Muzyczna historia powstała na podstawie autorskiego scenariusza Aliny Moś – Kerger i nawiązuje do czasów złotej ery polskiego bigbitu. Wibrującą od swingu i twista opowieść z lat 60. przygotowano w oparciu o wspomnienia muzyków z tamtego okresu, a jej inspiracją jest postać jednego z kierowników muzycznych legendarnej grupy Czerwono-Czarni.

Kameralna atmosfera, błyskotliwe dialogi, pomysłowe aranżacje muzyczne Łukasza Foresta Piechoty i zaskakująca choreografia Katarzyny Kostrzewy oraz pełen pasji zespół aktorski – to propozycja, która pokaże, że muzyka może połączyć pokolenia.
W spektaklu wystąpią znani z „Domu Spokojnej Młodości” Maciej Piasny, Grzegorz Kliś, Izabela Baran, Dominika Majewska oraz Małgorzata Pauka, Katarzyna Kostrzewa i Karol Kadłubiec.

Reżyserka i autorka scenariusza Alina Moś – Kerger jest stypendystką programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2015), finalistką 20. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej, zwyciężczynią konkursu dla młodych reżyserów „Czytelnia Kontrrewolucyjna”.

Wymieniona w obsadzie Katarzyna Kostrzewa, absolwentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu i  krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, przygotowuje także choreografię do spektaklu. Współpracuje z Teatrem Tańca i Ruchu Rozbark w Bytomiu, gdzie miała miejsce premiera jej monodramu „Cela S” w reż. Anny Raj. Jako pedagog współpracuje m.in. ze Szkołą Aktorską Teatru Śląskiego, ucząc tańca, świadomości ciała i rytmiki.
Pochodzący z Podhala Łukasz Forest Piechota to pianista, kompozytor i muzyk sesyjny, który wyemigrował na Śląsk, jak sam mówi „za muzyką”. Uwielbia liryczną tęsknotę, ale również kompozycje posiadające ogromny ładunek energetyczny, więc takiej skali dźwięków możemy spodziewać się w naszym spektaklu.

Klimat lat 60. zostanie uchwycony także w scenografii. Jej autorką jest  Anna Kaczkowska. Absolwentka scenografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i Akademii Sztuk Pięknych w Rydze. Współpracowała m.in. z Teatrem Lalek Banialuka w Bielsku-Białej, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim czy Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach.

Spektakl „O Józku, który grał bigbit” bierze udział w 23. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Foto: Patrycja Wróbel
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj