Bezpieczeństwo na drodze to nie tylko doskonałe umiejętności kierowców oraz stosowanie się do przepisów regulujących ruch drogowy. Bezpieczeństwo to również odpowiedni stan techniczny naszych pojazdów. Na to ostatnie ma wpływ między innymi stan hamulców oraz zawieszenia. Mało kto jednak pamięta, że jednym z istotnych elementów zawieszenia są opony.
   

Producenci samochodów chcąc poprawić osiągi samochodów oraz ich bezpieczeństwo wiele inwestują w nowe rodzaje zawieszenia. Zmieniane są ustawienia części mechanicznych, stosuje się najnowsze materiały, lżejsze i bardziej wytrzymałe.

Zmianie ulegają również opony, jeden z najważniejszych elementów układu zawieszenia. Prawdą jest , że rzadko który kierowca patrzy na oponę pod tym kątem. Dla większości to tylko kawałek gumy,  często będący źródłem problemów oraz wydatków. A przecież opona to jedyny element samochodu, który styka się z podłożem. Od jej jakości zależy zarówno komfort jazdy, bezpieczeństwo, ale i to ile pojazd zużyje paliwa. Najważniejsze jest jednak kwestia bezpieczeństwa. Producenci opon wspólnie z producentami samochodów oraz motocykli dostrzegają ten problem.

Opony przeszły wielką ewolucję, której może nie widać na pierwszy rzut oka, ale która ma ogromny wpływ na poprawienie przyczepności pojazdu, poprawę przenoszenia drgań na elementy zawieszenia, a także na zmniejszenie zużycia paliwa. Niestety , ponoszone nakłady odbijają się na późniejszych cenach opon. Można zauważyć, że im bardziej skomplikowaną budowę posiada opona, tym jej cena jest wyższa. Nie każdemu właścicielowi taka cena się podoba i kierowcy stoją przed problemem, czy inwestować w najnowszą technologię zastosowaną w oponach, czy może trochę zaoszczędzić i kupić opony niższej klasy?

Jak pokazuje jednak praktyka możliwe są zakupy wysokiej klasy opon do samochodów za relatywnie niższą cenę. Niższą cenę opon można uzyskać kupując w dobrych sklepach mających swoje siedziby w sieci. Dzięki znacznemu obniżeniu kosztów sklepy te mogą oferować nawet najnowsze opony stosując nawet kilkudziesięcioprocentowe rabaty. Można również zauważyć, że pora kupowania ma dość znaczny wpływ na cenę opon do samochodów czy też motocykli. Jak pokazują ekonomiści najlepszym sposobem zakupów jest okres na długo przed właściwym sezonem.

Przykładowo zakup opon zimowych należy dokonywać najlepiej już w okolicach połowy czerwca, a letnich pod koniec roku. Takie zakupy mogą obniżyć koszt zakupu opon o kilkadziesiąt procent, co można wykorzystać na zakup opon o wyższych parametrach, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort jazdy.

wstecz

Komentarze (0) Skomentuj