W kilku miejscowościach naszego regionu zachował się ludowy zwyczaj święcenia pól podczas konnego objazdu granic miejscowości w drugi dzień świąt wielkanocnych. W Ostropie zwyczaj kultywowany jest od połowy XVII wieku. 

W wielkanocny poniedziałek o godzinie 13.00 spod kościoła Ducha Świętego wyruszy więc procesja konna. Jeźdźcy, ubrani w specjalne jeździeckie stroje i czarne skórzane kurtki, przez ramię przełożą wieńce z bukszpanu, ozdobione kwiatami. Orszak pojedzie w szyku trójkowym. W pierwszej trójce zawsze niesiony jest krzyż procesyjny, potem insygnia wielkanocne: paschał, figura Chrystusa Zmartwychwstałego, krzyż ze stułą. 

Prawie dwudziestokilometrowa trasa wiedzie ze wschodu na zachodnią granicę dzielnicy. Uczestnicy objadą okoliczne pola, będą się modlić i śpiewać religijne pieśni, prosząc o żyzne plony oraz błogosławieństwo dla mieszkańców. Potem wszyscy zjadą pod kościół. 

Procesja zakończy się (zależnie od pogody) między godz. 16.00 a 17.00 nabożeństwem, a po nim jeźdźcy rzucą wieńce na krzyż misyjny. 
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj