Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach oferuje zbiory dla dzieci w każdym wieku. Warto podkreślić, że czytelnikiem może zostać nawet kilkumiesięczny maluch.
W ramach sieci MBP działa 8 oddziałów dla dzieci. Gromadzą literaturę dla dzieci i młodzieży oraz prowadzą działalność edukacyjną i animacyjną. O inicjatywach niektórych z nich można przeczytać na blogach oddziałów.

Oczywiście najchętniej wypożyczane są lektury, ale nie tylko. Sporo młodych ludzi sięga po najnowsze pozycje, a biblioteka stara się, by z zakupami być zawsze na czasie.      
Jednak we wszystkich bibliotecznych filiach królują… imprezy i spotkania dla dzieci. Czas pandemii zatrzymał je, ale gliwiccy bibliotekarze nie próżnują i mają nadzieję na jak najszybsze spotkanie z młodym czytelnikiem i jego rodzicami. Bo w takich spotkaniach chętnie uczestniczą dorośli, i to nie tylko z obowiązku. 

– Bardzo często przychodzę z córkami. Kasia ma dziewięć lat, a Martynka – dziesięć. Obie bardzo lubią te wizyty. Poza tym chętnie uczestniczyłyśmy w grach miejskich, spotkaniach, warsztatach, a było i, mam nadzieję – znowu będzie, w czym wybierać – mówi pani Małgorzata. Sama chętnie sięga po te książki, po pierwsze dlatego, żeby córkom dotrzymać kroku, po drugie, dla niej to taka ucieczka w czasy dzieciństwa. – I to całkiem przyjemna – dodaje.       

Zwierzyniec pana Ludwika 

Ze świecą można szukać drugiego takiego pisarza, który z lekkością i humorem, charakterystycznymi dla Ludwika Jerzego Kerna, potrafiłby opisać prozaiczne przedmioty czy czynności. Jego zabawne, mądre, ironiczne i pouczające teksty nie zestarzały się mimo upływu czasu, a miłość i szacunek dla zwierząt, którymi są przesycone, wpisują się we współczesne trendy w literaturze dziecięcej. Kern w tym roku obchodzi setną rocznicę urodzin i z tej właśnie okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach przygotowała kilka propozycji. 

Do końca września na stronie internetowej biblioteki www.biblioteka.gliwice.pl będą prezentowane wiersze o zwierzętach autorstwa L. J. Kerna w interpretacji bibliotekarzy. A wszyscy chętni mogą wziąć również udział w specjalnym wyzwaniu: stworzeniu „Zwierzyńca pana Ludwika” – plastycznej ilustracji do zaprezentowanych utworów.

Mała książka – wielki człowiek 

Gliwicka biblioteka bierze udział w ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”!
Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat, roczniki 2013-2016), które odwiedzi lub zapisze się do jednej z filii, otrzyma w prezencie wyjątkową wyprawkę czytelniczą na dobry start. Składa się na nią pięknie wydana książka oraz Karta Małego Czytelnika. 

Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej pozycji z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.
Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, a te z pewnością zaowocują w przyszłości.

Top 10 literatury dziecięcej

1. Kicia Kocia i Nunuś. Bardzo fajna rodzina!, Anita Głowińska 
2. Kolorowy potwór,  Anna Llenas 
3. Self-reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę, Agnieszka Stążka-Gawrysiak 
4. Ignacy idzie do przedszkola, Ada Olbrycht, Zosia Dzierżawska 
5.Pan Stanisław odlatuje, Justyna Bednarek, Paweł Pawlak 
6.Spacer z psem, Sven Nordqvis
7.Gdzie jesteś, Mamo?, Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubak 
8. Oto jest Kasia, Mira Jaworczakowa 
9. Detektyw Pozytywka, Grzegorz Kasdepke 
10. Magiczne drzewo. Czerwone krzesło, Andrzej Maleszka 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj