Za kilka tygodni najstarszy i najbardziej utytułowany gliwicki klub sportowy świętować będzie 75-lecie. 18 czerwca 1945 r. w Perełce powołano do życia Piasta Gliwice. Pierwszą sekcją, jaką tam utworzono, była piłkarska. Kilka tygodni później dołączyły kolejne. Klub szybko stał się największą organizacją sportową w Gliwicach.
Choć w ostatnich latach wizytówką Piasta są piłkarze, wciąż aktualni mistrzowie Polski, pamiętać należy o innych dyscyplinach. Ich reprezentanci przez kolejne dziesięciolecia przynosili splendor klubowi, miastu i Polsce. W tym numerze o sekcji brydża sportowego, która do dziś działa pod niebiesko-czerwonym sztandarem.

Początki w latach sześćdziesiątych

Sekcja brydża sportowego w Piaście powstała w drugiej połowie lat sześćdziesiątych XX wieku. Założycielem i zarazem pierwszym jej kierownikiem był Janusz Kozula. Wówczas w Piaście grało jednak tylko kilku zawodników, którzy uczestniczyli w rozgrywkach ówczesnej klasy A. 

Na przełomie lat 1969 / 1970 Piast wchłonął brydżystów Syntezy Gliwice i tym samym zyskał miejsce w I lidze. W 1971 r. do klubu przeszli reprezentanci drugiej drużyny Górnika Zabrze. Jednocześnie dokonano naboru młodzieży i w konsekwencji powstała silna sekcja, licząca trzy drużyny. Już w 1971 r. brydżyści z Gliwic zajęli czwarte miejsce w I lidze.
Największe sukcesy w tym okresie notowali: Erazm Rozwadowski, Zbigniew Łabiak, Wojciech Wasilewski, Alfred Kawecki, Edwin Szenkelbach, Witold Zalewski, Józef Rawluk i Włodzimierz Skowroński. Dołączył do nich Julian Lassota, późniejszy kierownik sekcji.

W latach siedemdziesiątych pierwsza drużyna, z krótką przerwą, rywalizowała w I lidze. Brydżyści z naszego miasta regularnie brali też udział w turniejach organizowanych w ówczesnym województwie katowickim, plasując się najczęściej w czołówce. 

Dobrze radzili sobie również w następnej dekadzie, uczestnicząc w licznych turniejach krajowych i międzynarodowych. Andrzej Czech, Zbigniew Mącior, Wojciech Łyskawa, Andrzej Mączyński, Jan Pudlik – te nazwiska najczęściej przewijają się w relacjach sportowych z tamtych lat.

Upadek i odrodzenie

Najtrudniejszy okres, zresztą jak we wszystkich sekcjach Piasta, miał miejsce w latach dziewięćdziesiątych, kiedy klub przeżywał kłopoty finansowe. Odrodzenie przyszło na początku XXI wieku. W 2004 roku sekcja liczyła 15 zawodników. Kierownikiem, kapitanem sportowym i zawodnikiem pozostawał Julian Lassota. Ponadto kadrę tworzyli: Wojciech Łyskawa, Jan Pudlik, Andrzej Mączyński, Krzysztof Śliwoń, Krzysztof Tomsia, Wojciech Wasilewski, Wiesław Glodt, Andrzej Czech, Ryszard Rogala, Grzegorz Parjaszewski, Grzegorz Bohosiewicz, Bronisław Kurczyński, Aleksander Jezioro, Julian Klukowski. 

Najbardziej utytułowanymi zawodnikami byli Jezioro i Klukowski, mistrzowie Europy seniorów, wicemistrzowie Polski. Obaj też stali się posiadaczami tytułów arcymistrza międzynarodowego. Sześciu kolejnych zawodników posiadało tytuł mistrza międzynarodowego i czterech – krajowego. 

Drużyna brydżowa Piasta uczestniczyła w tym czasie w rozgrywkach II ligi i na koniec sezonu zajęła drugie miejsce. W play-off dotarła do finału, przegrywając z zespołem Nowa Sól Dębieńsko, który wywalczył awans do I ligi. 
W 2006 roku brydżyści odnieśli historyczny sukces. W otwartych mistrzostwach świata we włoskiej Veronie polska para, na co dzień reprezentująca Piasta, Jezioro i Klukowski, została wicemistrzem świata. W zawodach tych startowało 88 duetów. Natomiast w turnieju teamów polsko-amerykańsko-izraelska drużyna została mistrzem świata teamów seniorów. Startowała w składzie: Klukowski, Jezioro, Jerzy Zaremba, Victor Melman, Victor Markowicz oraz Izraelczyk Salek Zeligman. 

W marcu 2007 roku w hotelu Leśnym w Gliwicach odbył się piąty i zarazem ostatni w tamtym sezonie zjazd brydżystów występujących w II lidze. Wśród 16 drużyn biorących udział w rozgrywkach były dwie z Piasta i obydwie miały szanse na awans do ekstraklasy, gdyż zajmowały miejsca w pierwszej szóstce. Szczególnie wierzono w zespół pierwszy, w składzie którego byli mistrzowie świata Jezioro i Klukowski, a także inni znakomici, doświadczeni brydżyści: Czech, Mącior, Lassota. Niestety, drużyna przegrała jednym punktem walkę o awans do I ligi. Rewelacją rozgrywek okazał się natomiast Piast II Gliwice. Składający się praktycznie z samych młodych zawodników zespół zajął pierwsze miejsce w finałowej rozgrywce i w walce o ekstraklasę zmierzył się z Energetykiem Rybnik. To decydujące stracie trwało prawie 14 godzin! Gliwiczanie wyszli z niego zwycięsko, pokonując po 72 rozdaniach rybniczan 146: 120. 
Ostatni raz zespól Piasta występował w pierwszej lidze ponad 20 lat temu. W tym premierowym sezonie nasi brydżyści na koniec rozgrywek zajęli siódme miejsce. W tym samym roku Joanna Krawczyk została akademicką mistrzynią Polski. 

W lipcu 2007 we włoskiej miejscowości Jesolo odbyły się 21. drużynowe mistrzostwa Europy juniorów. Reprezentacja Polski, startująca w kategorii juniorów starszych, zdobyła brązowy medal. W drużynie było dwóch zawodników Piasta – Artur Guła i Mikołaj Taczewski. 

Dwa lata później Polacy (z reprezentantami Piasta Mateuszem Mroczkowskim i Adamem Śmieszkołem) wywalczyli tytuł mistrzowski na odbywających się w Rumunii młodzieżowych mistrzostwach Europy. Również po złoto sięgnęła reprezentacja dziewcząt, w której składzie była brydżystka Piasta Magdalena Holeksa. 

Na międzynarodowych mistrzostwach Polski seniorów, które wówczas organizowano w Sopocie, ekipa z Gliwic (Jezioro, Klukowski, Lassota, Łyskawa) w kolejnych latach zajmowała pierwsze, drugie, trzecie miejsce. Indywidualnie Jezioro został mistrzem kraju. Do osiągnięć tego okresu należy jeszcze dołożyć bardzo wysokie miejsca w turniejach z cyklu Grand Prix.
 
W sekcji ćwiczyło wtedy 50 zawodniczek i zawodników, z tego 16 juniorów (w brydżu junior oznacza zawodnika, który nie przekroczył 26. roku życia). Siedmiu seniorów mogło się pochwalić tytułami arcymistrza międzynarodowego (najwyższy tytuł). W reprezentacji kraju regularnie występowało sześciu zawodników Piasta. W lipcu 2011 roku Joanna Taczewska została mistrzynią Europy i to był na razie ostatni wielki sukces naszych brydżystów. 
W brydżu nie ma ograniczeń wiekowych. Do dziś w zawodach biorą czynny udział osoby, które zaczynały uprawiać tę dyscyplinę ponad 40 lat temu. Sekcja od początku swojego istnienia jest organizatorem zawodów pod nazwą Zielono-Złote Spotkania. To najstarszy organizowany nieprzerwanie turniej brydżowy w Polsce. 

Co tydzień natomiast, od wielu już lat, brydżyści Piasta zapraszają na otwarte zawody każdego, kto chce sprawdzić się w grze z profesjonalistami. Tam wyławia się utalentowanych zawodników, którzy potem mogą zostać włączeni do sekcji.

Ponadto, przez 50 lat istnienia, reprezentanci Piasta brali udział w dziesiątkach, a może nawet setkach turniejów krajowych i zagranicznych, zajmując wysokie lokaty, a nierzadko wygrywając. W 2015 r. awansowali drużynowo do II ligi.

Wybitni przedstawiciele sekcji

Julian Klukowski – mistrz świata i Europy, reprezentant Polski, w 2015 roku zajmował pierwsze miejsce na liście światowego rankingu seniorów,
Aleksander Jezioro – medalista mistrzostw świata, Europy i Polski, reprezentant kraju,
Joanna Taczewska – medalistka mistrzostw świata, Europy i Polski, laureatka prestiżowych turniejów,
Mikołaj Taczewski – mistrz Europy w parach, zwycięzca wielu prestiżowych turniejów, 
Artur Guła – mistrz Europy w parach, zwycięzca wielu prestiżowych turniejów, 
Wojciech Łyskawa – z sekcją związany praktycznie od początku istnienia, zdobywał medale we wszystkich kolorach na międzynarodowych i krajowych turniejach teamów, zajmował pierwsze miejsca na turniejach par,
Julian Lassota – obecnie kierownik sekcji, wielokrotny medalista turniejów krajowych i międzynarodowych. 
Ponadto: Michał Nowosadzki, Artur Wasiak, Magdalena Holeksa, Włodzimierz Skowroński, Alfred Kawecki, Wiesław Glodt, Leszek Niemiec, Andrzej Szymczak, Katarzyna Michałek. Aktualnie czołowi brydżyści Polski.
 
źródło: piast. gliwice. pl
opracował: (san)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj