Przed rozpoczynającym się sezonem w pierwszej lidze piłki ręcznej kobiet SPR Gliwice jest pełne optymizmu i zapowiada walkę o awans do Superligi. W tym roku nastąpiła reorganizacja. Pierwszą ligę podzielono na trzy grupy po 10 zespołów w każdej, a o awansie zdecydują baraże pomiędzy zwycięzcami grup.
Przygotowania do rozgrywek gliwiczanki rozpoczynają pod koniec lipca, od badań lekarskich. W sierpniu zaplanowano zgrupowanie kondycyjne. Nasze szczypiornistki do pierwszych meczów (zaplanowano je na wrzesień) przygotowywać się będą pod okiem nowego trenera, Michała Boczka (na zdjęciu). Szkoleniowiec ten w ubiegłym sezonie prowadził w Superlidze kobiet drużynę KPR Ruch Chorzów. Z tym zespołem awansował m.in. do półfinału Pucharu Polski.

W składzie gliwiczanek zabraknie bramkarki Klaudii Zizulewskiej, która z przyczyn osobistych przeniosła się do MTS Żory. Sztab szkoleniowy planuje natomiast kilka wzmocnień, szczególnie na środku rozegrania oraz rzutu z drugiej linii. Do drużyny stale dochodzą absolwentki XI Liceum Ogólnokształcącego Sportowego Gliwice, na bazie którego oparty jest Ośrodek Szkolenia Piłki Ręcznej ZPRP.

Przypomnijmy, że ekipa SPR Gliwice zakończyła zmagania w grupie B pierwszej ligi kobiet sezonu 2019/2020 na szóstym miejscu. Powtórzyła tym samym osiągnięcie z wcześniejszej kampanii. Wynik był zgodny z założeniami sztabu szkoleniowego, a do piątego miejsca zabrakło niewiele. 

W przedwcześnie zakończonej lidze gliwiczanki zdążyły rozegrać 14 z zaplanowanych 20 spotkań. Pięć z nich zakończyły zwycięstwami, jedno przegrały po rozstrzygających rzutach karnych, a w ośmiu uległy rywalkom w regulaminowym czasie. To dało drużynie 16 punktów. Bilans mógł ulec poprawie, gdyż w rundzie rewanżowej nasze dziewczęta odniosły trzy zwycięstwa, zaś przegrały tylko z ostatecznym triumfatorem rozgrywek – Koroną Handball Kielce.
Domowe zwycięstwa nad Zgodą Ruda Śląska i Karkonoszami Jelenia Góra pozwoliły gliwiczankom awansować na szóstą pozycję, najlepszą w całym sezonie. 

Najbardziej bramkostrzelną zawodniczką SPR była Paulina Kostrzewska, od wielu lat pewny punkt drużyny, obecnie jej kapitan i jedna z najbardziej doświadczonych piłkarek. Rzuciła 61 bramek w ligowych rozgrywkach. Za nią uplasowały się Aleksandra Olejarczyk z dorobkiem 42 bramek i grająca w Gliwicach pierwszy sezon Agnieszka Drażyk – 40 bramek. 

Zawody, jak już wspomnieliśmy, zakończyły się wygraną Korony Handball Kielce. Spadkowicz z Superligi zgromadził 39 punktów, jednak nie zdołał spełnić wymogów licencyjnych i nie uzyskał awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej. W nadchodzącym sezonie w grupie B, w której występować będzie SPR Gliwice, pojawią się nowe drużyny, jak Dziewiątka Legnica oraz ChKS PŁ Łódź.

Swoje mecze domowe SPR Gliwice rozgrywać będzie w hali przy ul. Chorzowskiej 5. 

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj