W weekend 23 i 24 marca, w Wiedniu, książka pod tytułem „Land” (Ziemia), ze zdjęciami Lorenza Castorego i esejem Wojciecha Nowickiego, miała swoją światową prapremierę. Po raz pierwszy została zaprezentowana publiczności na międzynarodowym festiwalu Foto Wien Month of Photography. 
- Książka „Land”, opublikowana w języku angielskim przez Muzeum w Gliwicach w serii Czytelnia Sztuki, we współpracy z Blow up Press - najbardziej dynamicznie rozwijającym się wydawnictwem na rynku książek fotograficznych w Polsce, jest pierwszą przygotowaną w naszej oficynie z myślą o czytelnikach anglojęzycznych i dystrybucji poza granicami kraju – powiedział Grzegorz Krawczyk, szef Czytelni Sztuki.
Polska premiera książki fotograficznej z udziałem Castorego i Nowickiego odbędzie się już w czwartek, 28 marca o godz. 18.00 w Czytelni Sztuki. Wstęp wolny, spotkanie prowadzone będzie w języku angielskim.

Fotografie z cyklu „Land”, składające się na najnowszą publikację Muzeum w Gliwicach oraz Blow up Press, Lorenzo Castore wykonał w 2018 roku na Śląsku, w trakcie rezydencji artystycznej zorganizowanej przez Czytelnię Sztuki – Muzeum w Gliwicach. 

To prace poświęcone polskim tematom: po raz pierwszy Lorenzo Castore przyjechał do Polski w latach 90., fotografował wtedy Śląsk, poczynając od Gliwic. Fotografie z tego okresu otwierają publikację, tworzą punkt odniesienia do tego, jak było. 
„Zdjęcia nie składają się na przezroczystą relację – pisze Wojciech Nowicki w eseju –  to raczej somnambuliczna podróż, ukradkowe widoki dostrzeżone w malignie, przez zapocone szyby. Czarne tynki bezimiennego miasta, zimowe pola pod ciężkim niebem: czerń ziemi, zbrukana biel śniegu. Porzucone, porośnięte chaszczami tereny, mgławicowe dworce, papieros za papierosem. Kopalniane wizje jak obraz zza szyb batyskafu, na dnie oceanu. Widmowe pochody pod znakiem krzyża, bliskość dziewczyny. Duszno”. 

O tym jest pierwsza część albumu. Część druga powstała podczas powrotów Castorego do dobrze znanych miejsc, dziś jednak widzianych już w inny sposób. „Cała ta ziemia jest po kolejnej wylince, obrasta nową skórą – dodaje Nowicki - Zrzucona powłoka schnie i rozsypuje się w proch: pozostałości drobnych biznesów sprzed kilku lat wabią blaknącą reklamą, sklepy wielkich sieci otwierają się i zamykają. Śląsk, dziś bardziej światowy niż kiedykolwiek, nadal świadomy swojej odrębności, wtapia się w świat”. 

Castore, jeden z najwybitniejszych włoskich fotografów, sfotografował nowych Ziemian na starej Ziemi. Portretował ich z bliska, bez sztuczek, z uwagą. Powstała książka jest próbą nowego języka dla opowiedzenia Śląska. Jego centralnym punktem są portrety, świadectwa spotkań - od tych najbardziej przelotnych, na ulicach, podwórzach i dworcach, po najbardziej intymne, we wnętrzach prywatnych, wszystkie naładowane potężną energią. 

Esej Wojciecha Nowickiego w polskiej wersji językowej do pobrania ze stron internetowych Blow up Press (blowuppress.eu) oraz Muzeum w Gliwicach muzeum.gliwice.pl 



wstecz

Komentarze (0) Skomentuj