Tegoroczną edycję festiwalu rozpocznie 28 września (poniedziałek) o 18.00 rewelacyjna wokalistka o tradycyjnych, gospelowych korzeniach. Godna następczyni Arethy Franklin i Mahalii Jackson stanie na scenie Jazovii w towarzystwie kontrabasisty Petra Dvorsky’ego i perkusisty Andreasa Wintera
Charyzma, profesjonalizm i dojrzałość Ingrid to gwarancja udanego rozpoczęcia festiwalu. Po Ingrid, o godz. 21.00, usłyszymy kwartet klawiszowca Emiliano D’Aurii, którego skład wzbogacił Luca Aquino (instrumenty dęte). Z tej fuzji zrodził się interesujący projekt „In-Equilibrio”, balansujący na pograniczu śródziemnomorskiej melodyki i awangardy, zachowujący idealną równowagę między tradycją a elektronicznymi wizjami. 

Piątkowy wieczór pierwszego tygodnia imprezy będzie wspaniałym przeżyciem dla zwolenników twórczego wprowadzania rodzimego folkloru w obieg światowy. Wypełni go Anna Maria Jopek, która chętnie odwiedza Gliwice i była już gwiazdą PalmJazzu w 2016 roku. Nikomu nie trzeba jej przedstawiać, warto tylko zaznaczyć, że tym razem wokalistka ze swoim zespołem zaprezentuje przede wszystkim utwory z płyty „Ulotne”, inspirowanej dzieciństwem Jopek, spędzonym za kulisami Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, w którym tańczyli i śpiewali jej rodzice. 

Niecały tydzień później (we czwartek, 8 października) po raz pierwszy w Gliwicach wystąpi oryginalny potomek senegalskich griotów, spadkobierca afrykańskich tradycji muzycznych – Moussa Cissokho. Ten wirtuoz kora (afrykańskiej 22-strunnej harfy) połączył siły z klarnecistą/ saksofonistą Janem Galegą Brönnimannem oraz perkusistą Omrim Hasonem. Osią muzyczną ich utworów jest napięcie między dziedzictwem wykonawczym Afryki Zachodniej a europejską współczesnością. „Al nge taa”, ich pierwszy wspólny album, to zaproszenie do odkrycia autentycznej egzotyki i niezapomniana przygoda muzyczna. 

Drugi tego dnia koncert dostarczy równie mocnych, choć odmiennych wzruszeń. Spotkanie Ścierańskiego (ikona polskiej gitary basowej), saksofonisty Stryszowskiego (współtwórca legendarnych formacji Laboratorium, Electric Shepherd i Little Egoists) oraz perkusisty Bernego (laureat Polskich Nagród Perkusyjnych „Eugeniusz” w kategorii „Perkusjonalista” w 2014 roku) wywrze wrażenie nie tylko na miłośnikach starego dobrego jazz rocka, ale spodoba się wszystkim ceniącym połączenie wirtuozerii technicznej z ciągle młodzieńczym wigorem doświadczonych wykonawców. 

A następnego dnia (9 października, w piątek) na scenie Jazovii pojawi się kolejna gwiazda tej edycji – mistrz akordeonu/ bandoneonu Richard Galliano w towarzystwie znanego gitarzysty młodego pokolenia Maćka Pysza. Galliano nagrał ponad 50 płyt, zawierających zarówno autorskie aranżacje klasyków, jak i utwory jazzowe. Współpracował z Astorem Piazzolą, Chetem Bakerem i Tootsem Thielemansem, grał na wszystkich liczących się scenach świata. W tym roku, z racji swoich 70. urodzin i 50-lecia pracy estradowej, zaprezentuje w Gliwicach specjalny, jubileuszowy program. 

Ten trzydniowy maraton muzyczny zamknie 10 października (sobota) Improvision Quartet (Szymon Klima – klarnet, Dominik Wania – fortepian, Adam Szabas-Kowalewski – kontrabas, Przemysław Jarosz – perkusja), który przebojem wdarł się na jazzową scenę zaledwie trzy lata temu, dzięki albumowi „Free-folk-jazz” z 2017 roku. Drugi tego dnia koncert da o 21.00 Adam Pierończyk – saksofonista, kompozytor, lider i producent muzyczny, jeden z największych innowatorów w polskim jazzie, zdobywca Fryderyków i dyrektor artystyczny wielu festiwali. W programie jego koncertu znajdą się utwory z płyty solowej „The Planet Of Eternal Life”, która została z entuzjazmem przyjęta przez środowisko muzyczne. 

Po niemal tygodniowej przerwie kurtyna festiwalowa pójdzie w górę 16 października (piątek). Tym razem dla palmjazzowej publiczności zagrają obok Sylwestra Ostrowskiego (saksofon tenorowy) wykonawcy z Jazz Forum Talents: Kasia Pietrzko (fortepian), Maciej Kądziela (saksofon altowy), Jakub Mizeracki (gitara), Tomasz Chyła (wiolonczela) i Kacper Smoliński (harmonijka). To największe młode talenty polskiego jazzu, wyłonione na zeszłorocznym Jazz Forum Showcase, mające już ugruntowaną pozycję na naszej scenie i wysokie notowania na rynku muzycznym. 

Kolejny w tym dniu koncert to oczekiwany przez fanów występ formacji Marcin Wasilewski Trio (Michał Miśkiewicz na perkusji, Marcin Wasilewski na fortepianie i Sławomir Kurkiewicz na kontrabasie). Marcin Wasilewski ma w naszym mieście swoich zażartych fanów, czemu trudno się dziwić, jako że jego trio uchodzi za jedną z najwybitniejszych i najoryginalniejszych zespołów swojego pokolenia, łączący wielką jazzową tradycję i nowoczesność. Potwierdzeniem wysokiego poziomu tria mogą być cztery Fryderyki za Jazzowy Album Roku (w latach: 2001, 2005, 2009, 2015). 

Dzień później, w sobotę 17 października, stanie przed nami artysta, który jak żaden inny potrafi rozgrzać serca gliwiczan – niezawodny Stanisław Soyka. Autor 30 krążków, w tym wielu pokrytych platyną, producent bijących rekordy popularności hitów tworzonych na bazie poezji (Szekspir, Miłosz, Leśmian). Fenomen jedyny w swoim rodzaju, zawsze witany na PalmJazzie z entuzjazmem i zegnany z żalem. W tej edycji festiwalu Soyka da podwójny koncert (o 18.00 i 21.00) solowy. 

Ewa Piasecka 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj