Ograniczenie ruchu i możliwość wystawienia ogródków gastronomicznych na szerszą skalę. Także mniejsze opłaty za zajęcie pasa drogowego. Taki pomysł na ratowanie gliwickiej gastronomii ma miasto.
Jak zauważają urzędnicy, część lokali prowadzi co prawda sprzedaż na wynos i z dowozem, ale nie wszystkie mogą świadczyć takie usługi. - Szansą dla gastronomii może okazać się dopuszczenie obsługi w „ogródkach gastronomicznych”. Wiele lokali znajdujących się na gliwickiej starówce oraz szerzej -  w centrum miasta - nie ma jednak takiej możliwości z uwagi na ruch uliczny - czytamy w biuletynie urzędu miejskiego.  

W tej sprawie wypowiedział się Adam Neumann, prezydent Gliwic.  - Wychodzimy naprzeciw potrzebom branży gastronomicznej. Zachęcam gliwickich restauratorów lub osoby prowadzące kawiarnie czy bary do kontaktu z gliwickim Zarządem Dróg Miejskich i zgłaszanie pomysłów na lokalizację ogródków w pasie drogowym. Zarząd będzie uzgadniał ograniczenia w ruchu, które będą się z tym wiązały. Zapewniam również, że ewentualne ograniczenia w ruchu będą konsultowane z mieszkańcami Śródmieścia – mówi.

Są także wytyczne dla zainteresowanych właścicieli firm prowadzących lokale gastronomiczne :

- ogródki, kawiarenki powinny zostać zorganizowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo ich użytkowników oraz nie stwarzać  zagrożenia w ruchu drogowym, przy jednoczesnym zachowaniu estetyki;

- organizator ogródka zobowiązany będzie do wykonania (na własny koszt) zabezpieczenia w postaci stabilnych elementów np. poręczy, ogrodzeń lub płotków, które będą separowały klientów od ruchu samochodowego. W przypadku, gdy konstrukcja nawierzchni zawiera różnice poziomów (zastosowane krawężniki) konieczne jest utworzenie podestów (zalecane materiały naturalne);

- ogrodzenia ogródków powinny być ażurowe lub przezroczyste, wykonane z materiałów naturalnych.  Wyklucza się zastosowanie materiałów niestandardowych, takich jak maty ze słomy. Elementy stabilizujące powinny zostać zasłonięte zielenią lub pełnić role dekoracyjne. Dopuszczalne jest wykorzystanie elementów zadaszenia.

 Miasto zachęca do przesyłania propozycji lokalizacji „ogródków kawiarnianych” do 22 maja br., na adres mailowy: zdm@zdm.gliwice.eu lub przez platformę SEKAP/ePUAP, kontakt telefoniczny 32 300-86-54 oraz 32 300-86-55.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj