Ludwik Błyszczak, literat, który z racji niepełnosprawności pisze… nogami, został laureatem nagrody Mr. Disabled. Tym tytułem stowarzyszenie Górnośląski Skarabeusz wyróżnia mężczyzn, którzy radzą sobie z nie tylko z ograniczeniami własnego ciała, ale i problemami innych ludzi.
Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: życie społeczne, zawodowe, sport oraz kultura i sztuka. Zarezerwowana jest dla mężczyzn, którzy idą pod prąd własnej niepełnosprawności – robią coś dla innych,  osiągają sukcesy albo po prostu mierzą się z życiem bez kompleksów. 

- Chociaż na co dzień zmuszeni są pokonywać różne bariery, przez życie idą z uśmiechem i pokazują, że nie ma problemów nie do pokonania. Właśnie są za to nagradzani - mówiła podczas gali Ewa Sprus, prezes stowarzyszenia Górnośląski Skarabeusz. 

Laureat, którego kandydaturę zgłosiło Starostwo Powiatowe w Gliwicach, to niezwykła osoba. 

Ludwik Błyszczak urodził się w 1967 roku w Pyskowicach. W wyniku okołoporodowego porażenia mózgowego jest w znacznym stopniu niepełnosprawny. W systemie nauczania indywidualnego ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach. Potem, już samodzielnie – przez samokształcenie – pogłębiał wiedzę o świecie i literaturze. 

Jak sam mówi, słowo pisane, a zwłaszcza poetyckie, jest dla niego strefą wolności. To właśnie dzięki słowu – wolny od wszelkich ograniczeń ciała – może się w pełni spotykać z ludźmi. 

Błyszczak nadal mieszka w Pyskowicach. Całe dorosłe życie spędza w swoim mieszkaniu, pisząc wiersze, opowiadania i scenariusze filmowe. Pierwsze próby pisarskie miał już za sobą jako nastolatek. 

Niedowład dotyka całe jego ciało, ale w szczególności ręce. Mężczyzna pisze więc palcami u stóp, wystukując litery na klawiaturze lub „odręcznie” - ołówkiem trzymanym w ustach. Pracę znacząco ułatwiły mu najpierw maszyna do pisania, a później komputer. Wielkie możliwości stwarza internet - dla ludzi takich jak Błyszczak to wielkie okno na świat.

Pisarz bierze udział w konkursach poetyckich, zdobył kilka nagród i wyróżnień, np. w XXVII Konkursie Poetyckim „Jesienna Chryzantema”. Wydał dwa tomiki poezji, publikował w wielu czasopismach i gazetach, m.in. w „Zorzy”, „Gościu Niedzielnym”, „Wiadomościach Powiatu Gliwickiego”. 

Jest autorem scenariuszy filmowych, na podstawie których nakręcono kilka filmów krótkometrażowych w Amatorskim Klubie Filmowym „Jaś” w Pyskowicach.  

Artykuły na temat jego twórczości ukazały się m.in. w „Dzienniku Zachodnim”, „Wieczorze” czy „Wiadomościach Powiatu Gliwickiego”. 

Z twórczością Błyszczaka można zapoznać się na jego profilu na Facebooku.

(pik)

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj