Egzotyczne kraje, fascynujące opowieści, intrygujący bohaterowie. Bardzo atrakcyjnie zapowiada się najbliższy weekend w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Pyskowicach. 8 i 9 listopada o swoich wrażeniach i przygodach z najdalszych zakątków świata opowie grono wytrawnych podróżników. 

Piątek należeć będzie do młodych globtroterów. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10.00 spotkaniem ze Szkolną Ekspedycją. To, czym pachnie Wietnam, zdradzą uczestnicy wyprawy do Azji Południowo-Wschodniej. 

Z kolei Tomasz Sobania, 21-letni mieszkaniec Toszka, opowie, jak przepłynął Atlantyk i przebiegł całą Polskę. Daniel Syrek, doktorant Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, podzieli się swoimi doświadczeniami z wypraw „za parę groszy”. Bo, jak dowodzi na swoim przykładzie, gdy poczuje się zew podróży, przeszkodą nie są nawet puste kieszenie. 

9 listopada czeka wieczór (początek godz. 17.00) z Leszkiem Szczasnym, małżeństwem Berwidów, Maciejem Bobkowskim oraz Dagmarą Kowalczyk, czyli druga część przeglądu podróżniczego „Tu i tam”.

Pierwszy z gości zarabia na swoje podróże, m.in. odwiedzając ze slajdami i wystawami placówki kulturalne w całym kraju. Zagląda nie tylko w najdalsze zakątki świata, ale na wylot zna również polską krainę. Do Pyskowic przyjedzie z multimedialną wystawą „Polska na szóstkę, czyli cudze chwalicie, swego nie znacie”. To projekt zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który ma na celu zachęcać do odkrywania mało znanych atrakcji naszego kraju. Wystawa przeczy stereotypowi, że inspiracji szukać można tylko tysiące kilometrów od domu i opowiada z pasją o bliskich zakątkach, o których zapomnieliśmy lub się ich wstydzimy. 

Na wyprawę do Ameryki Południowej zabiorą uczestników Hanna Narkiewicz-Berwid i Grzegorz Berwid. Małżeństwo podróżników przemierzyło kontynent, przez Chile, Boliwię i Peru, w 30 dni. Uwielbiają doświadczać, smakować i żyć według własnych zasad. Łączy ich miłość do gór. Dotychczas odkrywali Europę, Azję i jej smaki oraz Afrykę. Teraz przyszedł czas na Amerykę Południową. Na spotkaniu opowiedzą, jak się jeździ na rowerze po pustyni Atacama, jak przemierzyć Salar de Uyuni, zobaczyć Machu Picchu i zejść do najgłębszego kanionu na świecie. 

Tematem spotkania z Maciejem Bobkowskim, podróżnikiem amatorem, będzie Spitzbergen. Prelegent jako jedyny jest mieszkańcem Pyskowic. Pasję zwiedzania świata łączy z wysiłkiem fizycznym – bieganiem i narciarstwem. Opowie o 8-dniowym trekingu na największej wyspie archipelagu Svalbard – Spitzbergenie i historiach związanych z tym arktycznym miejscem.

A na zakończenie wieczoru pełnego wrażeń Dagmara Kowalczyk, dziennikarka i miłośniczka motoryzacji, opowie o podróży jeepem po pływających łąkach, czyli o jednym z najtrudniejszych off-roadowych rajdów świata Ładoga Trophy Rosja.

Organizatorzy zaplanowali również panel dyskusyjny. W przerwach Elena Markuv (z Rosji), Jan-Felix Nagel (z Niemiec) i Abdullah Imir (z Pakistanu) porozmawiają o tym, jak mieszka się w Polsce cudzoziemcom.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy. 

(pik)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj