Takich operacji w Gliwicach dotąd nie przeprowadzano, a całym kraju są one bardzo rzadkie.

Chodzi o wszczepienie endoprotezy stawu skokowego u 24-letniego pacjenta cierpiącego z powodu jałowej martwicy kości skokowej. Standardowym postępowaniem w takich sytuacjach było usztywnienie stawu co sprawia, że eliminujemy dolegliwości bólowe, ale powrót do pełnej sprawności nie jest możliwy. - Teraz udało nam się wszczepić specjalną endoprotezę dającą realną szansę na normalne i długotrwałe funkcjonowanie tego stawu w pełnym zakresie ruchomości – wyjaśnił dr Andrzej Baryluk, ordynator oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Wszczepiona endoproteza była doskonale dopasowana i jest zaliczana do tzw. protez odtwarzających powierzchnię ściśle oddających warunki pracy stawu w naturalnym stanie.  - Można powiedzieć, że ona „naśladuje” własny staw pacjenta odtwarzając naturalną biomechanikę stawu. To daje nadzieję na długie i efektywne używanie takiego implantu – podkreślił dr Baryluk.

Teraz 24-letniego mężczyznę czeka rehabilitacja. Już w pierwszej dobie pacjent był pionizowany, po dwóch tygodniach specjalny opatrunek zamienimy na ortezę, a po sześciu tygodniach pacjent powinien już chodzić z pełnym obciążeniem.  Gliwiccy ortopedzi chcą częściej stosować właśnie takie rozwiązanie i poszerzyć zakres wykonywanych operacji. Dzięki temu specjalistyczną pomoc uzyskają pacjenci, u których wystąpiły zmiany zwyrodnieniowe, deformacje pourazowe w obrębie stawu skokowego oraz w niektórych przypadkach wad wrodzonych. 
    

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj