Decyzją jury, w skład którego wchodzili przedstawiciele Redakcji oraz sponsora nagród, firmy Leroy Merlin, Najpiękniejszym Ogrodem Roku został ten, którego właścicielką jest pani Anna Zgraja-Budzińska. Nagrodą główną w plebiscycie był voucher na kwotę 1000 zł na zakupy w sklepach sponsora.

Dobrze zaprojektowany

- To jest nasz drugi ogród w tym samym miejscu – opowiada zwyciężczyni konkursu. - Wcześniej założyliśmy ogród we własnym zakresie, ale w związku z tym, że się zdecydowaliśmy na rozbudowę domu, został zniszczony przez koparki. Zrobiliśmy go zatem od nowa tak, żeby był już samowystarczalny, żeby miał własne nawodnienie, urządzenie do koszenia, żeby nie wymagał dużego zaangażowania naszego czasu, ponieważ mamy dwójkę małych dzieci.
Aby ogród został dobrze zaplanowany, pani Anna poprosiła o pomoc architektkę zieleni, Danutę Młoźniak. Zgodnie z jej projektem 3 lata temu wykonały go dwie firmy – jedna z Gliwic, druga z Mikołowa.

- W okresie pandemii byliśmy już szczęśliwymi posiadaczami ogrodu – śmieje się właścicielka Najpiękniejszego Ogrodu Roku.
Teraz rodzina już sama dba o zieleń. Pani Anna podkreśla przy tym, że ogród jest bardzo przemyślany – są w nim miejsca do rekreacji dla dzieci, a wśród zieleni nie rosną się żadne rośliny, które mogłyby zaszkodzić maluchom lub psu. W ogrodzie znajduje się mały domek dla dziewczynek, do zabawy zapraszają także huśtawki. Naszą uwagę zwraca  stara, działająca pompa, która czerpie wodę ze studni.

Czas na wrzosy i wrzośce

A co się dzieje jesienią w ogrodach? Trwają prace porządkowe – liście spadające z drzew wymagają zgrabienia, drzewka i krzewy przycięcia, jabłonie, czasem jeszcze śliwy gubią owoce. Właściciele ogrodów najchętniej zaopatrują się teraz we wrzosy i wrzośce, a także w tuje i inne żywotniki. Wkrótce w Leroy Merlin pojawią się choinki, co – oczywiście – związane będzie z nadchodzącymi świętami.
- W tym czasie sprzedają się głównie te rośliny, pozostałe bowiem mogłyby nie przetrwać zimy – wyjaśnia Przemysław Drożdż, doradca klienta z działu ogród. – Właściciele ogrodów zaopatrują się również we wszelkie akcesoria, które potrzebne są do przygotowania podłoża na wiosnę. Są to m.in. nawozy czy wertykulatory. Gliwiczanie chętnie kupują także paleniska i kominki ogrodowe, czy ogrzewacze tarasowe, które pozwalają na przedłużenie sezonu na świeżym powietrzu – wylicza nasz rozmówca.
Ogrody przygotowują się na zimowy sen. Nasze oczy ponownie cieszyć będą wiosną, kiedy natura obudzi się do życia. Wtedy też ogłosimy kolejną edycję konkursu. Wypatrujcie!

aku

Konkurs na Najpiękniejszy Ogród Roku ogłosiliśmy po raz pierwszy, ale – mamy nadzieję – nie ostatni. W sumie Czytelnicy nadesłali ponad 20 zdjęć. Co tydzień nasi Czytelnicy wybierali Ogród Tygodnia, którego właściciel otrzymywał voucher na kwotę 400 zł, na zakupy w Leroy Merlin. Zwieńczeniem zabawy było wybranie Najpiękniejszego Ogrodu Roku.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj