Zakończyła się dwutygodniowa akcja „Zobacz czym oddychasz” w sołectwie Paniówki (gmina Gierałtowice). Zainicjowali ją Gierałtowicki Alarm Smogowy i Polski Alarm Smogowy.
Celem kampanii było zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczenia powietrza i zachęta do wymiany starych kotłów i pieców na nowe.

Aby udowodnić jak duże jest zanieczyszczenie  powietrza organizatorzy akcji 15 stycznia br. postawili na specjalnej platformie dwumetrowy model ludzkich płuc pokryty białą półprzepuszczalną tkaniną. Zamontowane z tyłu  wentylatory sprawiały, że materiałowe płuca cały czas „oddychały”. W ciągu dwóch tygodni pracy instalacji stały się one ciemnoszare. W podobny sposób zanieczyszczenia trafiają do ludzkich płuc. 

Po dwóch tygodniach działania instalacji organizatorzy akcji zorganizowali konferencję prasową. Wzięli w niej udział sołtysi z gminy Gierałtowice, radni, wójt Leszek Żogała oraz Wojciech Szczypka, lider GAS. Na akcje zwróciły uwagę nie tylko media lokalne i ogólnopolskie (TVP 3 i Polsat News). Pojawiło się nawet 3 zagranicznych korespondentów, w tym dziennikarka Le Figaro!

-Obraz tych ciemnoszarych płuc jest wart więcej niż tysiąc słów - mówił wójt Żogała. -Nie od dziś wiadomo, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest emisja ze spalania węgla i drewna w domowych instalacjach grzewczych. To właśnie te źródła identyfikowane są jako podstawowa przyczyna wysokich stężeń takich zanieczyszczeń powietrza. Niestety, tempo wymiany przestarzałych kotłów pozostawia wiele do życzenia. Chcę przypomnieć, że nasi mieszkańcy w ramach gminnego programu walki ze smogiem mogą liczyć na dotacje przy wymianie starych pieców na nowe. Co więcej, nasze dofinansowanie mogą łączyć z innymi źródłami wsparcia, np. programem Czyste Powietrze i ulgą termomodernizacyjną.  

Mam nadzieję, że ta akcja uświadomi mieszkańcom jak bardzo zanieczyszczonym powietrzem oddychamy i dodatkowo zdopinguje do wymiany kotła w tym roku, pamiętając że uchwała antysmogowa woj. śląskiego nakazuje to zrobić do końca roku 2021.

Kampania w gminie Gierałtowice bynajmniej się nie zakończyła. Teraz kontynuowana będzie akcja informacyjna. Razem z decyzjami o podatku od nieruchomości, urzędnicy wysyłać będą do mieszkańców ulotki o uchwale antysmogowej, dostępnych dotacjach. Równolegle rozpocznie się też akcja plakatowa.

Jak przekonują inicjatorzy kampanii „płuca” przyjadą do Paniówek raz jeszcze. -W maju lub czerwcu staną w tym samym miejsce. Wtedy będzie widać różnice między powietrzem w sezonie grzewczym i po nim – zapowiada Szczypka. 
(san)

Galeria

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj