Potrącenia pieszych to problem, którego wciąż nie udaje się rozwiązać. Mimo zmian w kodeksie drogowym i wielu kampaniach, które mają na celu zwrócić uwagę na problem, statystyki nadal są alarmujące. Czym grozi nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu? Na to i inne pytania, znajdą Państwo odpowiedź w poniższym artykule.

 

1. Potrącenie pieszego na pasach - co należy zrobić?

2. Jakie konsekwencje może ponieść kierowca za potrącenie pieszego?

3. Co kwalifikuje się do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pieszego?

4. Jakie prawa ma osoba potrącona przez samochód?

Przypominamy, że tekst ma jedynie charakter informacyjny i w celu uzyskania profesjonalnych porad należy skonsultować się z prawnikiem bądź innym organem działającym w tym obszarze.

Potrącenie pieszego na pasach - co należy zrobić?

Nieznajomość zasad powoduje zagrożenie bezpieczeństwa, dlatego warto przypomnieć sobie, co należy zrobić w przypadku potrącenia pieszego na pasach. Dodatkowo przypominamy, że zgodnie z artykułem 162 Kodeksu Karnego, za nieudzielenie pomocy przewiduje się karę pozbawienia wolności nawet do trzech lat.

Co więc należy zrobić w przypadku, kiedy sami spowodowaliśmy wypadek z udziałem pieszego bądź jesteśmy świadkiem zdarzenia? Odpowiadamy!

  • Stosując zasady bezpieczeństwa, zatrzymaj się i udziel pomocy. Pamiętaj, że pomocą jest już samo zadzwonienie po pomoc medyczną. Jeśli stan osoby poszkodowanej tego wymaga, możesz wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. 

  • Przy zachowaniu należytej ostrożności, zabezpiecz miejsce wypadku. Możesz to zrobić za pomocą trójkąta ostrzegawczego lub świateł awaryjnych. Jest to szczególnie istotne, aby inni kierowcy mogli zobaczyć zagrożenie w ruchu drogowym. 

  • Współpracuj z organami ścigania - zarówno sprawca wypadku, jak i świadek, ma obowiązek poinformować o zdarzeniu organy ścigania, przekazując im okoliczności zdarzenia, miejsce oraz czas. 

  • Jeśli to możliwe, zbierz informacje na temat wypadku - jest to szczególnie istotny aspekt podczas dochodzenia w postępowaniu prawnym. Wszelkie zdjęcia i zeznania świadków mogą być istotne w śledztwie. 

Jakie konsekwencje może ponieść kierowca za potrącenie pieszego?

Kara za potrącenie pieszego mogą się różnić ze względu na okoliczności wypadku. Jakie konsekwencje może ponieść kierowca za potrącenie pieszego, chociażby nieumyślnie, omawiamy poniżej.

  • Kara karno-prawna - potrącenie pieszego może być traktowane jako przestępstwo, szczególnie wtedy, kiedy do wypadku z udziałem pieszych doszło na skutek działań niezgodnych z przepisami drogowymi bądź kierowca podejmował ryzykowne zachowania. Za przypisane sprawcy przestępstwo kierowcy może grozić zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, ponadto może podlegać on karze pozbawienia wolności bądź karze grzywny. Wysokość kary jest uzależniona od stopnia winy, skutków zdarzenia np. czy w wyniku spowodowania wypadku doszło do ciężkiego uszczerbku pieszego bądź śmierci pieszego. 

  • Odpowiedzialność cywilna - po potrąceniu pieszego, ten ma prawo domagać się od kierowcy wypłaty odszkodowania. W skład takiego odszkodowania wchodzą wszystkie straty poniesione przez pieszego, które są następstwem wypadku m.in. leczenie, rehabilitacja, utrata zarobków, straty moralne. Szczególnie dużą wypłatę odszkodowania dostaną piesi, których obrażenia ciała określone są jako ciężkie.

Najsurowiej oceniani są kierowcy w stanie nietrzeźwości. Osoba poruszająca się pojazdem pod wpływem alkoholu podlega karze pozbawienia wolności nawet do 12 lat, jeśli na skutek potrącenia doszło do śmierci pieszego. 

Co kwalifikuje się do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pieszego?

Zgodnie z informacjami z kodeksu karnego, ciężki uszczerbek to taki, na skutek którego doszło to:

  • utraty wzroku, mowy, słuchu i zdolności rozrodu;

  • ciężkiego kalectwa;

  • chorób psychicznych;

  • niezdolności do pracy;

  • trwałego zniekształcenia ciała;

  • nieuleczalnej choroby.

Jakie prawa ma osoba potrącona przez samochód?

Bez względu na to, czy kierowca powoduje nieumyślnie wypadek, czy na skutek braku zachowania dostatecznej ostrożności lub alkoholu, osoba poszkodowana ma prawa, które mają na celu ochronę potrąconego i zapewnienie mu sprawiedliwego traktowania.

Jak wiemy, kierowca podlega karze grzywny lub ograniczenia wolności i może mieć postawiony zarzut popełnienia wykroczenia lub zarzut popełnienia przestępstwa. Co jednak dzieje się z osobą poszkodowaną?

Ma ona pewne prawo do wypłaty odszkodowania bezpośrednio od kierowcy lub innej strony odpowiedzialnej za spowodowanie wypadku. 

Ponadto osoba poszkodowana ma prawo do otrzymania natychmiastowej pomocy medycznej. Kierowca zobowiązany jest wezwać odpowiednie służby do miejsca wypadku.

Potrącony pieszy może powołać świadków, którzy złożą zeznania o okolicznościach zdarzeniach. Ponadto kierowca może dostać zawiadomienie od organów ścigania o wszczęciu postępowania sądowego - wynika to z prawa poszkodowanego do sprawiedliwości. 

Podsumowując, potrącenie pieszego może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje, zwłaszcza jeśli doszło do ciężkiego uszczerbku poszkodowanego, a wydarzenie kwalifikuje się jako przestępstwo. Bezpieczeństwo na polskich drogach to temat, który wciąż powraca do opinii publicznej, a statystyki jasno wskazują, że problem potrąceń pieszych nadal jest duży. Należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas jazdy, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

Materiał partnera

 

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj