W bardzo szybkim tempie miasto dostosowało dawny dom dziecka przy ul. Zygmunta Starego 19 do potrzeb pacjentów. Jest tam już realizowana m.in. nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Prace budowlane i remontowe trwały zaledwie 6 dni i kosztowały miasto ok. 300 tys. zł.
Takie działanie jest konieczne, ponieważ na mocy decyzji wojewody śląskiego – w związku zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2 – obiekt szpitalny przy ul. Zygmunta Starego 20 (dawny szpital wojskowy) musi pozostawać w stanie podwyższonej gotowości. Prace remontowe objęły głównie parter budynku, który będzie służył pacjentom.

Do dawnego Domu Dziecka przeniesione zostają:

    od 24 marca – nocna i świąteczna opieka zdrowotna,
    od 25 marca – poradnia działająca w ramach podstawowej opieki zdrowotnej – dla zdeklarowanych pacjentów, którzy dotąd korzystali z niej w szpitalu przy ul. Zygmunta Starego,
    od 27 marca – poradnie pediatryczna, diabetologiczna, chirurgiczna i ortopedyczna.

Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach przypomina jednocześnie, że pacjenci mogą także liczyć na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Gliwicach, a także w Knurowie i Pyskowicach.

W ramach adaptacji dawnego Domu Dziecka do nowej funkcji, konieczne było dostosowanie obiektu do wymogów, jakim podlegają placówki medyczne. Niezbędne okazało się m.in. wybudowanie nowych ścian poszczególnych pomieszczeń, zamontowanie umywalek, podłączenie do systemu wentylacji, malowanie, przystosowanie wejścia i toalet do potrzeb osób niepełnosprawnych. W efekcie w ciągu zaledwie kilku dni miasto przygotowało m.in. gabinety lekarskie, zabiegowe i miejsca izolacji. Zorganizowano również pomieszczenia socjalne dla personelu szpitala. Prace zostały sfinansowane ze środków budżetu miejskiego i zaakceptowane przez sanepid. Szpital Miejski nr 4 zajął się przeprowadzką, zadbał o niezbędne wyposażenie pomieszczeń i sprzęt medyczny.  

Aby maksymalnie zabezpieczyć pacjentów, do środka budynku prowadzą dwa wejścia – jedno od ul. Zygmunta Starego (do rejestracji), drugie od tyłu budynku (dla pacjentów z objawami mogącymi wskazywać na zakażenie koronawirusem, m.in. z infekcją górnych dróg oddechowych, gorączką). Dodatkowo zalecane jest umawianie się pacjentów na określone godziny, a przed wejściem głównym znajduje się dzwonek – dzięki temu do środka wpuszczane są tylko osoby zweryfikowane przez personel placówki.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj