W styczniu 1945 Armia Czerwona dopuściła się na mieszkańcach Śląska gwałtów, morderstw, zsyłek w głąb Związku Sowieckiego. Wśród pokrzywdzonych było wielu pyskowiczan. I właśnie uczczeniu szczególnie ofiar z tego miasta poświęcono obchody 78. rocznicy Tragedii Górnośląskiej 5 lutego.

Miejscem uroczystości był plac przy torach kolejowych, którymi szły wywózki na wschód. Pamięć deportowanych pyskowiczan [przywołano przez publiczne odczytanie ich nazwisk. Badająca temat Tragedii Górnośląskiej dr Elżbieta Borkowska, obecna też na uroczystości, ujawniła do tej pory dane 410 takich osób. Wszystkie te nazwiska przypomnieli uczniowie i nauczyciele z pyskowickich szkół. Dla młodzieży spotkanie było okazją do zapoznania się z tematem obozów jenieckich w Pyskowicach, o których mówił historyk Roland Skubała.

W obchodach wzięli udział mieszkańcy i przedstawiciele samorządu Pyskowic- zastępca burmistrza Piotra Magdy, sekretarz miasta Agnieszka Kazubek, pyskowiccy radni z wiceprzewodniczącym Krzysztofem Łapuchą na czele.

Uroczystość przygotował Wydział Kultury i Promocji UM w Pyskowicach.

(UM Pyskowice)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj