Powiat gliwicki sfinansuje zakup nowego sprzętu medycznego i diagnostycznego dla szpitali w Knurowie i Pyskowicach. Umowy w tej sprawie podpisano 24 września w Starostwie Powiatowym w Gliwicach. To kolejna pomoc udzielona tym placówkom.
Dotacja w wysokości 200 tys. zł przeznaczona zostanie na zakup specjalistycznego sprzętu endoskopowego wraz z torem wizyjnym dla szpitala w Knurowie. Wyposażenie placówki wzbogaci się o wideoprocesor HD, wideogastroskop, wideokolonoskop, wózek medyczny, monitor oraz pompę wody. Nowe urządzenia trafią na oddziały wewnętrzny i chirurgiczny.

Z kolei dofinansowanie w tej samej wysokości dla szpitala w Pyskowicach umożliwi zakup dwóch nowoczesnych łóżek porodowych z osprzętem. Sprzęt wykorzystany zostanie na oddziale ginekologiczno-położniczym. 
Powiat od lat nie szczędzi środków na swoje szpitale. Tak jak wszystkie placówki powiatowe borykają się one z kłopotami finansowymi, wynikającymi z niedoszacowania przez NFZ kosztów funkcjonowania. W tej sytuacji korzystają z kroplówki finansowej powiatu.

Na sierpniowej sesji rady powiatu zapadła decyzja w sprawie przekazania wkładów pieniężnych w wysokości 3,2 mln zł dla szpitala w Knurowie i 1,5 mln dla jednostki pyskowickiej. 

Łącznie przeznaczono na ten cel w bieżącym roku już 9,2 mln zł. To niebagatelna kwota, biorąc pod uwagę, że cały budżet samorządu na 2019 wynosi niecałe 90 mln zł. Na dłuższą metę powiat nie jest jednak w stanie udźwignąć finansowania działalności szpitali.

(pik)
wstecz

Komentarze (0) Skomentuj