liderką jest Wanda Nowicka, związana z Wiosną Roberta Biedronia, który przyjechał do Gliwic ze wsparciem, prezentując jedenastopunktowy pakt dla małych i średnich miast.  

Obiecuje on m.in. kino i autobus w każdej gminie, kolej w każdym powiecie, w mieście ważne urzędy państwowe, tanie mieszkania na raty, gwarancję miejsca w żłobku i dostęp do lekarza specjalisty, miliard rocznie dla uczelni, 50 mld zł rocznie na inwestycje dla samorządów. 

Małgorzata Lichecka 

wstecz

Komentarze (14) Skomentuj

 • PP 2019-10-09 11:40:26
  Dobrym obyczajem jest wywalić z pracy rzecznika prezydenta, który za hejterstwo internetowe został skazany prawomocnym wyrokiem sądowym. Ale wtedy radni nie pisali listów do Frankiewicza.
 • gliwiczanin 2019-10-09 15:32:15
  pierwszy raz słyszę o takim "dobrym obyczaju"
 • nie popieram PO i KO 2019-10-09 15:38:23
  Setnie się ubawiłem czytając ten artykuł (dziękuję pani redaktor, zrobiła mi pani dzień!). A więc jak rozumiem radni OPOZYCJI oraz popierający Frankiewicza , który właśnie startuje do senatu z list OPOZYCJI proszą wojewodę i premiera z PiS, aby im dał komisarza będącego w OPOZYCJI do PiS. Dobrze zrozumiałem? Jeśli tak, to powodzenia panowie i panie. Wasza naiwność jest wzruszająca.
 • olo 2019-10-09 17:03:59
  czy radni KdGZF i PO, prezesi spółek, dyrektorzy urzędów i szkół oraz naczelnicy już płaczą za swoim preziem? wyobrażam sobie że niektórzy mają niezłego stracha na myśl o zmianach... A idą zmiany, idą....
 • dobre zmiany 2019-10-09 17:05:42
  o przyjdź , Wielkie Komisarzu i zrób tu porządek !!!!
  • Rozum 2019-10-09 22:13:51
   Jeszcze będziesz tych słów żałować jak ci tu PiS porządek zrobi. Lepszy znany wróg ....
 • wstyd 2019-10-09 17:09:04
  Czy radni popłakali się jeszcze i złożyli ręce jak do modłów ???
 • Radni nie ośmieszajcie się 2019-10-09 17:26:19
  ha ha ha
  • Akrobatka 2019-10-09 20:31:54
   No nie...??? Nie wierzę! Nasi radni to wymyślili? Robią z Rady kabaret czy co? Groteska, tragifarsa, tragikomedia... scenariusz będzie gotowy jutro, aktorzy też są...Fajnie.
 • Kwik 2019-10-09 22:12:43
  Ładunki dumy ? Leżę na parkiecie i kwicze ze śmiechu
  • Śmiech na sali 2019-10-09 23:35:33
   No załadowali sobie swoją dumę , pychę i butę na tira i to wszystko obwożą po Polsce
 • Pytanie do radnych 2019-10-09 23:34:02
  Jak myślicie drodzy radni. Gdyby sytuacja była odwrotna i to frankiewicz byłby wojewoda - wysłuchałby takiego waszego apelu ? He?
 • Niedoczekanie 2019-10-09 23:39:23
  Czekajcie bo was wojewoda i premier wysłuchają ! O naiwności ! Dorosli ludzie ci radni a jak dzieci, no
 • Szok 2019-10-10 19:56:13
  Aż tak się boicie zmiany ? Szok.