Adam Neumann przedstawił swoich zastępców na konferencji prasowej. Pierwszym jest Mariusz Śpiewok, któremu podlegają sprawy związane z inwestycjami, usługami komunalnymi i zamówieniami publicznymi. Drugą zastępczynią została Aleksandra Wysocka, wieloletnia naczelniczka wydziału gospodarki nieruchomościami. Będzie odpowiadać za zarządzanie nieruchomościami, planowanie przestrzenne i geodezję. Z kolei pion społeczny, czyli sprawy związane z oświatą, zdrowiem, kulturą oraz dialogiem społecznym  będzie podlegał trzeciej zastępczyni - dr Ewie Weber.
Sekretarzem miasta pozostał Andrzej Karasiński, zaś skarbnikiem Ryszard Reszke. Nowym rzecznikiem prasowym prezydenta jest Łukasz Oryszczak.    

Mariusz Śpiewok jest absolwentem Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej (kierunek zarządzanie i marketing, specjalność zarządzanie przedsiębiorstwem). Ukończył również studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu w zakresie rachunku kosztów i controllingu. Od lutego do października 2019 r. był zastępcą prezydenta Gliwic, Zygmunta Frankiewicza. W latach 2000 - 2010 pracował w gliwickim urzędzie miejskim jako naczelnik wydziału organizacyjnego. Od 2011 do 2015 r. zarządzał  projektem w Śląskim Związku Gmin i Powiatów. 

Od 2012 do 2014 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora w gliwickim MZUK-u. W marcu 2014 r. został szefem Biura Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego, gdzie koordynował prace związane z wyborem projektów do dofinansowania ze środków europejskich z puli dedykowanej dla miast i powiatów.

Aleksandra Wysocka to absolwentka Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, na tej samej uczelni ukończyła również studia podyplomowe z szacowania nieruchomości. Z gliwickim urzędem zawodowo związana od 2003 r.: od 2005 r. pełniła funkcję zastępcy naczelnika, a od 2011 naczelnika wydziału gospodarki nieruchomościami. 

Z kolei Ewa Weber jest doktorem nauk ekonomicznych, rozprawę obroniła w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach (specjalność: międzynarodowe stosunki ekonomiczne i problemy globalne). Ukończyła studia podyplomowe w zakresie administracji i zarządzania na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz wywierania wpływu i psychologii biznesu w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie. 

W latach 1993 – 2019 zawodowo związana z zabrzańskim urzędem miejskim, gdzie pełniła m. in. funkcję głównego księgowego, dyrektor urzędu, a od 2009 r. sekretarza miasta. W maju 2019 r. została prezesem gliwickiej spółki komunalnej Śląska Sieć Metropolitalna Sp. z o.o. Jest wykładowcą akademickim z zakresu samorządu m.in. w obszarze polityki społecznej oraz finansów publicznych.
wstecz

Komentarze (6) Skomentuj

 • Kolesiowe Gliwice 2020-01-21 12:23:13
  Śpiewok - zamieszkały i płacący podatki w Rybniku, zasłynął oceną gliwiczan jako grubych starzejących się debili w samochodach, dlatego nie przewiduje deptaka na Zwycięstwa. Wysocka - jako naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami odpowiada za dewastację miejskich budynków, za co nikt nie poniósł odpowiedzialności. Oryszczak - tylko młodsza wersja kłamcy Jarzębowskiego, rzecznika Frankiewicza. Tomala pozostaje na ciepłych posadach w MZUK i radach nadzorczych miejskich spółek? Co z Piastem, w którym razem z Neumannem władzę oddał prywaciarzowi Kałuży?
  • m 2020-01-21 17:24:54
   a czego mozna bylo sie spodziewac karuzela dalej sie kreci jak po wyborach napisalem na temat prezydena iniszczenia gliwic i zieleni to jakis mondrala napisal ze jestem dupkiem i ze niewidze jakie mamy piekne parki
   • Anna 2020-01-22 17:34:31
    Nie trudno aby mądrala była z tej mafii. Nikt nie musi sie ujawniać a to dzisla w dwie strony. Ja chetnie udostępnię multum dokumentów . nacto vo mowię.
  • zdzis 2020-01-22 20:04:12
   Wszyscy zastępcy są spoza Gliwic, nie tylko Śpiewok... Jeżeli więc nawet zastępcy prezydenta nie chcą mieszkać w Gliwicach, to jak to świadczy o tym mieście? To znaczy, że nawet oni nie widzą w Gliwicach przyszłości! Swoją przyszłość związali z innymi miejscowościami, gdzie płacą podatki. A Gliwice? To dla nich wyłącznie źródło utrzymania. Naprawdę "świetnie" to świadczy o prezydencie, skoro otacza się takimi ludźmi.
 • wrzos 2020-01-22 08:29:15
  Czy juz nie ma kompetentnych mieszkancow Gliwic? Sami obcy, 8 godzin i do domu i co ich obchodzi ze Gliwice w pustynie kulturalna sie zamieniaja. Ciekawe gdzie placa podatki? Porazka
 • Anna 2020-01-22 17:30:18
  Pani Weber jak widać ma "niesamowite" osiągniecia w rozwoju ZABRZA...TERAZ GLIWICZANIE WIEMY CO NAS CZEKA ! TAK JAK NEWMANN POŁOŻYŁ GOSPODARKĘ KOMUNALNA W GLIWICACH TAK POŁOŻY , GLIWICE ! Budynki przy ul.Jana Pawła Ii. A ludzie czekaja po 20 lat na lokum komunalne, ktore sprzedawał jak $wierze bułeczki ale kolesiom swoim. I prezesom TBS- ów. To co niektorzy przechodzą nie mieśvi sie w głowie.