80-letnia gliwiczanka zgłosiła policji, że z jej mieszkania skradziono kilka plików amerykańskiej waluty, a na dowód posiadania tej gotówki okazała bankowe potwierdzenie wypłaty… 40 tysięcy dolarów. Sprawą natychmiast zajęli się policyjni śledczy. Jak się okazało, miała ona zaskakujący finał. 
80-latka ze szczegółami opowiadała policjantom historię, z której wynikało, że kradzieży mieszkaniowej miał dokonać jej znajomy o imieniu Dawid. Policjanci nabrali jednak podejrzeń, że wszystko, co słyszą, może być wytworem wyobraźni starszej pani. Nie zgadzały się bowiem daty, podawane informacje miały charakter mało realistyczny, a wypowiedzi były niespójne. 

Podejrzeń dopełnił opis złodzieja: miał on posiadać licencję pilota i przylecieć do Gliwic z USA swoim małym samolotem, zaś po kradzieży natychmiast odlecieć do Ameryki.

Śledczy rozpoczęli, wraz ze zgłaszającą, przegląd jej mieszkania. Znaleźli w nim jednak tylko dokumenty bankowe. Udali się więc do banków, gdzie potwierdzono, że kobieta jest pracownikom znana i rzeczywiście – wpłacała oraz wypłacała różne kwoty ze swoich kont. Sprawa nabrała ciekawego biegu...

Kiedy kryminalni prowadzili swoje działania, na policję zgłosiła się znajoma 80-latki z… pociętymi dolarami. Jak się okazało, staruszka wcześniej powiadomiła ją o utracie pieniędzy i gdy zeznawała na komisariacie, znajoma, chcąc pomóc, postanowiła przeszukać jej mieszkanie. 

Kobieta dokonała zaskakującego odkrycia: w worku z odpadkami i obierkami po jabłkach znalazła 100-dolarowe, pocięte, banknoty...

Po wyjściu znajomej w mieszkaniu pojawili się śledczy w towarzystwie 80-latki. Zniszczonych pieniędzy już nie znaleźli, bowiem kobieta spakowała je i zabrała, by dostarczyć na komisariat.

Policjanci skrupulatnie zliczyli wszystkie ścinki – było ich 1045. Znalezisko zabezpieczono.

Teraz trwają ustalenia kontaktów rodzinnych starszej gliwiczanki oraz próba odpowiedzi na pytanie, kto i w jaki sposób powinien lub może jej pomóc (seniorka ewidentnie nie jest w stanie zatroszczyć się sama o siebie). O sprawie powiadomiono również prokuraturę.

Opisany przykład powinien skłonić do refleksji dzieci i wnuki samotnie mieszkających osób – u tych sprawnych fizycznie też mogą, nagle, pojawić się objawy choroby lub demencji, która z kolei może stanowić zagrożenie mienia i życia.

źródło: KMP Gliwice
wstecz

Komentarze (4) Skomentuj

 • Marian Jabłoński 2018-07-20 15:28:50
  Wnuczęta teraz posypią się całymi chmarami. Wszystkie w potrzebie =M==========
 • pytam 2018-07-20 17:40:45
  Czy policja sprawdziła czy na pewno babcia sama pocięła sobie te pieniądze?
 • Hetis 2018-07-20 19:17:26
  Nie chce nikogo posądzać ale .... ta znajoma nie moze być podejrzana ? Przecież mogła pociąć pieniądze by zatrzeć ślady jak się dowiedziała ze policja już wie... nie wiem ale mi się to nawet prawdopodobne wydaje
  • K.T. 2018-07-22 10:56:42
   Naprawdę, pociąć 40 tysięcy dolarów? To już chyba lepiej ukryć i zaryzykować odsiadkę ;)