Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią publikujemy stanowisko, jakie zamieścił zarząd gliwickiej Platformy Obywatelskiej, w odpowiedzi na wczorajszy list prezydenta Adama Neumanna do Donalda Tuska.

Prezydent Adam Neumann napisał list otwarty do przewodniczącego PO Donalda Tuska. Skarży się w nim, że radni klubu Koalicji Obywatelskiej nie zawsze popierają jego pomysły dotyczące Gliwic i gliwiczan.

Choć nie jest członkiem Platformy Obywatelskiej, chciałby wpływać na nasze działania i decyzje.

Ale wróćmy do listu.
Jego znaczną część prezydent Neumann poświęca wychwalaniu działań Platformy Obywatelskiej i podkreślaniu autorytetu Donalda Tuska. Cieszy nas ta zasłużona ocena.
Prezydent oburza się jednak na jedną z decyzji zarządu gliwickiej Platformy Obywatelskiej. Zgodnie z nią, radni naszego klubu byli zobowiązani do sprzeciwu wobec podwyżki podatku od nieruchomości. 

Wyjaśnijmy więc. 
Według zarządu gliwickiej Platformy Obywatelskiej, receptą na dziurę w budżecie, nawet jeśli powstała w wyniku działań rządu PiS, jest oszczędzanie. Wyciąganie pieniędzy z kieszeni gliwickiego podatnika, jak chce prezydent, to kolejne karanie mieszkańców naszego miasta. 

Niemniej, nam także nie podoba się szereg rozwiązań w ustawach autorstwa PiS, w tym tych składających się na tzw. Polski Ład. Protestujemy, gdy osłabiany jest samorząd, czego wyraz dajemy w apelach kierowanych przez radę miasta do rządzących.

W liście do przewodniczącego Tuska prezydent Neumann nie wspomniał jednak, że równocześnie z podwyżką podatków, wprowadzono projekt podwyżki jego wynagrodzenia o prawie 100%, do maksymalnej kwoty ponad 20 tysięcy złotych. Tym prezydent nie brzydził się ani przez moment, choć to pieniądze z tego samego, dziurawego jak twierdzi, budżetu. Uważamy, że należało podnieść prezydentowi nieadekwatne do obowiązków i ciążącej na nim odpowiedzialności, wynagrodzenie. Uznaliśmy jednak jego wysokość za nieodpowiednią w dobie trudnej sytuacji w jakiej znalazł się samorząd.
Zarząd gliwickiej Platformy Obywatelskiej proponuje zamiast podwyżki podatków, ograniczenie wydatków. Możemy zaoszczędzić na betonowaniu miasta, wycinaniu drzew lub wstrzymując zmiany terenów zielonych na tereny dla uciążliwego przemysłu. O szczegółach gotowi jesteśmy merytorycznie dyskutować.

Zarząd gliwickiej Platformy Obywatelskiej

wstecz

Komentarze (3) Skomentuj

  • Każdy medal ma dwie strony 2021-11-24 14:28:40
    Cięta, acz prawdziwa riposta
  • 2 ZAKAŁY 2021-11-24 18:22:53
    Komedia w tym mieście przyszłości !!! Jestem europejczykiem i znajomym królika dlatego mam fuchy w UM .
  • Gliwiczanin 2021-11-24 19:02:20
    Co tam na tym zdjęciu po prawej robi ten renegat od Kukiza, ta polityczna kurtyzana