To jedyne takie miejsce w Gliwicach, wyjątkowe, bo łączące dobre jedzenie z nauką języka. Powstało z miłości do Francji. Na starym mieście znajdziecie Paris Paris – Bistro Cafe i Szkołę Języka Francuskiego. 
                     
Siedzimy w Paris Paris, francuskiej restauracji przy ulicy Krupniczej. Jej szefowa, Bogna Skwarek, nauczycielka języka francuskiego, wcale nie myślała o lokalu gastronomicznym. Jej marzeniem była szkoła językowa, taka z klubowym, luźnym klimatem, przyjazna, z ekspresem do kawy i okrągłym stołem zamiast tradycyjnych ławek, środkami multimedialnymi, interaktywną tablicą i zabawkami dla dzieci. Chciała czegoś więcej niż zeszyt tylko i ławka, bo, jako wieloletni nauczyciel, wiedziała, czego ludziom brakuje.

Przede wszystkim zauważyła mankamenty nauczania języka obcego w polskiej szkole. Wiele razy doświadczyła tego, jak młody człowiek, po maturze z francuskiego, nie potrafił we Francji się dogadać. Ba, nawet nie rozumiał, co do niego mówią. Okazuje się bowiem, że „sterylne” lekcyjne warunki nijak mają się do rzeczywistości, gdy ludzie komunikują się szybko, czasem niewyraźnie, a w tle przeszkadzają szumy dnia codziennego, jak choćby jadący samochód. 

Znalazła lokal idealny. Z dala od głównej ulicy, ale blisko rynku, na gliwickiej starówce – przy ul. Krupniczej. A kiedy znajomi powiedzieli, że miejsce to świetne jest raczej na knajpkę, zaś ona, oczami wyobraźni, zobaczyła stojące na dworze stoliki, postanowiła połączyć dwie idee – szkołę z restauracją. Szkoła miała uczyć języka francuskiego, zaś bistro po francusku karmić. A że Bogna Skwarek we wszystko, co robi, angażuje się „pełną parą”, te dwa zamierzenia wyszły, i to idealnie.

Bistro Paris Paris jest dziś knajpą w Gliwicach niemal kultową, rekomendowaną zresztą przez przyjeżdżających do naszego miasta rodowitych Francuzów. Szkoła językowa zaś ma coraz więcej uczniów. Do niedawna mieściła się nad restauracją, od tego roku szkolnego działa w kamienicy przy ul. Górnych Wałów, „rzut kamieniem” od lokalu.    

Szkoła Paris Paris jest świetnym rozwiązaniem dla dzieci, przygotowującej się do matury młodzieży oraz osób dojrzałych, które spełniają marzenia i chcą zwiedzać świat, do czego język jest im niezbędny. Najmłodsi uczą się osobno – wśród zabawek, gier, bajek i przeróżnych książeczek. Młodzież od 16. roku życia łączona jest z dorosłymi, bo, jak słusznie twierdzi założycielka szkoły, zderzenie pokoleniowe jest doskonałe podczas konwersacji. 

Na konwersacjach właśnie opiera się nauka w Paris Paris. Ale, by ją urozmaicić, szkoła organizuje warsztaty kulinarne z Francuzami. Podczas gotowania, krojenia, uczeń łatwiej się odblokowuje i zaczyna mówić, bo… o mówieniu nie myśli. Przy okazji poznaje francuskie kulinaria, ale i obyczaje, tradycję. Uczestnicy gotują więc i mówią, na to nakłada się gramatykę oraz składnię – wszystko bez wmuszania sztywnych regułek. 

Podczas lekcji nauczyciele wykorzystują tablicę interaktywną, pokazują reportaże, prezentują słownictwo prosto z ulicy, by kursanci poznali, jak Francuzi mówią na co dzień. Lekcje prowadzi się w kameralnych grupach (najwięcej osiem osób), a uczestnicy siedzą przy domowym okrągłym stole. W zajęciach czasem biorą udział Francuzi, goście restauracji, którzy w Paris Paris szukają swoich klimatów. Szkoła organizuje wyjazdy i imprezy po francusku, zajęcia rodzinne, szkolenia dla firm, intensywne kursy wakacyjne – trwają do końca września. Od października zaś rusza rok szkolny.

Po wakacyjnej przerwie kursanci wrócą do szkoły w nowych pomieszczeniach. Na II piętrze kamienicy przy Górnych Wałów wyremontowano właśnie atrakcyjne mieszkanie. Powstały trzy pokoje – klasy, w tym jeden dla dzieci, jest otwarta kuchnia. 

W nowej lokalizacji Bogna Skwarek ma już nowe pomysły. Oprócz francuskiego szkoła uczy innych języków romańskich – hiszpańskiego i włoskiego. Zaprasza też na soboty z darmowymi konwersacjami dla uczniów szkoły, ale także osób z zewnątrz. W spotkaniach będą brać udział zaprzyjaźnieni z Paris Paris Francuzi, Włosi i Hiszpanie.   

Można zapisywać się na zajęcia. Do końca września trwają także zapisy na darmowe kursy języka francuskiego, finansowane przez UE – tu warunkiem jest jednak wykształcenie średnie. 

Na koniec dodać możemy tylko jedno: w tej wyjątkowej szkole ludzie się zaprzyjaźniają. Prócz języka i francuskiej kuchni poznacie więc jeszcze nowych przyjaciół. My polecamy – i restaurację, i szkołę. 

Paris Paris – Cafe Bistro & Szkoła Języka Francuskiego
tel. 502 183 502 
e-mail: biuro@parisgliwice.pl 

PROMOCJA



 

Galeria

wstecz

Komentarze (3) Skomentuj

 • Andrzej 2023-06-29 11:53:37

  Polecam unikać tego miejsca i artykuł czytać z przymrużeniem oka o Pani Bognie jestem w stanie opowiedzieć się tylko w negatywny sposób.

  • Ilona 2023-07-01 01:09:52

   Śmiech na sali jak się czyta te pozytywne opinie o tej restauracji i jej właścicielce. Tu muszę się z Panem zgodzić, chcesz wejść do bagna to zapraszamy do Paris Paris, gdzie śmierdzi gorzej niż francuskie sery.

 • Ola 2023-08-19 22:23:48

  Ludzie! Po co tyle niemiłych słów…. Każdy lubi inną kuchnię, ale w Paris Paris każdy znajdzie coś dla siebie. Byłam tam kilka razy i wszystko było pyszne. Jestem także uczennicą tej szkoły od pewnego czasu i uwielbiam lekcje z Panią Bogną. W trakcie zajęć widać, że Pani Bogna kocha nauczać i pomimo naszego ,,dukania” cierpliwie i z uśmiechem poprawia.