Na razie budowa restauracji przy placu Grunwaldzkim pod znakiem zapytania. 
Ogłoszono kolejną edycję Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego na 2024 rok, a w kolejce niezrealizowany ogólnomiejski projekt z … 2021 r. Chodzi o budowę restauracji Parkowej w miejscu dawnego Okrąglaka.

Społecznymi siłami przygotowany wniosek do Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego, ogromna aktywność Rady Dzielnicy Wójtowa Wieś i mieszkańców przy zbieraniu podpisów – padł rekord, bo pozyskano ich ponad 7 tysięcy, społecznie przygotowana koncepcja przyszłej restauracji, która ma stanąć w miejscu zrujnowanego Okrąglaka. I od prawie dwóch lat cisza. Wprawdzie trwają procedury projektowe, ale ich końca nie widać. Zaczynają także pojawiać się głosy o zmarnowanym społecznym potencjale, zabierają go inne grupy aktywistów, jak chociażby ci, zaangażowani w projekt budowy bikeparku w gliwickiej Szwajcarii – ten projekt GBO 2022 zdobył w głosowaniu trzecie miejsce. 

Koncepcję przyszłej Parkowej złożono do MZUK (jest inwestorem) jeszcze w połowie grudnia 2021 roku, więc dość szybko po ogłoszeniu wyników GBO. W styczniu 2022 r. MZUK podpisał umowę na wykonanie dokumentacji projektowej z katowicką firmą „MODULOR Architekci” Mariusz Mrozek, a termin pierwotnie wyznaczono na kwiecień 2022. Tej daty, jak i każdej następnej, projektant nie dotrzymał. W marcu 2022 roku odbyło się spotkanie z udziałem projektanta, przedstawicieli MZUK oraz strony społecznej. W maju „MODULOR” złożył wniosek o pozwolenie na budowę, ale okazało się, że jest niekompletny, więc wydział architektury gliwickiego urzędu wezwał projektanta do uzupełnienia braków. Ten kilkakrotnie, także w rozmowie z „Nowinami Gliwickimi” zapewniał, że już jest prawie gotowy i lada dzień wszystkie dokumenty złoży. To było w październiku 2022 roku. 

- Projektant działający na zlecenie MZUK złożył wniosek o pozwolenie na budowę. Wniosek zawiera jednak braki i błędy. Wyznaczony termin na uzupełnienie wniosku miął 31 stycznia. Projektant może również złożyć wniosek o wydłużenie terminu na uzupełnienie dokumentacji (czego też jak na razie nie zrobił). Proces projektowania jest opóźniony o wiele miesięcy, wykonawca ma naliczane kary umowne – relacjonuje Łukasz Oryszczak, rzecznik prezydenta Gliwic. 

Jeśli restauracja Parkowa by powstała, stałby się miejscem spotkań dla wszystkich mieszkańców. Zgodnie z założeniami koncepcji przygotowanej społecznie przez lokalnych architektów nie zabraknie nawiązań do lokalnej architektury - budynek o prostej formie pokryje drewno modrzewiowe, w ten sposób nawiązując do gliwickiej radiostacji. We wnętrzu przewidziano na przykład bar ze ścianą z kolorowych kafli wzorowanych na tych, wykorzystywanych w klatkach schodowych gliwickich kamienic, przede wszystkim z ulicy Długosza.
-Nie mogę obecnie określić jakie są szanse na realizację inwestycji. Z winy projektanta nie mamy nawet ciągle pozwolenia na budowę. Decyzje co dalej będą zapadać po jego uzyskaniu – mówi Oryszczak. 

W GBO przeznaczono na ten cel 900 tys. zł, ale całkowity koszt inwestycji będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu, zgodnie z ofertami złożonymi przez potencjalnych wykonawców i będzie to prawdopodobnie około 3 mln zł.

Małgorzata Lichecka
 

Galeria

wstecz

Komentarze (5) Skomentuj

 • Mieszkaniec 2023-02-08 08:50:40

  Bikepark był daleko za okrąglakiem, zdobył mniej niż połowę ich głosów i nie miał szans. DRUGI był turniej piłkarski !!!!!

 • Bosman 2023-02-08 14:01:16

  Gliwice _i wszystko jasne!

 • o.Andrzej 2023-02-09 15:24:58

  Dobudować wieżę i zrobić z tego kościółek

 • Taxidriver 2023-02-09 15:28:29

  Sracz miejski publiczny z tego zrobić

 • RSP 2023-02-18 14:06:37

  Tak wygląda współpraca z projektantami z poza Gliwic .Jak się nie lubi własnego Wydziału Architektury P.Śl.to tak to się dzieje,nie pierwszy to raz.