Pierwszy człowiek, który okrążył kulę ziemską samolotem zasilanym wyłącznie energią słoneczną, niezwykły wizjoner i innowator – Bertrand Piccard – otrzyma tytuł doktora honoris causa Politechniki Śląskiej.
Politechnika Śląska postanowiła uhonorować najwyższą godnością akademicką człowieka, który z ogromną pasją i zaangażowaniem od lat poświęca się działaniom na rzecz ochrony klimatu i środowiska, inspiruje ludzi do zmiany postrzegania świata, a naukowców do tworzenia innowacyjnych rozwiązań, które mają na celu rozwój technologii przyjaznych środowisku. 

 Bertrand Piccard poświęcił swoje życie zawodowe nauce. Jest lekarzem specjalizującym się w psychiatrii, ale to osiągnięcia w dziedzinie nowoczesnych technologii sprawiły, że jego nazwisko znalazło się na ustach całego świata. Dwukrotnie okrążył kulę ziemską – najpierw balonem, a następnie samolotem własnego pomysłu, zasilanym wyłącznie energią słoneczną. Swymi dokonaniami chciał pokazać, że latanie bez zużycia nawet kropli paliwa, a tym samym bez szkody dla środowiska, jest możliwe. 

Wraz z żoną powołał do życia fundację Solar Impulse, której najnowszym przedsięwzięciem jest projekt World Alliance for Efficient Solutions, mający na celu wybór 1000 propozycji nie tylko przyjaznych dla środowiska, ale też finansowo opłacalnych dla przedsiębiorców.

Wynikiem współpracy pomiędzy Politechniką Śląską oraz fundacją Solar Impulse, a także miasta Gliwice oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będzie utworzenie Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska, które powstanie na gliwickiej uczelni. Jego główną misją będzie szeroka działalność naukowo-dydaktyczna i promocja innowacyjnych technologii w obszarze ochrony klimatu i środowiska, w tym m.in. czystych technologii energetycznych. Fundacja Bertranda Piccarda obejmie honorowym patronatem działalność Centrum.

Wręczeniu tytułu doktora honoris causa Bertrandowi Piccardowi będzie również towarzyszyć interdyscyplinarna konferencja naukowa „Innowacyjne działania Politechniki Śląskiej na rzecz ochrony klimatu i środowiska”. Rozpocznie się ona o godz. 13.30 w auli A Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej. Jej uroczystego otwarcia dokona m.in. nowy doktor honoris causa gliwickiej uczelni. Podczas konferencji naukowcy z Politechniki Śląskiej będą dyskutowali m.in. o perspektywach ograniczenia emisji CO₂ w Polsce, elektromobilności jako instrumencie batalii o czyste powietrze w miastach, a także o budownictwie w dobie zmian klimatycznych.

 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj