Pyskowice osiągnęły historyczny wynik w dorocznym rankingu Bogactwo Samorządów pisma „Wspólnota”. W porównaniu z edycją poprzednią miasto przesunęło się aż o 71 pozycji! Rekordowy awans i 143. miejsce wśród 607 mniejszych miast zapewniły dochody w wysokości 3595,43 zł (w przeliczeniu na mieszkańca). 
Zestawienie „Wspólnoty” stanowi barometr kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego. Raport powstaje w opracowaniu pracowników naukowych Uniwersytetu Warszawskiego – prof. Pawła Swianiewicza i dr Julity Łukomskiej. Autorzy, podobnie jak rok temu, przy obliczaniu wskaźnika dochodów pominęli wpływy z dotacji celowych, skupiając się na dochodach własnych i otrzymywanych przez JST subwencjach. Jak wcześniej, wpływy budżetowe zostały skorygowane na dwa sposoby – odjęto składki na subwencję równoważącą (tzw. podatek janosikowy) oraz dodano do faktycznie zebranych dochodów skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych.
W kategorii mniejszych ośrodków miejskich Pyskowice, z wynikiem 3595,43 zł, zajęły 143. lokatę w Polsce i 14. na Śląsku! Wśród sąsiadów z regionu wyprzedziliśmy m.in. Toszek, Czechowice-Dziedzice, Pilicę. Pierwszą trójkę tworzą natomiast nadmorskie, zamożne kurorty – Krynica Morska (19531,45 zł na mieszkańca), Mielno (8844,40 zł) oraz Dziwnów (8127,09 zł).

Zwycięzcami pozostałych kategorii (województwa, miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, powiaty ziemskie, miasta powiatowe, gminy wiejskie) zostali odpowiednio: województwo mazowieckie, Warszawa, Sopot, powiat człuchowski, Polkowice i Kleszczów w woj. łódzkim.

Wywindowanie Pyskowic z 214. pozycji w poprzednim rankingu do pierwszej 150 to przede wszystkim efekt prorozwojowej polityki samorządu ostatnich lat, umiejętnie wspomaganej środkami unijnymi. Miasto uruchomiło pakiet inwestycji na miarę miejscowości większych od siebie. 

Odnowiono wszystkie najważniejsze miejsca publiczne, jak szkoły, przedszkola, ratusz, siedzibę urzędu miejskiego. Powstały place zabaw, siłownie na wolnym powietrzu i inne miejsca rekreacji. W miejsce zaniedbanego placu manewrowego dla autobusów pojawiło się nowoczesne centrum przesiadkowe. Wkrótce nie do poznania zmieni się odzyskany przez miasto dawny dworzec kolejowy. Przybyło miejsc parkingowych, w trakcie realizacji jest nowa ulica Lokalna. Miasto staje się coraz bardziej ekologiczne i zielone – nowym blaskiem świeci skwer Flörsheim nad Menem, wizytówką stał się zrewitalizowany park, jest realna szansa na uruchomienie szybkiego pociągu z Pyskowic do Gliwic.

– Wyniki w rankingach nie biorą się z niczego. Od początku, konsekwentnie, jako samorząd nowej kadencji, stawiamy na inwestycje i projekty współfinansowane ze środków zewnętrznych. To przynosi efekty. Pyskowice zostały bowiem docenione nie tylko w zestawieniu „Wspólnoty”. Miasto zajęło wysokie, 19. miejsce w Polsce i 5. na Śląsku w prestiżowym Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego za 2019 r. w kategorii gmin miejskich – podkreśla burmistrz Pyskowic Adam Wójcik.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj