Stoi już od ponad miesiąca i na chwilę obecną jedynie cieszy oko mieszkańców, ale to już niedługo ma się to zmienić. Pierwszy fotoradar w gminie Sośnicowice na dniach zacznie łapać krewkich kierowców.
Mieszkańcy Łan Wielkich w gminie Sośnicowice już niedługo będą mogli w końcu spać spokojnie, bowiem po 3 latach batalii o swoje bezpieczeństwo, doczekali się pierwszego fotoradaru przy sklepie spożywczym na ulicy Łabędzkiej. W grudniu ubiegłego roku urządzenie postawiono, to jednak dopiero w najbliższy czwartek 28 stycznia 2021 roku fotoradar ma zostać uruchomiony, a tym samym rozpocząć walkę z kierowcami, którzy zbyt mocno dociskają pedał gazu w swoich samochodach, nie bacząc na ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym.

- To pierwszy fotoradar przy drogach powiatowych. Jest już w systemie, pozostaje go tylko uruchomić. Jeśli wszystko w dokumentach będzie tak, jak należy, to w czwartek fotoradar rozpocznie swoje działanie - informuje Aleksandra Wielgosz, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Gliwicach.

Urządzenie dostarcza Inspekcja Transportu Drogowego, natomiast po stronie Zarządu Dróg Powiatowych w Gliwicach leżą pozostałe koszta, do których zalicza się m.in.: fundamenty, kalibrowanie, doprowadzenie przyłączy. ZDP w Gliwicach fotoradar kosztował bagatela blisko 30 tysięcy złotych.  

Długi proces

Proces postawienia urządzenia służącego do rejestrowania przekroczenia dopuszczalnej prędkości pojazdów to działania długofalowe. Nie inaczej było z fotoradarem w Łanach Wielkich w powiecie gliwickim.
- Zarządca występuje z wnioskiem do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego z prośbą o zamontowanie takiego urządzenia. Jest to poparte analizą zdarzeń drogowych. Dzięki policji oraz ich staraniom, wniosek, by fotoradar stanął w gminie Sośnicowice, był bardzo mocny- dodaje Wielgosz.

Warto przypomnieć, iż na odcinku drogi od Łan Wielkich w kierunku Kozłowa niejednokrotnie dochodziło do wypadków, w których ginęli ludzie. Niedaleko miejsca, w którym stoi fotoradar także doszło do tragicznego zdarzenia. 78-letni mieszkaniec gminy Sośnicowice kierujący fiatem wyjeżdżając z posesji, wjechał wprost przed jadący samochód ciężarowy.  

- Sprawa postawienia urządzenia trwała od 2018 roku. Mamy nadzieję, że droga stanie się bezpieczniejsza - podsumowuje Wielgosz.   
 
Co z ulicą Raciborską?

Jeden fotoradar już jest, jednak to nie koniec marzeń o kolejnym w gminie. Mieszkańcy ulicy Raciborskiej od lat walczą o bezpieczeństwo swoje oraz najbliższych, póki co bezskutecznie. Feralny odcinek na Raciborskiej wyznaczają przydrożne krzyże, upamiętniające osoby, które zginęły.  Postawienie fotoradaru nie będzie takie proste, bowiem jest to droga wojewódzka. Jednak mieszkańcy nie poddają się i walczą o swoje. Czy dojdzie do pożądanego finału, jakim będzie postawienie  fotoradaru? Przekonamy się w niedalekiej przyszłości...

(pc)
wstecz

Komentarze (4) Skomentuj

 • walec81 2021-01-28 19:36:36
  Należałoby dla rzetelności dodać, że to duża zasługa radnego powiatu pana Józefa Kruczek, który mocno się zaangażował by poprawić bezpieczeństwo. Gmina jak zwyle nic nie zrobiła, ale na szczęście są jeszcze tacy ludzie, dla których nie jest obojetne bezpieczeństwo mieszkańców. Dziękujemy!
 • Max 2021-01-28 23:21:26
  Powinien być odcinkowy pomiar prędkości od Kozłowa do Sośnicowic.
 • Rainhold 2021-01-29 12:43:20
  Teraz każdy będzie chciał. Ruszy lawina zachcianek.
 • Hans 2021-01-29 20:55:38
  Zazwyczaj przed wyborami wójta czy starosty instalowało sie fotoradary i przecinało wstęgi.