Ceny prądu szybują, dlatego każda inwestycja w niezależne od zewnętrznych dostawców, odnawialne źródła energii jest niezwykle cenna. Jej waga jeszcze wzrasta, jeśli możliwość korzystania z OZE podarowana jest dzieciom przez prywatną firmę. Taki dar otrzymały właśnie dzieci z Domu Dziecka nr 1, przy ul. Toszeckiej 25.

Trzeba przy tym podkreślić, że od dwóch lat tego typu instalacje montowane są w Gliwicach na wielu obiektach publicznych. Panele fotowoltaiczne znajdują się m.in. na dwóch budynkach urzędu miejskiego, przy ul. Zwycięstwa oraz Jasnej.

- Jesteśmy teraz w trakcie wykonywania instalacji fotowoltaicznej na 9 kolejnych obiektach miejskich. W tej chwili wykonywane są instalacje na 2 przedszkolach na osiedlu Kopernika i przy ul. Sportowej, a także na domu świetlicy osiedlowej w dzielnicy Czechowice. W przygotowaniu są instalacje na kolejnych 6 placówkach oświatowych oraz na budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej zlokalizowanej przy ul. Kościuszki. Wiele firm komunalnych, spółek prawa handlowego miasta Gliwice również takie instalacje wykonuje – wylicza Adam Neumann, prezydent miasta Gliwice.

Firmy te coraz bardziej zacieśniają swoją współpracę. W planach jest stworzenie klastra, którego głównym zadaniem będzie produkcja energii elektrycznej z OZE.

- Wspomnę jeszcze o Centrum Przesiadkowym w Gliwicach, którego budowa jest właśnie finalizowana. Po północnej stronie PKP pojawi się ogromnej mocy instalacja fotowoltaiczna, która zacznie pracować wraz z oddaniem inwestycji, czyli w grudniu tego roku – dodaje prezydent.

Instalacja fotowoltaiczna, która zaprezentowana została mediom we wtorek, jest darem dla Domu Dziecka ofiarowanym przez firmę Corab S.A. Pomysł takiego prezentu wyszedł od pracowników firmy, a wykonaniem zajęła się firma Elmar, która jest licencjonowanym partnerem firmy Corab.

- Panele mają moc 6,5 kW i są w stanie pokryć bieżące zapotrzebowanie placówki – wyjaśnia Piotr Markowski, Prezes Zarządu Corab S.A. – Mam nadzieję, że będzie dobrze służyło Domowi Dziecka. My się cieszymy, że mogliśmy pomóc – dodaje.

Firma niedawno otwarła centrum logistyczne na terenie Gliwic, podkreślając dobre skomunikowanie, jakim dysponuje miasto.

Julian Jasiński, dyrektor Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodzin nie ukrywa radości z tej ważnej dla dzieci inwestycji. Podkreśla jej wagę, również tę edukacyjną, związaną z przyszłością dzieci, które powinny zostać wychowane ze świadomością wartości, jakie niesie ze sobą zielona energia.

aku

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj