Taki był temat XI Powiatowej Konferencji Regionalnej dla bibliotekarzy, nauczycieli i regionalistów, która odbyła się 10 października w hotelu Biały Dom w Paniówkach (gmina Gierałtowice). Nie zabrakło interesujących wykładów. Jak zawsze dopisała frekwencja.
– Zryw z lat 1919-1921 stanowi jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego. Tak głosi uchwała sejmu, ustanawiająca rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Dlatego wydarzeniom tamtych lat poświęciliśmy konferencję – przekazuje Sławomir Adamczyk, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.

Na uczestników czekało wiele ciekawych wystąpień. Historię gminy Gierałtowice przybliżył jej wójt Leszek Żogała. 

W imieniu prof. zw. dra hab. Ryszarda Kaczmarka referat „Powstania śląskie w historiografii polskiej i niemieckiej” wygłosiła Anna Kubica z Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

 „Zrozumieć powstania śląskie – oferta kulturalno-edukacyjna Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach” to z kolei temat wystąpienia Haliny Biedy, dyrektora muzeum. 

O udziale kobiet w powstaniach i akcji plebiscytowej mówił dr Paweł Parys z Muzeum Śląskiego w Katowicach, prof. zw. dr hab. Krystyna Turek z Uniwersytetu Śląskiego swoje wystąpienie poświęciła śląskim pieśniom powstańczym. 

O śladach powstań w literaturze polskiej opowiadała dr hab. Katarzyna Tałuć z UŚ, zaś o mitologii plebiscytowo-powstańczej na srebrnym ekranie – dr hab. Ilona Copik. Również UŚ. 

Obraz powstań w świadomości społecznej analizował dr hab. Maciej Fic (UŚ), zaś Józef Krzyk – historyk, publicysta, redaktor „Gazety Wyborczej”, wygłosił referat na temat wojny propagandowej w trakcie powstań. 

Ostatnie wystąpienie, Dobrawy Kowalskiej z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, poświęcone było projektowi edukacyjnemu „Gyszynk dla powstańca”.

Konferencję zorganizowała Powiatowa Biblioteka Publiczna w Gliwicach we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Gierałtowicach i Urzędem Gminy Gierałtowice. 

(pik)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj