- Zostaliśmy zaskoczeni taką decyzją, tym bardziej że wcześniej o wycince nie wspominano - mówią organizatorzy protestu.    
Wycinka rozpoczęła się rano 18 lutego 2021 r., a chodzi o wycięcie wszystkich drzew z placu przed dworem PKP w Gliwicach oraz z pl. Piastów. Została zapowiedziana przez Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach jako część przygotowań do budowy centrum przesiadkowego. 

- Informacja o usunięciu drzew nie została przedtem wyraźnie podana, a środowiska miejskie uznały ich brak na wizualizacjach przestrzeni po przebudowie za oczywistą pomyłkę, a nie realny obraz sytuacji po budowie centrum przesiadkowego. Niestety, w tym zakresie wizualizacje okazały się być bardzo dokładne. Jako mieszkańcy Gliwic, tak członkowie organizacji społecznych, jak i zwykli obywatele, wyrażamy głęboki sprzeciw przeciwko usuwaniu zdrowych drzew bez żadnego racjonalnego powodu, wyłącznie w celu realizacji wizji projektanta napędzanej megalomanią urzędników. Wiemy, że jest bardzo późno i nie mamy żadnej pewności, że uda nam się osiągnąć cel w postaci uratowania choć części drzew. Tym niemniej zamierzamy jeszcze dziś podjąć taką próbę, a przynajmniej dać wyraz naszej niezgodzie na bezsensowną wycinkę w imię źle pojętej "rewitalizacji", a tak naprawdę betonozy, jak z książki Jana Mencwela pod tym samym tytułem - mówią organizatorzy protestu ze Stowarzyszenia Zdrowe Miasto. 

Swoją obecność zapowiedzieli mieszkańcy identyfikujący się z różnymi opcjami na scenie politycznej, radni, działacze społeczni i obrońcy przyrody. Dziś jako gliwiczanie jesteśmy zjednoczeni przeciwko betonowi - dodają. 
wstecz

Komentarze (6) Skomentuj

 • Bywalec hosteli 2021-02-18 10:46:35
  Co za gładki mózg napisał taki artykuł ???
  • Marian Jabłoński 2021-02-18 12:08:40
   A kto głosował za takim kształtem Rady Miasta i nazwiskiem rządzącego prezydenta? Teraz za późno na żale i zgrzytanie zębów. Wszystko nam wytną, zburzą, zabetonują. Na nasze własne życzenie.
 • Trzeci 2021-02-18 15:44:54
  Nowatorskie praktyki zastosowane przez UM. Tym razem zastosowano metodę "Pomyliło nam się"
 • Jan 2021-02-18 16:26:51
  Tak, można było wybrać inny skład i wodza. Teraz jest to kontynuacja polityki poprzedniego włodarza uwielbiajacego beton i puste przestrzenie, oczywiście z autobusami i pełnymi ulicami pędzących samochodów...
 • Zdziwiony 2021-02-18 17:31:46
  Chcecie mieć nowatorsko i wygodnie a teraz płaczecie że parę drzew i krzaków trzeba wyciąć. Bardzo dobrze ciąć ile trzeba bo to co jest przed tym dworcem to tylko kibel dla taxiarzy i cień dla meneli chlejących i żebrajacych.
 • Częstochowska 2021-02-18 20:04:12
  Na częstochowskiej niedawno wycięli kolejne drzewa. Kilka lat temu inne uschły i wycięli je wcześniej. O nasadzeniach cisza