Dom Pamięci Żydów Górnośląskich przygotował cykl spotkań z czterema twórczyniami. Odbywać się będą raz w miesiącu o godz.18.00, pierwszy już 22 września, a gościnią będzie Patrycja Dołowy. 

Od 2011 roku tworzy cykl „Widoczki”. W różnych miejscach, w różnych miastach zakopuje „sekrety”, czy też „widoczki”, które nawiązują do zabawy z dzieciństwa. Małe dziewczynki chowały pod szybkami różne przedmioty i zakopywały je, z nadzieją że kiedyś po nie powrócą, nie zapomną o danej chwili. Patrycja wykonuje odlewy gipsowe części własnego ciała, pokrywa je emulsją fotograficzną, naświetla pod powiększalnikiem fragmentami fotografii – tak jak fragmentami historii – a potem zakopuje w ziemi. Każdemu z jej widoczków towarzyszą urywki opowieści. Widoczki są odwrotnością pomników – zakopane w ziemi rozłożą się przenikną w tkankę miasta.

Artystka na przykładzie swojej pracy opowie o tym, jak osiemdziesiąt lat po Zagładzie dalej pamięć i przestrzeń nie zostały uleczone z bólu przeszłości, przemilczanych historii. Jej działania, oparte na trosce, podejmuje we wszystkich swoich aktywnościach od pisania i performensu po spotkania z ludźmi, rozmowy, warsztaty.

Patrycja Dołowy jest pisarką, artystką multimedialną, działaczką społeczną, popularyzatorką nauki i sztuki. Z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Fotografii Artystycznej Wyższych Szkół Fotograficznych we Wrocławiu. Kieruje BioCentrum Edukacji Naukowej i wykłada na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat zajmuje się problematyką tożsamości i pamięci. W swojej pracy bazuje na historii mówionej i świadectwach. Ma na koncie ponad 60 wystaw w Polsce i zagranicą. Prace i teksty publikuje w prasie, w pismach artystycznych i kulturalnych. Jest autorką książek "Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu" oraz "Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci", współautorką książek "Miasto oczami kobiet, 25 rozmów na 25-lecie", "Przecież ich nie zostawię", rozdziałów w publikacjach zbiorowych oraz sztuk teatralnych, m.in. Wanda, Hideout/Kryjówka, Dziady. Twierdza Brześć, Matki, Hindełe, siostra Sztukmistrza, Paulina. Trzykrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystka Asylum Arts i Tarbut Fellowship, laureatka nagród, w tym Nagrody im. Karola Sabatha za najlepszy tekst popularnonaukowy w polskiej prasie i wyróżnienia na festiwalu teatralnym Kontrapunkt za scenariusz Hideout/Kryjówka. W 2019 roku współpracowała z fundacja Brama Cukermana przy projekcie Babiniec.

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj