Trudno byłoby wyobrazić sobie współczesnego rolnika, który obsiewa swoje pola ręcznie. W czasach, gdy typowe gospodarstwo ma od kilku do kilkunastu hektarów, nie byłoby to fizycznie wykonalne. Stąd od dekad używane są zmechanizowane siewniki, które jako pierwsze napędzane były zaprzęgami konnymi. Następnie zostały szybko dostosowane do przejmujących prym na wsi traktorów. Jednym z absolutnie najpopularniejszych tego typu maszyn w Polsce jest siewnik Poznaniak. Poznaj jego historię i przekonaj się, w czym tkwi tajemnica niesłabnącej popularności tego sprzętu.

Poznaniak — legenda z lat sześćdziesiątych

Poznaniak zdążył zapisać się bardzo mocno na kartach historii polskiego rolnictwa. Pierwszy model powstał w latach 60. XX wieku, a stworzony został przez krajowego producenta maszyn rolniczych Unia. Warto podkreślić przy tym, że marka istnieje do dziś i nadal produkuje siewniki, które jednak nie przypominają już swojego pierwowzoru. 

Starsze modele wciąż są wykorzystywane na polskich wsiach i nadal cieszą się dobrą kondycją. Wynika to nie tylko z ich wyjątkowej wytrzymałości, ale i dostępności części zamiennych, które bez problemu zamówisz w internecie. Dzięki temu można utrzymać siewnik w doskonałej formie. Jednak Poznaniaki od początku produkcji były chwalone za bezawaryjność i prostą konstrukcję. Rolnik samodzielnie jest w stanie wykonać przy nich większość napraw. Zarówno kiedyś, jak i dziś przyczyniają się do znacznego ułatwienia i usprawnienia pracy na roli.

Jakie zalety mają współczesne siewniki Poznaniak?

Rolnictwo na przełomie dziesięcioleci mocno się zmieniło, a za tymi zmianami musiały nadążyć maszyny. Nowsze modele siewników Poznaniak wyróżniają się wyjątkowo lekką konstrukcją. Jest to ważne z uwagi na szerokie wykorzystywanie agregatów uprawowych, które umożliwiają holowanie za ciągnikiem kilku maszyn jednocześnie. Wpływa to na skrócenie czasu pracy, ale wymaga mocnego ciągnika, co jednak obecnie nie stanowi problemu. 

Poznaniaki można kupić w wersjach o szerokości 2,5 oraz 2,7 metra, mieszczą ok. 330 litrów zboża. Dostępna jest także odmiana 3-metrowa, ze zbiornikiem mogącym pomieścić aż 500 l. Zależnie od indywidualnych oczekiwań rolnika, może on wybrać opcję z redlicami stopkowymi lub talerzowymi (w tym przypadku maszyna nosi nazwę Poznaniak D). 

Niezależnie od wybranego modelu, każdy Poznaniak posiada centralną regulację głębokości siewu, a także zagarniacz z indywidualnym dociskiem. W przypadku siewu zbóż takich jak rzepak przydają się zintegrowane dwuczęściowe kółka wysiewające. Możliwe jest również centralne lub indywidualne regulowanie siły docisku redlic. Wszystko to sprawia, że siewnik daje się bardzo łatwo skonfigurować, wyregulować i dostosować do niemal każdych warunków.

Jak utrzymać Poznaniaka w dobrej kondycji?

Każda maszyna rolnicza musi być odpowiednio konserwowana, a pojawiające się usterki należy usuwać możliwie szybko. Przy odrobinie umiejętności rolnik jest w stanie dokonać większości napraw samodzielnie przy siewniku Poznaniak. Warunkiem jest jednak dobór wysokiej jakości części zamiennych.

Części do siewnika Poznaniak dostępne są w internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl, który ma w swoim asortymencie ponad 200 tysięcy produktów. Kupując online, możesz liczyć nie tylko na rozsądne ceny, ale i sprawną dostawę pod wskazany adres. Warto wybierać części do maszyn rolniczych z górnej półki, a więc pochodzące od sprawdzonych producentów. 

Siewniki powinny być również regularnie czyszczone. Trzeba usuwać resztki ziemi po każdym użyciu, a zbiornik dokładnie opróżniać z pozostałego ziarna, by nie przyciągało ono gryzoni. Należy dokonywać przeglądów maszyny ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmu napędowego. Kontroluj też stan oleju w skrzyni przekładniowej (jeśli jest obecna). Jeżeli potrzebujesz specjalistycznych elementów lub części do siewnika Poznaniak, a nie masz pewności, jakie wybrać, skorzystaj z fachowego doradztwa zapewnianego przez internetowy sklep rolniczy ZENOX.pl. Specjaliści odpowiadają na wszystkie pytania klientów na czacie, e-mailowo, telefonicznie, a także za pośrednictwem social mediów.

Podsumowując

Polscy rolnicy bardzo lubią zwracać się ku tradycji i maszynom od krajowych producentów, dlatego siewnik Poznaniak wciąż jest tak chętnie kupowany. Równie ważne są zalety użytkowe, które go wyróżniają. Dostępne są różne wersje wyposażenia maszyny, co pozwala na dobór sprzętu spełniającego wszystkie wymagania użytkownika. Oprócz tego maszyna wyróżnia się trwałością i przemyślaną konstrukcją. Dzięki temu nie ulega niespodziewanym awariom, a zamienne części do siewników Poznaniak są dostępne na rynku, m.in. w internetowym sklepie rolniczym ZENOX.pl.

Materiał partnera

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj