W Kinie Amok Scenie Bajka odbyła się gala drugiej edycji Przeglądu Szkolnych Inscenizacji Teatralnych Perypetie 2019. 
Przegląd szkolnych teatrów odbył się w Szkole Podstawowej nr 23. Jury w składzie Cezary Jabłoński (aktor teatru miejskiego i przewodniczący jury), Leszek Styś (aktor Teatru A) oraz Łukasz Kubieniec (nauczyciel ZSO 5) obejrzało zmagania 10 zespołów (ok. 170 uczniów) z gliwickich szkół. Galę finałową poprowadził zaś, z wdziękiem i klasą, Grzegorz Romanow. 

Szczególne były w tym roku nagrody. Po raz pierwszy zdobywcy pierwszego miejsca otrzymali statuetkę Pierrota, wykonaną w pracowni ceramicznej MDK oraz zaproszenia na spektakle i warsztaty do Teatru Miejskiego w Gliwicach. 

Przegląd stał na bardzo wysokim poziomie. Zaprezentowano różne gatunki teatralne: skecze, bajki, baśnie, a nawet spektakl podejmujący wątki patriotyczne. Perypetie dają możliwość takiej swobody, bowiem w edukacji teatralnej chodzi o rozwój dziecka, kształtowanie jego osobowości, empatii, uczenie odnajdywania się młodego człowieka w życiu społecznym, w którym obecnie króluje internet. 

- Teatr, paradoksalnie, daje możliwość dotknięcia realności. Znaczenia edukacji teatralnej nie sposób przecenić, cieszy zatem, że w naszych gliwickich szkołach jest tylu nauczycieli, pasjonatów, którzy swoją miłość do teatru przekazują swoim wychowankom - komentuje nauczycielka i organizatorka przeglądu Joanna Sokołowska-Czarnecka, 

Jury przyznało nagrody następującym zespołom:

kategoria klas 1-4
1. ZSP 3, grupa teatralna Antrakt – „Tadek Niejadek”
2. I Szkoła Społeczna, grupa teatralna z kl. IV a - „Kopciuszek na sportowo”
3. SP 3 – szkolne koło teatralne - „Calineczka” 

kategoria klas 5-8 
1. ZSOS 7, grupa teatralna Bajkowy Teatrzyk - „Słowik”
ex aequo ZSP  6, zespół teatralny ZSP 6 – „Studnia zaczarowana” 
3. ZSP 8, koło teatralne klas piątych - „Trzy drzewa” 

wyróżnienie
ZSP 7, grupa teatralna Róża Polska - „Róża Polska”

Organizatorami przeglądu byli: Teatr Miejski w Gliwicach, Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach oraz Szkoła Podstawowa nr 23 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gliwicach.

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj