Gliwicką kancelarię JPM Adwokaci Janson Pulda Meller wyróżniono w prestiżowym ogólnopolskim rankingu kancelarii prawniczych, organizowanym po raz 17. przez redakcję dziennika „Rzeczpospolita". W tym roku padł rekord, jeśli chodzi o liczbę zespołów prawników biorących w nim udział – było ich aż 380. 
Adwokaci z Gliwic otrzymali wyróżnienie w kategorii Kancelaria Pro Bono - za działalność charytatywną na rzecz ofiar przemocy domowej. Taką samą, równorzędną nagrodę zdobyła również wrocławska kancelaria Olesiński i Wspólnicy. Ona z kolei pomaga organizacjom walczącym o prawa zwierząt.
 
- Ranking skierowany jest do największych kancelarii w kraju. Aby wziąć w nim udział, muszą zatrudniać co najmniej czterech prawników. My zatrudniamy jedenastu – mówi mecenas Maciej Janson. - W Gliwicach nasza kancelaria jest największa, ale w skali kraju jesteśmy jednak zespołem kameralnym. Te największe, z oczywistych względów, skupione są w Warszawie. W stolicy działają kancelarie liczące grubo ponad stu prawników. Tym bardziej jesteśmy szczęśliwi, że kapituła dostrzegła i wyróżniła naszą działalność.  
    
Kandydatów do tytułu Kancelaria Pro Bono mogły zgłaszać osoby fizyczne oraz prawne, w tym korporacje prawnicze, organizacje pozarządowe oraz instytucje państwowe i samorządowe. 
      
Pomysł adwokatów z kancelarii JPM, by bezinteresownie pomagać ofiarom przemocy domowej, narodził się w 2017 roku, gdy na facebookowych profilach, w większości kobiet, pojawiły się posty oznaczone hasztagiem #MeToo lub #Jateż. 

Akcję zorganizowano, by zwrócić uwagę na skalę problemu molestowania seksualnego. To przede wszystkim echo głośnego skandalu z udziałem Harvey'a Weinsteina, amerykańskiego producenta filmowego i jednego z najsławniejszych w Hollywood, którego znane aktorki oskarżyły o molestowanie, a nawet próbę gwałtu. 
    
- Na tej fali postanowiliśmy wdrożyć własny program pomocy ofiarom - tłumaczy mec. Marek Meller. - Utworzyliśmy adres mailowy pomoc@jpm-adwokaci.pl, na który osoby pokrzywdzone mogą zgłaszać swoje problemy. Analizujemy każdą historię z osobna, by pomoc otrzymali ci rzeczywiście jej potrzebujący, co nie zawsze jest oczywiste. Oferujemy bezpłatne porady, reprezentujemy w postępowaniach sądowych, występujemy jako oskarżyciele posiłkowi, pomagamy w sprawach rodzinnych, alimentacyjnych, rozwodowych.

- Oczywiście, ktoś może pomyśleć, że to pomysł marketingowy, próba ocieplenia wizerunku. Proszę mi jednak wierzyć, nigdy o tym nie myśleliśmy w tych kategoriach – zapewnia Janson. 

- Uznajemy, że wykonywanie zawodu zaufania publicznego to także zobowiązanie do niesienia bezpłatnej pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują, a nie są w stanie pokryć kosztów. Tak postrzegamy istotę zawodu adwokata - dodaje mec. Maciej Pulda. 

- Pracujemy dla największych gliwickich firm, zajmujemy się sprawami, w których pojawiają się miliony złotych. Poprzez działalność charytatywną zwyczajnie nie tracimy kontaktu z rzeczywistością – kończy Janson.   

Pomoc ofiarom przemocy domowej to nie jedyna działalność pro bono Kancelarii JPM. Pod koniec ubiegłego roku wygrała ona z NFZ sprawę o sfinansowanie leczenia w USA siedmioletniej Antosi Wieczorek, która urodziła się bez kości strzałkowych w obydwu nogach oraz wadą dłoni. Wprawdzie wyrok nie jest prawomocny, ale pierwszy krok zrobiono. 

Adwokaci podejmują się także innych wrażliwych społecznie spraw. Od kilku lat prowadzą też bezpłatne porady prawne w bibliotece miejskiej oraz swojej siedzibie przy Dolnych Wałów.     
                                                             
(san)

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj