13 kwietnia o godz. 18.00 w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich kolejne fascynujące spotkanie z Małgorzatą Płoszaj. Tym razem autorka cyklu o losach Żydów górnośląskich wprowadzi nas w świat rodziny Schwerdtów.
To historia losów polskich Żydów, których w latach 30. XX w. przesiedlono z Niemiec na Górny Śląsk. Podczas wojny, najpierw w Rybniku, a potem w Skrzyszowie, Chaim i jego córeczka Ada Schwerdt ukrywali się u śląskich rodzin.

Autorka wykładu dotarła do rodziny w Skrzyszowie, a jej członkowie podzielili się tragiczną historią ratowania Żydów. Na wykładzie posłuchamy relacji ostatniego świadka tamtych zdarzeń.  Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany unikatowy wywiad, a także ostatnie zdjęcie Chaima ze „świadkiem historii”.


Małgorzata Płoszaj, autorka cyklu „Śladami Żydów górnośląskich, czyli o pracy detektywa amatora”, przez kilka lat była współpracowniczką portalu „Wirtualny Sztetl” oraz współredaktorką portalu „Cmentarze żydowskie w Polsce” i „Zapomniany Rybnik”. Wolontariuszka w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich – oddział Muzeum w Gliwicach. Pasjonatka historii Żydów rybnickich, których losy stara się przybliżać m.in. poprzez artykuły w prasie oraz internecie, na swoim blogu www.szufladamalgosi.pl

Współprowadzi spacery dla rybniczan w ramach cyklu „Przewodnik czeka w… Rybniku”. Pomaga ludziom z całego świata odszukiwać górnośląskie korzenie. W 2010 roku została odznaczona dyplomem przyznawanym przez ambasadora Izraela oraz Żydowski Instytut Historyczny za ratowanie dziedzictwa żydowskiego w Polsce.
Na spotkanie wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj