23. edycja plebiscytu „Nowin Gliwickich” i Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gliwickiej rozstrzygnięta. 
Wirus pokrzyżował plebiscytowe plany: kapituła zebrała się online, odłożyliśmy także, na inny termin, doroczną galę. Wyboru jednak dokonano, przyznając w tym roku tytuły w dwóch kategoriach: indywidualnej oraz zbiorowej. Swojego Gliwicjusza wybrali również internauci. 

Człowiekiem Ziemi Gliwickiej 2019 w kategorii indywidualnej został prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej. Kapituła przyznała tytuł za konsekwentną realizację nowoczesnego modelu rozwoju Politechniki Śląskiej, zwieńczonego otrzymaniem prestiżowego statusu uczelni badawczej, sytuującego politechnikę wśród najlepszych uczelni w kraju i Europie, za sukcesy menadżerskie w dziedzinie zarządzania szkolnictwem wyższym oraz promocję Gliwic w Polsce i na świecie. 

W kategorii zbiorowej doceniono klub sportowy Piast Gliwice – za wybitne osiągnięcia sportowe, a w szczególności zdobycie tytułu Mistrza Polski w sezonie 2018/2019, także za doskonałą promocję miasta. 

Gliwicjuszem internautów została zaś Anna Guzek, która w głosowaniu przez stronę internetową „Nowin Gliwickich” otrzymała najwięcej, bo aż 761 głosów. Guzek na co dzień jest nauczycielką w Szkole Podstawowej nr 21, założycielką i opiekunką Klubu 80 Rowerów. Propaguje wśród młodzieży turystykę rowerową, a przy okazji zachęca do działalności charytatywnej. Zorganizowała słynne uczniowskie wyprawy na jednośladzie po Polsce, podczas których nagłaśniano ważne problemy, jak pomoc dzieciom autystycznym, czy zbierano pieniądze na remont mieszkania starszej, samotnej mieszkanki Sośnicy. 

Społecznicy, ekolodzy, muzealnicy i naukowcy 

Wśród półfinalistów 23. edycji plebiscytu Człowiek Ziemi Gliwickiej znaleźli się: stowarzyszenie Cała Naprzód, które od ponad dekady wspiera osoby w trudnej sytuacji zdrowotnej i finansowej, głównie poprzez przygotowywanie i realizację charytatywnych imprez kulturalnych oraz sportowych; Fundacja na Zielonym, organizacja społeczna wyrosła na gruncie działającej od 2014 roku Kooperatywy Spożywczej Tomata, działająca na rzecz szeroko pojętej ekologii, sprawiedliwego handlu oraz zdrowego odżywiania. Fundacja organizuje warsztaty oraz niezwykle popularne wśród gliwiczan Targi na Zielonym; Ingemar Klos, propagator lokalnych tradycji, strażnik przeszłości i historii Górnego Śląska. Przywrócił w Żernicy zwyczaj konnych procesji, odbywających się w Wielkanoc. Od lat zabiega też o upamiętnienie ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945 roku; Muzeum w Gliwicach, instytucja kultury z ponad 100-letnią tradycją, którą tworzy pięć oddziałów: Willa Caro (w tym prestiżowa Czytelnia Sztuki), Zamek Piastowski, Oddział Odlewnictwa Artystycznego, Radiostacja Gliwice, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich. Wystawy muzeum, jego działalność edukacyjna oraz publikacje są nagradzane w ogólnopolskich konkursach. W 2019 roku muzeum otrzymało nominację do European Museum of the Year Award (EMYA) za zorganizowanie i prowadzenie Domu Pamięci Żydów Górnośląskich; Artur Pollak, prezes innowacyjnej firmy APA Group, członek Rady Programowej Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej, ekspert w zakresie komputerowych systemów sterowania oraz Przemysłu 4.0. APA Group jest współtwórcą Leonardo Lab, eksperymentalnej przestrzeni dla osób starszych i niesprawnych, uruchomionej na wydziale inżynierii biomedycznej Politechniki Śląskiej; Adam Sobierajski, znakomity tenor, inicjator wielu imprez charytatywnych w Knurowie i powiecie gliwickim, człowiek wielkiego serca, który zawsze śpieszy z pomocą osobom potrzebującym, w szczególności poważnie chorym dzieciom; prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Centrum Onkologii w Gliwicach, krajowy konsultant radiologii onkologicznej. Profesor jest związany z gliwickim ośrodkiem od 1985 roku. Stypendysta Royal Marsden Hospital (1988) i Institute of Cancer Research (1992) w Londynie. Wizytujący profesor MD Anderson Cancer Center w Houston, Thomas Jefferson Cancer Center w Filadelfii, Uniwersytetów w Tybindze, UC w Los Angeles i Wisconsin w Madison. 

Jak to robią „Nowiny”?
Plebiscyt to pomysł gazety, a jego idea polega na wyróżnianiu osób, instytucji, firm, które swoimi działaniami wnoszą niezaprzeczalny wkład w rozwój ziemi gliwickiej. Dostrzegamy i nagradzamy ludzi zaangażowanych w działalność społeczną oraz charytatywną, pasjonatów i aktywistów. Honorujemy także tych, którzy rozsławiają Gliwice w Polsce i na świecie. Przez 23 lata trwania plebiscytu wzięło w nim udział ponad 770 osób, zaś w finałowej dziesiątce znalazło się 229.

O tym, kto znalazł się na liście kandydatów, decydowali przede wszystkim czytelnicy „Nowin”. W pierwszym etapie wystarczyło wysłać do redakcji zgłoszenie, drugi polegał na wyłonieniu przez dziennikarzy „NG” dziesięciu finalistów z grona 27 zgłoszonych w tej edycji kandydatów. Laureatów plebiscytu, zarówno w kategorii indywidualnej, jak i zbiorowej, wybrała, spośród półfinałowej dziesiątki, kapituła złożona ze zwycięzców poprzednich edycji, współorganizatorów oraz przedstawicieli redakcji. 

Plebiscytową galę organizowaliśmy w najbardziej prestiżowych obiektach Gliwic – ratuszu, teatrze, Willi Caro, Centrum Kultury Mrowisko oraz industrialnych wnętrzach Nowych Gliwic. W 2018 roku postanowiliśmy zmienić design nagrody głównej: Gliwicjusz, statuetka dłuta prof. Krzysztofa Nitscha, został zaklęty w szkle. W tym roku w organizacji plebiscytu wsparły nas firmy: Dako, Miły Dom i 3W dystrybucja budowlana. 

Małgorzata Lichecka



Laureaci poprzednich edycji: 

1997 – Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic

1998 – prof. Jerzy Buzek, były premier, były szef Parlamentu Europejskiego

1999 – Andrzej Karasiński, dziś sekretarz miasta Gliwice

2000 – śp. siostra Jolanta Świgost ze Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame

2001 – Jan Sznajder, prezes gliwickiego oddziału Towarzystwa Opieki im. św. Brata Alberta

2002 – dr Ludwika Gadomska, pomysłodawczyni i założycielka Gliwickiego Ośrodka Adaptacyjno-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

2003 – Tadeusz Mamok, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Rudziniec, wieloletni samorządowiec

2004 – śp. Wacław Węgrowski, były prezes i redaktor naczelny „Nowin Gliwickich”

2005 – prof. Jan Ballarin, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach

2006 – Jacek Krzyżanowski, przedsiębiorca i filantrop, prezes firm grupy Dako

2007 – prof. Bogusław Maciejewski, były dyrektor gliwickiego centrum onkologii

2008 – prof. Krzysztof Nitsch, rzeźbiarz i medalier, od początku plebiscytu twórca wszystkich statuetek Gliwicjusza


2009 – Krystyna Jurczewska-Płońska, założycielka i prezeska gliwickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

2010 – dr Stanisław Kubit, jeden z najlepszych modelarzy lotniczych na świecie

2011 – dr Artur Pakosz, dyrektor gliwickiego Hospicjum Miłosierdzia Bożego i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum”

2012 – Marian Jabłoński, pasjonat historii Gliwic i Śląska

2013 – prof. Adam Maciejewski, onkolog, specjalista chirurgii rekonstrukcyjnej, przeprowadził pierwszy na świecie przeszczep twarzy ze wskazań życiowych

2014 – prof. Mieczysław Chorąży, światowej sławy naukowiec, specjalizujący się w badaniach biologii nowotworów w gliwickim instytucie onkologii

2015 – prof. Andrzej Karbownik, były rektor Politechniki Śląskiej

2016 – śp. Jerzy Wojewódzki, społecznik, działacz sportowy, prezes Gliwickiego Towarzystwa Sympatyków Piłki Nożnej Pięcioosobowej

2017 – Leszek Strzelecki, specjalista medycyny paliatywnej, kierownik zespołu opieki domowej oraz poradni medycyny paliatywnej w Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach

2018 – Towarzystwo Kulturalne Fuga, pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All`Improvviso 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj